בע"ה ה' ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"1,200 טילים נורו על מטרות ריקות כדי למנוע תסכול"

אלוף בכיר בצה"ל תוקף את בטחון המערכת בחיל האוויר ומגלה: "1,200 טילים מדוייקים נורו בצוק איתן על מטרות ריקות רק כדי להפיג את התסכול"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח שבט תשע"ט - 10:42 03/02/2019
גודל: א א א
מטוסי צה"ל בצוק איתן (דובר צה"ל)
מטוסי צה"ל בצוק איתן (דובר צה"ל)

מסמך צה"לי פנימי שחושף כתב ווינט יואב זיתון מעלה את קולו של אלוף נוסף בצה"ל הקובל על מוכנות צה"ל למלחמה הבאה ועל התנהלותו השוטפת הפוגעת בחטיבות החי"ר.

בראש דבריו של האלוף יאיר גולן במסמך שפורסם הוא תוקף את האימון העיוור של מערכת הבטחון בחיל האוויר במיוחד כאשר הוא בא על חשבונם של הכוחות הקרקעיים.

מדובר בימי צוק איתן כאשר במשך ימים רבים ממתינים חיילי צה"ל שבקרקע לפעולה משמעותית מול חמאס ברצועה אך בפיקוד העליון העדיפו את הפעלתו של חיל האוויר בלבד, כאן מגלה גולן כי רבות מהתקיפות כוונו נגד מטרות ריקות וזאת מסיבה אחת: על מנת להפיג את תסכול הלוחמים.

"חיל האוויר ירה 1,200 חימושים (טילים ופצצות) מדויקים על מטרות ריקות... כדי להפיג את התסכול", אומר גולן במסמף שפורסם בווינט. גולן הזהיר מ"נזק בלתי הפיך" מכיוון שרק פעולה קרקעית יכולה באמת להסיר איום טילים. "המכה בעורף תהיה קשה מנשוא, מלחמת יום הכיפורים הייתה 'טיול' בהשוואה אליה".

לפני כחצי שנה מסמך נוסף טלטל את מערכת הבטחון אותו הגיש לוועדת החוץ והביטחון נציב קבילות החיילים היוצא, אלוף במיל' יצחק בריק.

במסמך בריק נשמעו מסרים קשים, "מתוך הבית", על היכולות האמיתיות של חטיבות החי"ר, השריון וההנדסה, ועל היחס של הפיקוד העליון כלפיהן.

במסמך זה אומר גולן כי הבעיה הגדולה היא ש"הפיקוד הבכיר לא באמת בונה על צבא היבשה. ברגע שזה קורה, מבלי שהוא אומר את זה בקול רם, גם ההשקעות הכספיות הגדולות בחיל היבשה לא יעזרו.

משום שהשדר יורד לפיקוד הצעיר, מבלי שזה נאמר בקול רם, הוא שאפשר לסיים את המלחמה עם חיל האוויר טוב ועם מודיעין טוב. יש לזה השפעה מיידית על רוח הפיקוד הצעיר, בהבינו שהיבשה בעיני הפיקוד הבכיר היא לא באמת הגורם שיכריע את שדה הקרב.

גולן דוגל בשימוש בכוחות היבשה ואומר כי רק להם היכולת להביא את המלחמה בגבולות להכרעה. "אין בידי חיל האוויר, גם עם חימוש מדויק, יכולת להפסיק את אש הטילים. רק תמרון יבשתי יוכל לעשות זאת".

גולן חידד שוב כי "בצוק איתן חיל האוויר ירה 1,200 חימושים מדויקים על מטרות ריקות, במאות מיליוני שקלים שלא השיגו שום תוצאה. כל זה על מנת להפיג את התסכול שלא מצליחים 52 ימים לסיים את המלחמה.

באותם ימים היו תכניות לצבא היבשה להיכנס לעזה (לא על מנת להישאר) והצבא התאמן לבצע זאת. אבל חוסר האמון של הפיקוד הבכיר בצבא היבשה והחשש מאבידות הביאו לכך שלא נעשה כל תמרון קרקעי. המסר הזה עובר לצעירים ויש בכך נזק בלתי הפיך לאמון של המפקדים בעצמם, ביכולתם וביכולת שלהם לנצח".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד