בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"מחדל": המפקח על אנרכיסט אירופאי שנעצר – מנהיג האנרכיסטים

אנרכיסט מספרד נעצר בהתפרעות, אך הוזהר בלבד ולא הוחזר לארצו. במשטרה הסכימו שישוחרר לביתו של מנהיג האנרכיסטים הישראלים שהשתתף בעצמו באירוע

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט חשון תש"פ - 19:18 17/11/2019
גודל: א א א
האנרכיסט קובי סניץ עם רעול פנים ערבי. ארכיון (עד כאן)
האנרכיסט קובי סניץ עם רעול פנים ערבי. ארכיון (עד כאן)

תופעת האנרכיסטים האירופאים המגיעים לישראל באשרת תייר ומשתתפים בהתפרעויות נגד חיילים ותושבים יהודים ביהודה ושומרון אינה חדשה.

במשרד לעניינים אסטרטגיים אמנם הובילו מהלך שבחלקו עוצר את הפעילים הללו בכניסה לישראל במקרה ויש מידע מוקדם על מעורבותם בפעולות BDS,  אך רבים אחרים נכנסים ומגיעים לקדום, בילעין נעלין ועוד. גם באירוע בחווה בבקעת הירדן לפני מספר שבועות נרשמה נוכחות רבה של אנרכיסטים אירופאים.

אחד המקרים הללו, שהגיע לידי הקול היהודי מלמד על התנהלות המערכות בעניין, אשר בשורה התחתונה אינן מצליחות להתמודד ביעילות עם אותם אנרכיסטים.

מדובר בצעיר מספרד שנעצר בכפר קדום לפני כחודש. חיילים תפסו אותו לאחר שהסתערו על קבוצת אנרכיסטים וערבים במהלך התפרעות אלימה שכללה יידוי אבנים והבערת צמיגים.

החשוד נעצר כאשר פניו היו מכוסות, והועבר למשטרת מרחב שומרון, שם נחקר בחשד להתפרעות.

האירוע התרחש ביום שישי, ובמוצאי השבת הובא החשוד לבית משפט השלום בראשון לציון, שם ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו ב-48 שעות לצורך העברתו ליחידת עוז של רשות האוכלוסין וההגירה, וזאת לצורך בחינת הרחקתו מהארץ.

את החשוד ייצגה עו"ד גבי לסקי, אשר טענה כי יש לשחררו ממעצר. השופטת צביה גרדשטיין פפקין קיבלה את עמדתה, וביקשה להביא לאולם ערב לצורך שהייה של החשוד במעצר בית בפיקוח.

עו"ד לסקי ביקשה להפסיק את הדיון לצורך הבאת ערב, ולאולם הגיע לא אחר מאשר קובי סניץ, בעצמו אנרכיסט ממשתתפי ההתפרעויות בקדום, אשר בעברו הורשע בגין עבירות דומות ואף ישב במאסר לאחר שסירב לשלם קנס שהוטל עליו.

סניץ' אף השתתף בהתפרעות בקדום בשעת מעצרו של האנרכיסט הספרדי. יש לציין כי  בימים אלו מנהל ארגון "עד כאן" הליך של קובלנה פלילית נגד סניץ ואנרכיסטים נוספים ובהם יונתן פולק שנכח גם הוא בהתפרעות בקדום וטרם נעצר למרות צו הבאה שהוצא נגדו. 

אלא שכל זה לא הפריע לנציגת המשטרה להסכים לכך שהחשוד ישוחרר למעצר בית בביתו של סניץ בתל אביב. מפרוטוקול הדיון עולה כי נציגת המשטרה אף לא טרחה לבדוק האם לסניץ עבר פלילי רלוונטי.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי בסופו של דבר האנרכיסט הספרדי לא סולק מישראל אלא רק הוזהר לבל יבצע עבירות פליליות נוספות בארץ.

"בתי המשפט הפכו את החוק לאות מתה"

גלעד אך מנכ"ל ארגון עד כאן אמר בתגובה לקול היהודי כי מדובר במחדל.

"מאות חיילי צה"ל נפגעו בשנים האחרונות מאלימות בהפגנות בהובלתם של אנרכיסטים ופעילים זרים. יש לשים סוף לתופעה ולפעול כנגדה בכל האמצעים", אמר אך.

"על רשויות האכיפה לפעול ביד קשה כנגד המתפרעים. לא יתכן שפעיל זר ישוחרר לביתו של אנרכיסט מורשע יום לאחר שתקף חיילי צה"ל , מדובר במחדל. אנו ציפייה כי הרשויות ילמדו את הנושא בכדי שמקרים כאלו לא יישנו".

מפרוייקט DMU שפועל לניטור ומעקב אחר אנרכיסטים שמפרים את אשרת התייר נמסר לקול היהודי בתגובה:

"לצערנו ברוב המקרים בית המשפט נותן גיבוי לאותם פורעי חוק שנכנסים לארץ תוך ניצול של אשרת התייר ולוקחים חלק בהפרות סדר. בתי המשפט הפכו את החוק לאות מתה, והמקרים בהם החוק נאכף הם ספורים ממש. בתי המשפט הם אלו שהפכו למשתפי פעולה עם אותם פורעי חוק ומאפשרים את ההפקרות הזו ומעודדים את אותם אנרכיסטים עם אשרות התייר להגיע לארץ ופשוט לעבור על החוק".

אנשי הפרויקט מסבירים כי "החלטות בתי המשפט גורמות מראש למערכות השונות לא לטפל בנושא בעקבות החשש שבית המשפט ישחרר את אותם אנרכיסטים. חיילי צה"ל והמתיישבים מופקרים על ידי בית המשפט. מה שצריך להיות עם המתפרעים האלה זה הובלה לתחנת המשטרה ומשם לנתב"ג".

ממשטרת ישראל נמסר לקול היהודי בתגובה: "לאחר שנשקלו מכלול השיקולים הרלוונטיים אל מול נסיבות המקרה, הוחלט כי בהתייחס להליך זה אין כל רלוונטיות לעברו של הערב, ואמנם בית המשפט אימץ את ההחלטה כאמור".

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר לקול היהודי: "לאחר שנבחנו הנסיבות הוחלט להזהיר את התייר, תוך הדגשת תנאי האשרה אותה הוא מחזיק".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון