בע"ה י"ג תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"שוברים שתיקה אסף מידע בידיעה שזה נגד החוק"

סרטון נוסף מתעד פעילי שוברים שתיקה מראיינים חיילים תוך שהם מודים שהדבר אסור על פי חוק - "תוקפים את החלטת היועמ"ש"

  • יח"צ
  • י"ט אדר ב תשע"ט - 14:01 26/03/2019
גודל: א א א

ארגון עד כאן תוקף בסרטון נוסף את פעולות ארגון 'שוברים שתיקה' וחושף כי הארגון אוסף עדויות גם מחיילים בשירות סדיר, עובדי מדינה ועוד. בין היתר מתועד אחד מפעילי הארגון מספר כיצד נתן עדות בשירות, ואחר מתפאר בעובדה שראיינו "אנשים שכחוק אסור להם להיחשף". גלעד אך מנכ"ל עד כאן "השילוב של כמות המודיעין, איכותו והדרכים בהן נאסף  מחייב בדיקה, ולא אמירה סתמית ש'אין עניין לציבור'".

ארגון עד כאן ממשיך לתקוף את 'שוברים שתיקה. בסרטון נוסף שהתפרסם היום לראשונה בתגובה לסערה שעוררה החלטת היועמ"ש לסגור את התלונה נגד שוברים שתיקה בעקבות 'חוסר עניין לציבור', טוען ארגון עד כאן כי ארגון שוברים שתיקה אוסף מודיעין צבאי מחיילים בשירות סדיר, עובדי מדינה ועוד.

בתחילת הסרטון נראה תחקירן שוברים שתיקה אביחי סטולר, כשהוא מנסה להרגיע את שתול עד כאן שבא למסור עדות, ואומר "בקטע הזה אל תדאג, התראיינו אלינו חיילים בסדיר, כאילו אתה יודע, דברים כאלה.. או עובדי מדינה, אנשים שכחוק אסור להם להיחשף".

 בהמשך הסרטון מתועד פעיל שוברים שתיקה נוסף, נדב ביגלמן, המתחיל תדרוך של קבוצת פעילים במילים "בוקר טוב, אני נדב משוברים שתיקה. עדות לשוברים שתיקה נתתי כבר במהלך השירות".

בקטע השלישי מתועדת שיחה בין השתול של עד כאן לביגלמן, אודות חיילת מסוימת "תגיד לה שאשמח לדבר איתה, נשב לשיחה ומשם נראה". השתול שואל "כן? גם אם היא בשירות?" וביגלמן משיב "כן, בטח!". השתול חוזר על שאלתו "אבל היא תוכל לתת עדות עכשיו?" וביגלמן חותם את הדיון "כן, מתראיינים בצבא, ברור".

בסוף הסרטון מצוטטת החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט "ואף בהנחה כי יש ברשות הארגון מידע אשר איננו מוסמך להחזיק בו – נראה כי אין עניין ציבורי בפתיחת חקירה פלילית", ומופיעה שאלה "גם בזה אין 'עניין לציבור'???".

גלעד אך, מנכ"ל ארגון עד כאן מסר "מסתבר שארגון שוברים שתיקה הממומן במיליונים בידי ממשלות זרות, אוסף מודיעין צבאי מעובדי מדינה ומחיילים עוד במהלך שירותם הסדיר תוך ידיעה ברורה שזו עברה על החוק.

התיעוד בסרטון מוכיח כי שוברים שתיקה לא בוחלים בשום אמצעי על מנת להשיג את המידע אליו הם חותרים, גם אם זה אומר לעבור על החוק ולתחקר חיילים ועובדי מדינה בתפקיד. השילוב של כמות המודיעין שהארגון מחזיק, איכותו והדרכים בהן נאסף תוך שלל עברות על החוק מחייב את מערכות האכיפה להגן על חיילי צה"ל ולבחון לאן כל החומר המסווג עובר, ובעיקר מה הסיבות האמיתות לביצוע האיסוף ע"י שוברים שתיקה,  ולא להסתתר מאחורי אמירה סתמית ש"אין עניין לציבור לחקור את הנושא", הוסיף.

נזכיר כי לפני כשלוש שנים נחשף בערוץ 2 תחקיר על ארגון שוברים שתיקה, על פי תיעוד של ארגון 'עד כאן', ממנו עלה כי שוברים שתיקה אוספים מידע צבאי על צה"ל. לאחר מכן הגיש ארגון עד כאן תלונה למשטרה ולפרקליטות נגד שוברים שתיקה, תלונה שפרקליטות המדינה דחתה. ארגון 'עד כאן' המשיך וערר על החלטת הפרקליטות ליועמ"ש, וזה פסק לאחרונה כי יש לצדד בהחלטת הפרקליטות ולא לפתוח בחקירה משום "חוסר עניין לציבור".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 16 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד