בע"ה כ"ח טבת תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
האם השכולה:

"צריך להסתכל על מטרת המחבלים ולא על התוצאה"

המשפחות השכולות ובצלמו דורשים לקיים דיון דחוף לקידום הרס בתי מחבלים 'שרק פצעו יהודים'. "המלחמה בטרור לא נעצרת בגלל פגרת בחירות - חייבים לייצר הרתעה"

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ט תמוז תשע"ט - 14:52 22/07/2019
גודל: א א א
הריסת בית מחבל. ארכיון (דובר צה"ל)
הריסת בית מחבל. ארכיון (דובר צה"ל)

פורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות יחד עם ארגון בצלמו פנה לוועדת חוץ ובטחון לקיים דיון פגרה דחוף בנושא הרס בתי מחבלים שביצעו פיגועים בהם נפצעו יהודים אך לא נהרגו.

לאחר הפיגוע בעיר העתיקה לפני כחודשיים בו נפצע אנושות הרב גבריאל לביא וצעיר נוסף המליץ השב"כ על הריסת בית המחבל אך בצה"ל סירבו לעשות זאת מכיוון שלא היו הרוגים בפיגוע.

במכתב שנשלח על ידי ארגון זכויות האדם בצלמו ליו"ר וועדת חוץ וביטחון ח"כ אבי דיכטר נכתב: "לצערנו בשנים האחרונות חלה ירידה דרסטית בהרס בתי המחבלים. גם הסיכולים הממוקדים הופסקו וכך גם גירוש מחבלים. דווקא בגלל זה חשוב להילחם כמה שיותר בנושא הרס בתי מחבלים", כותבות המשפחות השכולות.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

בדיון שהתקיים בשנה שעברה בוועדת חוץ ובטחון הוצג נתון לפיו ישנם למעלה ממאה בתי מחבלים שלא נהרסו. כשנשאלו על כך נציגי צה"ל שהשתתפו בדיון התברר כי בתים רבים אינם נהרסים מכיוון שהם שייכים למחבלים שביצעו פיגועים בהם היו פצועים בלבד.

המשפחות מזכירות את הדיון במכתבן ומצטטות את דברי יו"ר הוועדה  אבי דיכטר אז: ''בחרנו לעסוק בהריסת הבתים ובהרחקת מחבלים כשני אמצעי הרתעה. היה כאן בדיון מטען קשה, אישי, רגשי, של משפחות נפגעי הטרור, שבצדק תהו האם היו יושבות כאן אם ההרתעה הייתה גדולה יותר.

אני עוסק בלחימה בטרור לא מעט שנים, ומעולם לא ידעתי שהריסת בתים קשורה לתוצאת הפיגוע – שרק ב'הצלחת' הרצח יש עילה להריסה. בנושא ההרתעה, שלשמו נתכנסו, זה בוודאי ובוודאי לא שיקול רלוונטי, ואנו, כוועדה, נצטרך לחשוב איך להעלים את ההפרדה הזו מהז'רגון שלנו", עם זאת כאמור טרם חלה התקדמות בנושא ומשכך דורשות המשפחות לקיים דיון פגרה דחוף.

דבורה גונן, אמו של דני גונן הי"ד שנרצח בפיגוע טרור בבנימין לפני מספר שנים אמרה היום  לקול היהודי עם שליחת המכתב: "המאבק הוא על ההרתעה. הוכח שהרס בתי מחבלים שלצערי הצליחו לרצוח יהודים הוא נצרך, אז על אותה סקאלה חייבים גם להרוס בתי מחבלים ש"רק הצליחו לפצוע". זה אותו דבר, כי הרצון מלכתחילה לא היה רק לפצוע", אומרת גונן.

לדבריה יצירת הרתעה משמעותית דורשת להסתכל על מטרת המחבלים ולא על התוצאה בשטח. "אסור להם להתחמק רק בגלל שלא הצליחו לרצוח. צריך להסתכל על נקודת המטרה שלהם ולא על התוצאה הסופית".

"אנחנו לא צריכים להתחרט שחלילה התוצאה הסופית לא הייתה כפי התכנון של המחבל, כי רק כך יכולנו להרוס. אנחנו צריכים לחסל את חלומם לסלק אותנו מכאן. זה החלום שלהם וזו המטרה של מי שהולך לבצע פיגוע - מטרתו היא להצליח. חד משמעית. זה שהקדוש ברוך הוא סידר את זה שבסוף זה לא צלח לא אומר שמטרת המחבל השתנתה".

גונן מתייחסת למצבם של פצועי פיגועים ואומרת כי במידה מסויימת מצבם אינו קשה פחות מההתמודדות עם רצח.

"אדם שנשאר נכה בלי שתי רגליים לא נפגע? הוא בחיים אז הכל טוב? אני מכירה המון אנשים ששרדו פיגוע. אבל הם מתים לכל החיים שלהם. אין להם לא יום ולא לילה הם לא ישנים לא עובדים לא מצליחים לקיים זוגיות כלום. אז למה המחבל שעשה להם את זה צריך לקבל פרס", מסיימת גונן.  

 מארגון זכויות האדם בצלמו נמסר:  "המאבק נגד הטרור אינו מפסיק בזמן בחירות או פגרות שונות. לא ייתכן שהמלצות השב"כ להרוס בתי מחבלים "שרק" פצעו לא יקרו בגלל גורמים משפטיים  שדואגים לזכויות האדם של מחבלים ולא לזכויות האדם של אזרחי ישראל".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד