בע"ה כ"ד אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

שוחררו לסוריה שני האסירים תמורת גופת באומל

תמורת גופת באומל: שוחררו לסוריה שני האסירים שאחד מהם מחבל. משפחת גולדין תוקפת את התנהלות הממשלה כלפי חמאס: "רוצים שנחכה 37 שנים?!"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ג ניסן תשע"ט - 11:53 28/04/2019
גודל: א א א
גבול סוריה צילום: דובר צה"ל
גבול סוריה צילום: דובר צה"ל

הבוקר (א') שוחררו שני האסירים הסורים שקיבלו חנינה מנשיא המדינה כמחווה לסוריה תמורת גופתו של זכריה באומל הי"ד שהוחזרה לפני מספר שבועות. השניים נלקחו למעבר קונייטרה ושב הועברו לרשויות הסוריות.

יש לציין כי שחרור השניים באופן בו בוצע הינו הפרה לכאורה של החוק הקובע כי כל שחרור אסירים בעקת חליפין מחוייב לעבור את אישור הקבינט. הדבר גרם למבוכה בקרב חברי הממשלה שידעו על הדבר למפרע רק באמצעות כלי התקשורת. רבים הביעו תמיהה על האופן בו בוצע המהלך והיועמ"ש יצטרך להבהיר את הנושא. 

אחד מהאסירים הוא מחבל שניסה לחטוף חייל במוצב. בארגון נפגעי הטרור אלמגור חוששים כי הדבר יהווה פתיחה לעסקאות חילופי שבויים שיעודדו טרור דוגמת עסקת שליט.

מאיר אינדור יו"ר אלמגור אמר אמש כי "הופתענו מהחלטה שנעשתה במחשכים בציר שבין רוה"מ שרת המשפטים והיועמ"ש.

אנו מבקשים למנוע בכך פתיחת ציר עוקף של החוק הקובע שרק הקבינט יכול להחליט על שחרור מחבלים בעסקאות עם ארגוני טרור. הדחיפות שבמהלך והסתרתו מעיני הציבור מעוררים חשש שבכך  יפתח ציר עוקף לביצוע עסקאות נוספות של שחרור מחבלים כפי שהיה בעסקת שליט", בארגון שקלו לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

ד"ר אריה בכרך ויוסי  צור אבות שכולים מראשי אלמגור טוענים שחייבים לפעול בשקיפות כאשר מחליטים על שחרור מחבלים ולהביא זאת לידיעת הציבור.

כך גם פוחת הלחץ על הממשלה שיכולה לומר לגורמי החוץ הלוחצים עליה, שישראל היא מדינה דמוקרטית והחלטותיה נתונים לביקורת הציבור והדרג המשפטי. "האופן שבה נעשתה החנינה מעקרת את הטיעון ומזמין לחצים לעסקאות נוספות".

   | "נתניהו לא מפעיל שום לחץ על חמאס"

שמחה גולדין אביו של הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס, אמר הבוקר בראיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב': "מעניין אותי ההבדל בין נעדרי סולטאן יעקוב והדר גולדין.

הדר גולדין נמצא בידי החמאס, מוחזק על ידיהם, כולם יודעים מי מחזיק אותו במשך 5 שנים. הוא הופקר תוך כדי קרב והופקר בסיום הקרב, ורה"מ לא עושה שום דבר להביא אותו, על ידי זה שהוא יפעיל לחץ על החמאס או לחץ בינלאומי כפי שהוא עשה במקרה הזה. הוא נותן לנו לחכות 37 שנה".

עוד אמר גולדין: "חשוב מאוד שחיילי צה"ל שנופלים בקרב ומוחזקים על ידי אויב יוחזרו לקבר ישראל. זו חובה של מי שמוציא אותם לקרב, וכל ממשלות ישראל נכשלו פה במשך 37 שנה להביא את נעדרי סולטאן יעקוב ועדיין לא הביאו אותם.

הדר גולדין הוא החייל הישראלי הראשון הנעדר שתוך כדי קרב הוכרז חלל, הופקר בזמן הקרב.  מאז ועד היום משפחת גולדין העמידה בפני רה"מ ובפני העם הישראלי להביא את החיילים משדה הקרב על ידי לחץ על האויב ועל ידי הפעלת מנופים כדי שהאויב יבין שהחזקת חיילים הוא לא נכס אלא נטל והוא לא עושה את זה במשך 5 שנים".

"ממשלת ישראל וצה"ל יכולים להפעיל על החמאס כל לחץ שהם רוצים, הם לא מפעילים אותו והחזרת החיילים היה צריך להיות הצעד הראשון שממשלת ישראל עושה כדי ללחוץ על החמאס ולא עושים את זה, עושים ההפך, נותנים לחמאס כל מה שהוא רוצה ודוחים את המשפחות כל הזמן. ההבדל המהותי הוא שפה ממשלת ישראל מתוך חולשה או שרוצה להסתיר כל מיני דברים לא עושה את מה שצריך לעשות. כל מה שנכנס לעזה מעבר לקו מסוים צריך להיות מנוצל לטובת החזרת החיילים וזה לא נעשה."

"מה שאנחנו שומעים זו אותה הבטחה של רה"מ שאפילו פרסם אותה בכתובים שלא תהיה הסדרה בלי להביא את החיילים, מילה ריקה מתוכן, כי מאז החמאס מקבל כל מה שהוא רוצה."

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד