בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עונשי מאסר לערבים ששדדו עתיקות בגליל

ארבעה עד תשעה חודשי מאסר בפועל לערבים שהורשעו בהריסת מערות עתיקות בגליל. "שוד עתיקות הפך למכת מדינה"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ' אדר תשע"ח - 15:00 07/03/2018
גודל: א א א
גניבת עתיקות. ארכיון (רשות העתיקות)
גניבת עתיקות. ארכיון (רשות העתיקות)

בית משפט השלום בנצרת קבע עונשי מאסר של חודשים בודדים, על שודדי עתיקות ערבים שנתפסו בגליל בעת שהרסו מערות קבורה בכפר בן 2,000 שנה. המורשעים ירצו בין ארבעה ועד תשעה חודשי מאסר בפועל.

בגזר הדין נכתב כי "שוד עתיקות הפך למכת מדינה המוחקת דפים שלמים של ההיסטוריה, וכל פגיעה באתר עתיקות היא מעצם טיבה פגיעה בלתי הפיכה ובלתי ניתנת לשחזור."  

השלושה הורשעו בעבירות של פגיעה באתר עתיקות, ביצוע פעולה באתר עתיקות ללא היתר וניסיון לגניבה בנסיבות מחמירות. 

על פי כתב האישום, לפני כשנה, הגיעו לאתר העתיקות חורבת משכנה שליד מחלף גולני חמישה ערבים כשהם מצויידים במחפרון מסוג JCB.

החמישה החלו לחפור במקום תוך חיפוש אחר מערות קבורה שפזורות באתר על פי הערכות הארכיאולוגים, מהתקופה הרומית-ביזנטית, וזאת בתקווה למצוא במערות אלו ממצאים עתיקים יקרי ערך.

מתנדב מג"ב, שהיה באיזור ושם לב לנעשה, הזעיק באופן מיידי את אנשי היחידה למניעת שוד עתיקות שהגיעו לשטח. יחד עם כוחות נוספים עיכבו את הערבים והצליחו לעצור את המשך הרס העתיקות באתר.

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות שהשתתף במבצע המעצר אמר כי: "הנאשמים הספיקו לפתוח ארבע מערות קבורה מהתקופה הרומית-ביזנטית ולהרוס מתקן חקלאי עתיק.

בזכות התגובה המהירה נמנע הרס רב יותר, שכן חפירה באמצעות מחפרון באתר עתיקות יכולה לגרום נזק גדול ביותר" אומר דיסטלפלד, "הפגיעה תועדה בעזרת אמצעי צילום מהאוויר שסייעו להמחיש לשופטים את עזות המצח של אותם נאשמים".

דיסטלפלד מוסיף, כי "אתר העתיקות משכנה היה כפר בתקופה הרומית, המוזכר בתלמוד ככפר יהודי שנמצא בחצי הדרך בין ציפורי לטבריה. בתוך מערות הקבורה החצובות מצויים לעיתים חפצים שהוטמנו יחד עם הנפטרים. השודדים מבקשים להתעשר ע"י מכירת החפצים בשוק העתיקות."

שלושת הנאשמים הבגירים הורשעו על פי הודאתם בעבירות של פגיעה באתר עתיקות, ביצוע פעולה באתר עתיקות ללא היתר וניסיון לגניבה בנסיבות מחמירות, והם ירצו בין ארבעה לתשעה חודשי מאסר בפועל. המחפרון שהיה ברשותם חולט לצמיתות.

ברשות העתיקות מקווים כי ענוש זה יביא להרתעתם של שודדי העתיקות, ויסייע בהפחתתה של התופעה שהרשויות איבדו שליטה עליה בשנים האחרונות. 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד