בע"ה י"א אייר תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ההפיכה שלא היתה - הצצה אל הארמון הירדני

בהודעה שמפרסמת בשעות האחרונות לשכת עבדאללה נאמר כי הנסיך חמזה מחויב לדרך של המשפחה ההאשמית. ד"ר קידר: "בבית המלוכה הירדני הדברים נסגרים בתוך המשפחה בלי תקשורת - הפעם הדברים יצאו החוצה".

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד ניסן תשפ"א - 14:47 06/04/2021
גודל: א א א

לפני מספר ימים פורסם כי ניסיון הפיכה כנגד עבדאללה, על ידי אחיו, סוכל בירדן. הנסיך חמזה טען באמצעות סרטון שפרסם כי הוכנס למעצר בית.

על פי דיווח שפורסם בעיתונות הזרה, הרשויות בירדן עצרו את יורש העצר לשעבר, הנסיך חמזה בן חוסיין, ו-20 נוספים בחשד לתכנון ניסיון הפיכה, אותו כינו גורמים רשמיים כ"איום על יציבותה של המדינה". 

על אף הכחשות מצד הארמון, פרסם יורש העצר סרטון בו טען כי הוא נמצא במעצר בית ואינו יכול ליצור קשר עם אף אחד. חמזה אמר בצילום ששודר: "נתבקשתי לא לצאת מהבית שלי בטענה שהעברתי ביקורת על הממשל בפגישות שערכתי או ברשתות החברתיות שקשורות אליי".

בהודעה שמפרסמת בשעות האחרונות לשכת עבדאללה נמסר: "הנסיך חמזה הודיע כי הוא מחויב לדרך של המשפחה ההאשמית". 

תקרית פנים ירדנית זו פותחת צהר להתבוננות אל הפוליטיקה הפנימית במשפחת המלוכה ההאשמית. המזרחן, ד"ר מרדכי קידר, מרצה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן ועמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים, אומר לקול היהודי כי מעמדו של חמזה בארמון לא טוב, מאז שאחיו המלך סילק אותו מלהיות יורש עצר לפני כ17 שנה ומינה את בנו שלו כיורשו.

"חמזה שומר טינה על מה שעשה לו. על כך שעבדאללה העדיף את בנו על פני אחיו יורש העצר המקורי". לדברי קידר "בית המלוכה הירדני לא מוציא החוצה את הכביסה המלוכלכת. הדברים נסגרים בתוך המשפחה בלי תקשורת - הפעם לצערו הדברים יצאו החוצה".

ד"ר קידר אומר כי ניסיון זה לא מחליש את המלך עבדאללה באופן מיידי, "האירוע הזה הוא כתם, וכתמים כאלה לא ממש עוזרים ללגיטימיות שלו. אין סכנה שמחר יעלו טנקים ויסלקו אותו. הוא לא פוחד מהצבא, אין מיליציה או אלטרנטיבה שלטונית שמסכנות אותו" מסביר קידר, "הבעיה הגדולה של המלך היא, שהנסיך מאוד פופולרי בעיקר בקרב הבדואים ובטח יותר אהוד מאשר הבן של עבדאללה, חוסיין, שהפך להיות יורש העצר. המצב הזה עשוי להדאיג אותו שבבוא היום, כשהבן יצטרך להחליף אותו, בסיס הכח יטה לכיוון האח האהוד והמודח". 

הרוב הערבי והאיום הדמוגרפי שאינו מטיב עם מקומו של המלך ההאשמי אינו מהווה איום ממשי על בית המלוכה, אומר קידר,  "כבר 50  שנה, מאז 'ספטמבר השחור', לפלסטינים אין תעוזה ורצון למרוד בו. כל עוד הם לא מעוררים את הצד הלאומי ונהנים מהחיים שלהם בירדן - המצב יציב. הם מעדיפים 'ביזנס' וכסף מאשר להתמרד".

לפני כ100 שנה, בפגישה שהתקימה בירושלים בין צ'רצ'יל לעבדאללה ממכה, סבו של המלך הנוכחי, הוחלט לבטל את סעיף שתי הגדות מהצהרת בלפור ולתת את עבר הירדן המזרחי לשבט ההאשמי. מאז שולטת המשפחה על רוב ערבי.

"עבדאללה מאוד רגיש לסיפור ה'פלסטיני'", אומר קידר, "הוא יודע שמסתכלים עליו כמי שהולבש עליהם על ידי הבריטים. הוא מודע לכך שיש דיבור על המולדת האלטרנטיבית, שיש שאיפה להקים מדינה 'פלסטינית' מעבר לירדן כפי שניסו ערפאת וחבריו לעשות לאביו לפני חמישים שנה ולכן הוא קורא להקים ביהודה שומרון ועזה 'מדינה פלסטינית', כדי שיוכל לסלק את הקבוצות הלאומיות שנמצאות אצלו. בניגוד לאביו שהתנגד להקמת מדינה כזו - הוא מפעיל לחץ בעולם כדי להשתיק את הקולות בממלכתו". 

 

היום פורסם כי ירדן משנה שוב את הרכב מועצת הוואקף בהר הבית. בנוסף היא מסלקת ממנה חברים המזוהים עם הרשות הפלסטינית, והופכת אותו ממועצת הקדש מקומי לגוף ממשלתי ירדני.

כזכור, לפני שנתיים, החליטה המועצה בלחץ חברי הרשות שצורפו אליה, לפלוש למתחם שער הרחמים בהר הבית. מאז הפכה המועצה לגורם לעומתי לממלכה הירדנית שחפצה בשקט בהר הבית.

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד