בע"ה ה' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
העסקה שהוסתרה:

ישראל תשחרר אסירים סורים

לאחר השבת שרידי גופתו של זכריה באומל, ישראל תשחרר אסירים סורים, אחד מהם מחבל

  • כ"ב ניסן תשע"ט - 20:27 27/04/2019
גודל: א א א
גבול סוריה. ארכיון (שלמה מור)
גבול סוריה. ארכיון (שלמה מור)

ללא אישור השרים, תשחרר ישראל שני אסירים סורים זאת לאחר השבת שרידי גופתו של נעדר קרב סולטן-יעקב זכריה באומל הי"ד מסוריה. כך פורסם במהלך היום (שבת).

מדובר על שני אסירים  סורים, אחד מהם וחמיס אחמד, מחבל אשר בשנת התשס"ה (2005) חדר לבסיס צה"ל במטרה לבצע פיגוע. אחמד אמור היה להשתחרר בעוד כ-4 שנים. האסיר השני הוא זידאן טוויל שנדון ל-11 שנות מאסר בגין הבחרת סמים.

בסוריה אומרים כי לאחר הדיווחים אודות השבת שרידי גופתו של באומל, הופעל לחץ מדמשק על רוסיה כי תבטיח את שחרור האסירים. שליח רוסיה לאזור אלכסנדר לבנטרייב אמר כי בתמורה להשבת גופתו של באומל, ישראל תחשרר אזרחים סורים. אולם בישראל אמרו כי אין קשר בין השבת גופתו של באומל לבין שחרור האסירים ואמרו כי מדובר "במחווה של רצון טוב" וכי בשיחות טרם השבת באומל לא עלה נושא שחרור האסירים.

   | השרים לא אישרו את עסקת שחרור האסירים - מנדלבליט וריבלין כן

עוד אמר שליח רוסיה לבנטרייב כי הוא מגנה את ההתקפות הישראליות בסוריה ואמר כי הן פוגות ביציבות האזור. בתוך כך, טרם ברור האם עסקת השבת שריגי גופתו של באומל כללה תנאים נוספים.

על אף שחוק הממשלה קובע כי במקרה שכזה נדרשים שרי הממשלה לאחשר את שחרור האסירים מהכלא, גורם ישראלי הסביר לכלי התקשורת כי היועץל המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אישר בנסיבות העניין כי אין צור באישור השרים. כמו כן נמסר כי הנושא טופל בידי משרד המשפטים ובית הנשיא.

   | 37 שנים אחרי - אותרה גופתו של נעדר סולטן יעקב

מתוך שלושת הנעדרים בקרב סולטן יעקב שבסוריה, במהלך מלחמת לבנון הראשונה, צה"ל הכריז לפני כחודש על זיהוי וודאי של שרידי גופתו של באומל במכון לרפואה משפטית באבו כביר. שרידי גופתו יחד עם שרידים מחפיו, הועברו לקבורה בטקס ממלכתי בישראל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


3 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 36 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד