בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם השכולה: במקום להשקיע בחברה משקיעים בתומכי מחבלים?

נמשכת מחאת מנויי מפעל הפייס בעקבות התמיכה ביוצרי הסרט על לאה צמל. אם שכולה בטלה את מנויה וקוראת לציבור להצטרף למחאה ההמונית

  • דוד אור שחר
  • כ"ב סיון תשע"ט - 12:51 25/06/2019
גודל: א א א
הפגנת תמיכה בטרור. ארכיון (יחיא ג'אברין TPS)
הפגנת תמיכה בטרור. ארכיון (יחיא ג'אברין TPS)

מחאת מנויי במפעל הפייס בעקבות התמיכה ביוצרי הסרט על לאה צמל מתרחבת.

מאות אנשים המחזיקים במינוי, חלקם במשך שנים ארוכות, הודיעו כי הם מבטלים את המינוי. הבוקר (ג') שוחחנו עם חיה רונד, אימו של ארז רונד הי"ד שנרצח בפיגוע ירי ליד היישוב עפרה לפני כשבע עשרה שנים.

רונד מנויה זה שנים במפעל הפייס וכעת הודיעה על ביטול המנוי שברשותה. לא ידוע לה האם עו"ד צמל תמכה ברוצח בנה באופו ישיר אך היא אומרת כי היא לא רואה כאן עניין של המשפחות השכולות בלבד אלא מחאה הנוגעת לכלל הציבור בישראל.

"הבן שלנו ארז רונד נרצח בדרכו חזרה מהישיבה. בטרמפ מצומת תפוח לכיוון עפרה כשעברו ממש ליד צומת המשטרה הבריטית צלף ערבי ירה לעבר המכונית חמישה קליעים ארז נפצע מאוד קשה מכדור שנכנס מהצד שלו ויצא. לא הספקנו להיפרד ממנו עקב הפציעה שהייתה מאוד קשה. נפלו עלינו השמיים", מספרת האם.

היא מוסיפה כי הירצחו של ארז היה גם משבר רציני לנוער מכיוון שהיה חניך ומדריך בבני עקיבא שמשך אליו את הילדים בצחוק, ובשמחה. "עד היום אנחנו מקבלים ממנו דרישות שלום וסיפורים".

רונד מספרת כי רוצח בנה נעצר רק כשנה לאחר שבנה נרצח ובה הספיק לפגוע בעוד מספר יהודים. במשך השנה שנמלט הוא נתמך על ידי יו"ר הרשות ערפאת.

"אותו מחבל השתתף בכמה אירועים באיזור ונעצר רק אחרי שנה בגלל שערפאת גונן עליו. עכשיו הוא בכלא. אני מקווה שהוא שם ועוד לא שחררו אותו. אני לא עוקבת כל כך".

על אף שלא הייתה לה היכרות עם צמל במהלך המשפט של הרוצח היא שמעה על פועלה והזדעזעה.

"היכרות אישית עם לאה צמל במהלך המשפט לא הייתה לי, אבל שמעתי על המעשים שלה והזדעזתי. בתור אמא שכולה זה פשוט כואב. אתה הולך לאויב ומגן עליו? להגן על אנשים שרצחו? פשוט מזעזע אותי שהמדינה שלנו מגמגמת, גמגום אחד גדול".

על קשריה עם מפעל הפייס היא מספרת: "הרבה שנים אני תורמת למפעל הפיס, יש לנו את המנוי הזה הרבה שנים עד כדי כך שפעם אחת הגרלנו כרטיס לברזיל ואמרתי בצחוק, 'אחרי שבניתי שמונה אולמות התעמלות אז קבלתי מתנה' ".

כמו רבים שזעקו ביומיים האחרונים אודות תמיכת הפייס בסרט, אשר טענתם העיקרית הייתה כי היו בטוחים שכספם הולך לקידום פרוייקטים חברתיים כאלה ואחרים זועמת רונד על השימוש שנעשה בכספים.

"בסופו של דבר גם אם אני לא מקבלת מההגרלות משהו, הכסף של המינוי הולך לדברים טובים אבל כאן הוא פתאום הולך לפרס לסרט הזה?".

"אם כבר לתרום למשהו תרבותי אז אפשר לכל מיני פרויקטים תרבותיים שמסייעים לקהילה. אנחנו עכשיו בתקופה כל כך רגישה. כל מה שהיא עושה עם המחבלים שלה והשירותים שהיא נותנת, זה עניינה הפרטי. לא שאני אוהבת את זה אבל שיערב לה. אבל לקחת כסף ציבורי לפרוייקט שמעודד טרור ותומך טרור? מה נהיה לנו?".

לסיום רוצה האם השכולה להעביר את המסר למשפחות שכול נוספות אך לא רק. "אני מבטלת את המנוי שלי עכשיו ורוצה להעביר את המסר לא רק להורים שכולים. מפעל הפיס עושה הרבה דברים טובים אבל אנחנו לא יכולים להיות שותפים בזה אחרי תמיכה שיוצרי הסרט הזה. אם אתם רוצים לעזור לכו תעזרו לאנשים שצריכים עזרה לא לעזור למחבלים".

   | תקיעת אצבע בעיניהן האדומות מבכי של המשפחות השכולות

בתוך כך ח"כ עטיה ל'מפעל הפיס' בבקשה לבחון שנית את המענק הכספי אותו מתכוונים להעניק ליוצרי הסרט.

במכתב ששלחה ח"כ עטיה כתבה: "אני מצטרפת בזאת לקריאתן של המשפחות השכולות בדבר עצירת המענק, מטעמכם, אותו אמורים לקבל יוצרי הסרט, בגובה של 150 אלף שקלים. כתקיעת אצבע בעיניהן האדומות מבכי של המשפחות השכולות, שאינן יודעות מנוח סביב ההתעסקות במות יקיריהן ויקירותיהן. 

פרסום כוונת 'מפעל הפיס' להעניק פרס כספי ליוצרי הסרט עורר מחאה בקרב משפחות שקולות שאף מחו מול משרדי ההנהלה וקראו לבטל את המענק. מחאה זו עוררה זעם בקרב ציבור מנויי 'מפעל הפיס' ומנויים רבים החלו פונים בבקשת ביטול המנוי וקראו לעוד להצטרף לקריאה זו. עד כה, על פי ארגון 'בצלמו' המעורב בנושא, בוטלו מעל לאלף מנויים.

ח"כ עטיה שראתה בכוונת 'מפעל הפיס' לתת מענק כספי ליוצרי הסרט דבר פסול פנתה במכתב להנהלת 'מפעל הפיס' בבקשה לשקול שנית את כוונתם. בסוף המכתב ציינה ח"כ עטיה "אל תתנו לדבר לקלקל את עשרות הדברים הטובים ש'מפעל הפיס' עושה למען אזרחי מדינת ישראל".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד