בע"ה ט"ו שבט תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בעקבות הפסילה: ארדן קורא לשמור על זכויות העצורים

בעקבות פסילת ההודאות: ארדן קורא למ"מ המפכ"ל שיפקח על הליכי חקירת העצורים: "להקפיד קלה כחמורה על זכויותיהם". האם יוארך צו איסור המפגש?

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד טבת תשע"ט - 14:51 01/01/2019
גודל: א א א
השר ארדן צילום: אסתי דיוזבוב
השר ארדן צילום: אסתי דיוזבוב

בעקבות  פסיקת בית המשפט המחוזי בלוד שפסל את הודאותיו של הנער צ', שנאשם בחברות בארגון טרור וביצוע עבירות על רקע לאומני, פנה השר ארדן למ"מ מפכ"ל המשטרה ובקש לבצע בדיקה יסודית למול השב״כ ואגף החקירות והמודיעין ולוודא כי זכויות עצורים ונחקרים נשמרות ובייחוד כשמדובר בעצורים ונחקרים קטינים.

השר ארדן אמר כי: "החלטת בית המשפט מהבוקר לפסול הודאות שנגבו באופן בלתי הוגן מחשודים קטינים, מטרידה ומעורר תחושה קשה בלב כל מי שדוגל בהליך חקירה הוגן ובקיום חקירות בהתאם לחוק.

אני מצפה שהנושא יובא בפני היחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים ושהדברים יבדקו באופן יסודי גם בתוך המשטרה וכך הנחתי את משטרת ישראל. אני מצפה מכל גורם העוסק בחקירה, להקפיד קלה כבחמורה על זכויות עצורים ונחקרים ובייחוד כשמדובר בקטינים".

בתוך כך, בעוד כשעה צפוי להסתיים הצו החריג שהוציא השב"כ אשר אוסר על שלושת הקטינים העצורים בשב"כ לפגוש את עורכי דינם. טרם ידוע, כיצד ינהג השב"כ והאם הצו יוארך.

נזכיר כי מעצרם של הנערים הוארך עד יום ראשון, הם טרם פגשו עו"ד ומצבם אינו ידוע. הקטינים מיוצגים ע"י עו"ד עדי קידר ועו"ד נתי רום מארגון חוננו וכן ע"י עו"ד איתמר בן גביר.

  | פסילת ההודאות

מוקדם יותר היום בית המשפט המחוזי בלוד פסל את ההודאות שנגבו באמצעים קשים מהקטין צ' שהואשם במעורבות באירועי "תג מחיר", ונחקר במסגרת פרשת דומא.

 השופטת מיכל ברנט קבעה כי כלל ההודאות שמסר הנאשם בהצתת כנסיית הדורמציון לא קבילות.

הנאשם נחקר לפני שלוש שנים במסגרת פרשת 'דומא' בחשד להצתת כנסיית הדורמציון בירושלים והצתת רכב ומחסן תבואה בכפר עקרבא.

השופטת קבעה כי: "‏מהרגע הראשון זכה הנאשם ליחס מנוכר מצד החוקרים בלי ניסיון... העבירות בהן נאשם הנאשם חמורות אך נפגעה זכותו של הנאשם להליך הוגן".

כזכור במהלך מעצרו של הנאשם הפעילה המשטרה את "תרגיל כלא עכו" - כלא מדומה כאשר מדובבים שוטרים שהיו בתא עם הנאשם הרעיבו את הנאשם, השפילו אותו, איימו עליו ברצח ובאונס עד שהשיגו הודאה.

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את צ' מסר בתגובה: "זהו יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית. הגיע הזמן שבשירות הביטחון הכללי ובמשטרה ידעו שגם לנערי גבעות יש זכויות יסוד. בתיק הזה נחצו כל הקווים האדומים ואני שמח שבית המשפט קיבל את טענותנו ופסל את ההודאות".

יש לציין כי צ' שהה במעצר זמן ארוך, לאחר מכן במעצר בית בתנאים קשים מחוץ ליהודה ושומרון שהובילו את בני משפחתו לעבור מביתם. לאחרונה הוא התחתן ועדיין שוהה במעצר בית.

ההחלטה צפויה להשליך גם על אישומים בעניינו של ינון ראובני, והקטין א' שהואשם בקשירת קשר בפרשת דומא, שכן השניים מואשמים גם כן באירועים מקבילים לצ' ולכל הפחות בעניינו של ראובני מדובר בעדות שביססה את התיק וכעת כשבוטלה עשויה להוביל למהלך דרמטי גם בעניינו.

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 38 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד