בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מבת"ן החלו לבדוק תלונות על מעצרו המנהלי של אליה בן דוד

בעקבות שורה של מחדלים שונים במהלך מעצרו הפלילי והמנהלי של אליה בן דוד הוגשו שלוש תלונות שונות למבת"ן. בין היתר נטען כי הצו המנהלי נחתם בניגוד לחוק, הוסתר מבית המשפט, לא בוצע שימוע כנדרש ועוד. מבת"ן פנו לעורך דינו של בן דוד, והנושא בבדיקה

  • יח"צ
  • ב' אדר תש"פ - 16:33 27/02/2020
גודל: א א א
(יאיר אוריאל)
(יאיר אוריאל)

מחדל הוביל למחדל, כך עולה ממספר תלונות שהוגשו נגד התנהלות השב"כ בחקירתו של אליה בן דוד, שנחקר במשך כשבועיים בשב"כ בגין ידויי אבנים לעבר ערבים ולאחר מכן נעצר בצו מעצר מנהלי שבוטל זמן קצר לאחר מכן.

התלונות, שהוגשו למחלקה לתלונות נחקרים בשב"כ, עוסקות בחוקיות צו המעצר המנהלי, הסתרתו מבית המשפט, החזקת בן דוד בניגוד במעצר בתנאים המנוגדים לחוק ועוד. במבת"ן יצרו קשר עם עורך דינו של בן דוד, עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, והנושא בבדיקה.

ראשית, צו המעצר המנהלי הראשון נגד בן דוד נחתם שלא כחוק, כך טען עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו. הצו נחתם כאשר בן דוד היה תחת הליך פלילי רגיל בבית משפט, דבר האסור על פי חוק, היות ומעצר מנהלי אמור להוות מוצא אחרון ולא לשכב במגירה 'ליתר בטחון'.

בנוסף, צו המעצר הנהלי שנחתם בי"ד שבט הוסתר מבית המשפט, שהמשיך ודן בעניינו של בן דוד למחרת. כמו כן, לא בוצע לבן דוד שימוע מקדים לפני ביצוע הצו המנהלי. עוד טען עו"ד יאדו כי "הצו היה חסר פרופורציה ובלתי מידתי". לדבריו, ההוכחה לכך היא שצו ההגבלה שהחליף את צו המעצר הטיל על בן דוד מעצר בית לילי בלבד, המוכיח כי אין בבן דוד מסוכנות מיוחדת.

"נוכח הוכחה ברורה זו להיעדר מסוכנות עולה תמיהה – האם לא נועד המעצר המנהלי.. לנסות ולשבור את אליה בן דוד במעצר, על מנת שיפליל עצמו?". כאן ציין עו"ד יאדו כי בניגוד לחוק הושם בן דוד בתא המעצר יחד עם עצורים שנשפטו זה לא כבר, וכי ייתכן כי מדובר במדובבים שניסו למשכו בלשונו לאחר שבילה עשרה ימים בבידוד ללא מפגש עם עו"ד.

תלונה נוספת הוגשה למבת"ן ולפרקליטות בטענה כי זכויותיו של בן דוד נפגעו במהלך החקירה בשב"כ, זאת לפי הביקורת החריפה אשר העביר בית המשפט על התנהלות השב"כ. עו"ד יאדו ביקש מגורמי החקירה לקבל את מלא הביקורת המפורטת, בכדי "לדעת על הפגיעה בזכויותיו או בתקינות ההליך שנוהל נגדו".

עוד נטען כלפי שירות בתי הסוהר כי לאחר שבוטל צו המעצר המנהלי נגד בן דוד בשעות הערב המוקדמות סירבו בשב"ס לשחררו, והוא נשאר כחמש שעות במעצר בלתי חוקי עד להוצאת הצו המנהלי המחודש "אין לשב"ס סמכות לעכב שחרור בשל צו שטרם הוצא".

עו"ד יאדו הזכיר כי ראש הממשלה המנוח מנחם בגין העיד על עצמו כי לאחר שחתם על צו מנהלי שב לעצמו רק לאחר ימים מספר " צו מעצר מנהלי זה אקט שמתאים לשיטות של סטאלין. זה אקט חמור ומסוכן מאוד, בגין המנוח הבין את הסיכון ומתוך כך חתם. 

לעומתו, באירוע שלנו אנו רואים קהות חושים של המערכות, שחתמו על צו חסר כל בסיס שלא בכדי התהפך יום לאחר מכן, ויש ראיות וטענות גדולות לכך. לא רק זה, הם חתמו על הצו כגנבים בלילה תוך הסתרה מבית המשפט המחוזי, בלי לתת לבן דוד שימוע כדין ובזמן שהיה עצור בהליך פלילי - זה מעשה שצריך להדליק נורה אדומה אצל כל מי שמבין במשפט ואצל כל מי שמבין בסכנה לשלטון שיוצר המעשה הזה. אנחנו עם הפנים קדימה, נעמוד על המשמר ונילחם ככל אשר תהיה לאל ידינו".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד