בע"ה י"ז אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"ה' לי בעזרי" - רבי אשר פריינד

היום לפני עשר שנים נלקח מאתנו צדיק ירושלמי מיוחד, רבי אשר פריינד זיע"א. שילוב של אמת נוקבת, חסד ללא גבולות, עמידה מוחשית נוכח פני הקב"ה, אהבת ישראל אמתית וידיעת הערך העצמי ללא 'קבלת שוחד', כל אלה התנקזו לדמותו של איש אחד ומיוחד

  • מערכת הקול-היהודי
  • ה' חשון תשע"ד - 11:59 09/10/2013
גודל: א א א
רבי אשר פריינד זיע"א
רבי אשר פריינד זיע"א

ה' לא עוזר לי…

סיפר הרב נפתלי פרנקל שפעם בא איזה יהודי פלוני לר' אשר לקבל ברכה.
הרב שאל אותו "מה מצב הבריאות?"

והוא ענה "ברוך השם השם עוזר".

הרב המשיך "והפרנסה והילדים?"

שוב פעם ענה האיש "השם עוזר".

נענה ר' אשר ואמר, "ולי השם לא עוזר".

נדהם האיש ואמר "לצדיק כמוך ה' לא עוזר?!"

ענה לו הרב:

"לי הוא לא עוזר לי הוא עושה את הכול…"

ר' אשר היה "איש אמונה" במלוא מובן המילה. הוא חי כל הזמן במודעות לקשר שלו עם רבונו של עולם. הוא נהג לספר משל יפה שעוזר לנו להבין כמה לא שייך להתגאות לאחר עמידה בנסיון.
"היה זה לילה סגריר, מלא ברקים ורעמים. יורד גשם וברד בחוץ. ליד חלון הראוה של חנות לכלי כסף עומד גנב ופטיש בידו. הוא מנסה לשבור את הזכוכית של חלון הראוה. יש לו הזדמנות פז. סופת הברקים והרעמים החזקים תבלע את כול הרעשים ואיש לא ישמע את מכות הפטיש. פתאום נעשה לו שחור בעינים. מרחוק הוא רואה פנס כחול מהבהב. זה בסך הכול סיור שיגרתי של המשטרה, אבל מיודעינו הגנב לא יודע זאת. מרוב בהלה הוא מרים רגליים ובורח מרחק עשרה רחובות משם. האם כאשר עברה הסכנההוא יאמר לעצמו "הא! אני צדיק. היתה לי הזדמנות לגנוב ולא גנבתי?!".
הרי זו אמירה מגוכחת! טיפש שכמותך! והרי נשארת אותו גנב כמו שהיית, לא השתנית כלל. אלא שה' שלח לך סיבה- פנס כחול, שהיא זו שמנעה ממך לגנוב".
זה היה הקו של ר' אשר כל השנים: האדם משתוקק לחטא כי כך נברא! אבל אם אדם ישים לב לסיבות, לגורמים שגורמים לו לעשות את מה שעושה, כך יצליח לחמוק מן העבירה, וגם לאחר מכן לא יתגאה, כי ידע שבאמת הוא נשאר אותו אדם באותו מצב, ורק ה' סובב זאת כך שינצל מהחטא, בדיוק כמו הגנב בסיפור…

על אף מודעותו הרבה לעבודת ה', הדבר לא גרע מתשומת ליבו למה שקורה בעוה"ז. הוא היה קשוב לכל יהודי, ותמיד נכון לסייע בכל דבר- אוכל, כסף, הקשבה, ומתן אהבה ועצות נפלאות לכל יהודי.

נספר עליו כמה סיפורים מתוך הספר "ר' אשר"-מפי תלמידיו.

"עולם חסד יבנה":

עוד לפני 90 שנה ברחובתיה של ירושלים העתיקה, התהלך ילד קטן ושברירי, על זרועו הקטנה מושחלים כעכים חמים שנאפו על ידי אימו ומחלק לעניים.כך חי ר' אשר. מגיל צעיר היה הולך לשוק ומחפש ירקות שהירקנים זורקים. מתוכם ברר את הטובים על מנת לחלק לעניים.שנים מאוחר יותר הקים את ארגון "יד עזרה", הראשון בתולדות ארגוני החסד שיש בעולם היהודי היום.

אהבה לכל יהודי:

מספר ר' רחמים זבולון אחד התלמדים: הייתי פעם בביתו של הרב יחד עם חברים ביום קיץ חם.פתאום נכנסה לבית אשה לבושה בצורה מאוד לא צנועה, ושאלה "מי זה ר' אשר?".ר' אשר ענה. "אני. מה בקשתך?"

"אני באתי מרוסיה ובודדה לגמרי בארץ"החלה האשה לומר בחצי בכי. "אני צריכה לעבור דירה ואין לי כסף לחברת הובלות. מישהו נתן לי את הכתובת ואמר שר' אשר עוזר לכולם ויעזור גם לי".

ר' אשר הורה לי ולעוד כמה חברים שנלך להעביר לה את הרהיטים.עלינו למניבוס (כאשר החברים כובשים עיניהם בקרקע) והעמסנו את הרהיטים שלה, והמשכנו לדירה החדשה.

פתאום היא אומרת לי:"אני יודעת מה זה רב, ואני יודעת שזה לא יפה להופיע בפניו בלבוש כמו שאני לובשת. אבל לא היתה לי שמלה אחרת, והרב לא העליב אותי. אז תדע שמעכשיו אני שומרת שבת, לובשת רק בגדים צנועים ואוכלת כשר".

היינו המומים מדבריה שנאמרו מעמק הלב, והיא המשיכה ואמרה לי "אתה יודע מדוע? רק בגלל שהרב התנהג איתי כך".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 34 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד