בע"ה ו' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רצח או התאבדות? השיחה שנחשפה מגלה את המחדל

בתוך דקות קבעה המשטרה כי רוסטיס גוביץ' בן ה-14 התאבד. רק לאחר 4 וחצי שנים נחשפה שיחתו למשטרה בה זעק: "רוצים להרוג אותי"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח שבט תשע"ח - 15:39 13/02/2018
גודל: א א א
רוסטיס גוביץ' ז"ל (באדיבות המשפחה)
רוסטיס גוביץ' ז"ל (באדיבות המשפחה)

האם המשטרה טייחה מקרה רצח כדי למנוע מבוכה על רשלנותה?

כתבת חדשות 10 איילה חסון חשפה את סיפור הקלטת השיחה שנגנזה, ומחדלי המשטרה סביב תעלומת מותו של הנער רוסטיס גוביץ', שנמצאה לפני 4 וחצי שנים סמוך לביתו במגדל העמק.

קצין משטרה שהגיעה לזירה קבע בתוך מספר רגעים כי מדובר בהתאבדות, וזאת עוד בטרם הגעת מז"פ למקום.  "אנו מתייחסים לאירוע במלוא הרגישות", אמר מיד לאחר הרצח דובר המשטרה במחוז הצפון לחדשות 2 והוסיף כי "הממצאים מצביעים כי לא מדובר באירוע פלילי".

אלא שזמן קצר לאחר מכן התברר למשטרה כי רוסטיס התקשר למשטרה ודיווח כי "מישהו רוצה להרוג אותי".  עוד התברר כי למשטרה לקח זמן רב להגיע למקום למרות שרוסטיס ציין בשיחה את הכתבות המדוייקת, ושוטרים הגיעו קודם לכן בטעות לשתי זירות אחרות בעיר.

ככל הנראה, בניסיון לכפות על המחדל, גנזו במשטרה את השיחה, ודבקו בניסיון להוכיח כי רוסטיס התאבד. אלא שכל הסימנים הראו אחרת. מדובר בנער נורמטיבי שכל חבריו תיארו כי פחד מגובה. בגופו לא נמצאו שאריות סמים או אלכוהול, ואיש לא הנפיק מידע התומך בגרסת המשטרה להתאבדות.

בני המשפחה שמעו אודות קיומה של שיחה למשטרה, אולם חרף הפצרותיהם המשטרה סירבה להעביר להם אותה. רק התערבות חדשות 10 הביאה לחשיפת השיחה:

מוקד 100: "שלום מדבר עזרא, במה אני יכול לעזור?".

רוסטיס: "סליחה משטרה?".

מוקד 100: "כן".

רוסטיס: "אתם יכולים מהר להגיע לנחל צבי 28?".

מוקד 100: "מה זה?".

רוסטיס: "אתם יכולים מהר להגיע לנחל צבי 28? רוצים להרוג אותי".

מוקד 100: "רק רגע רק רגע, אני אקח ממך את כל הפרטים דקה. לאיזה מקום? נחף?".

רוסטיס: "נחל צבי".

מוקד 100: "נחל צבי, איפה זה נחל צבי?".

רוסטיס: "במגדל העמק".

מוקד 100: "מי רוצה להרוג אותך?".

רוסטיס: "לא יודע רוצים לזרוק אותי מהגג. לא יודע... אנשים עם מסיכות".

מוקד 100: "רק רגע, רק רגע, רק רגע, שנייה אחת, דקה אחת, רק רגע".

לאחר חילופי דברים אלו, השיחה התנתקה. דקות יקרות לאחר מכן, הקפיצה המשטרה ניידת, אך לא לרחוב נחל צבי אלא לרחוב השקד 11 - הכתובת הישנה של משפחת גוביץ' מלפני עשר שנים. משם הוקפצה הניידת לרחוב קדש 11, שם בכלל יש גן ילדים. בכל הזמן היקר הזה, מוטל רוסטיס על המדרכה כשהוא עדיין בחיים.

למרות הסברי המשפחה, והשארתם כי רוסטיס הסתובב סמוך לאתרי בנייה באזור בדרכו לאחד הפארקים, והשיחה המוכיחה כי כנראה היה רוסטיס במצוקה, התעקשו במשטרה כי מדובר בהתאבדות.

יש לציין כי לא מדובר במקרה חריג. כך למשל בפרשת רצח הרב משה טלבי הי"ד, שלא פוענחה עד היום, קבע קצין משטרה באופן מיידי כי הרב טלבי התאבד, למרות סימנים ברורים בזירה לכך שמדובר ברצח, ובהם הימצאות מספר תרמילים בזירה. רק בעקבות מאבק עיקש של משפחתו נפתח התיק מחדש והוא הוכר כחלל פעולות איבה.

גם בפרשת רצח נתנאל ערמי הי"ד, שחבל הסנפלינג בו גלש במהלך עבודות באתר בנייה בפתח תקווה נחתך בידי ערבי, מיהרו במשטרה לקבוע כי מדובר בתאונת עבודה, ולסלק את הפועלים מהזירה, ובהם הרוצח או הרוצחים. גם שם רק מאבק עיקש של המשפחה בסיוע ארגון חוננו הביא להכרה בעראמי כנפגע איבה ופתיחת חקירה בחשד לרצח.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה משתתפת בצערה של המשפחה, אולם הניסיון לטעון כנגד המשטרה במקרה זה פסול וחוטא לאמת. עם קבלת הדיווח ובעקבות ניתוק השיחה, פעלה המשטרה מיד לאיתורו תוך שהוזעקו כוחות משטרה למספר כתובות בעיר במקביל. חקירת נסיבות מותו של המנוח בוצעה במקצועיות וביסודיות, במסגרתה נחקרו עשרות. זירת האירוע נבדקה ביסודיות על ידי חוקרי זירה, ובהמשך גופת המנוח נשלחה לנתיחה במכון לרפואה משפטית. בסיומה של החקירה המורכבת שארכה חודשים רבים, ועל בסיס חומר הראיות שנאסף וחוות דעת מקצועיות - נקבע שמותו של המנוח לא נגרם כתוצאה מאירוע פלילי, והודעה על כך נמסרה לבני משפחתו בהתאם".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד