בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

פועלים להגברת האכיפה כנגד הפשיעה החקלאית

שנת מאסר נגזרה על בדואי שגנב עגלת בקר. סמנכ"לית התאחדות החקלאים מספרת לקול היהודי על העבודה הקשה להעלאת המודעות לסבל החקלאים. העבודה החלה לתת פירות?

  • דוד אור שחר
  • ט"ז סיון תשע"ט - 15:52 19/06/2019
גודל: א א א
בקר. אילוסטרציה  (SuperJew)
בקר. אילוסטרציה (SuperJew)

בדואי תושב זרזיר שגנב עגלת בקר צעירה מעדר בגליל העליון נידון במסגרת עסקת טיעון שאושרה על ידי בימ"ש לשנת מאסר. בנוסף נגזרו עליו עונש של קנס וחילוט של רכבו.

גזר הדין שניתן בפרשייה הינו חריג ביחס לעונשים הניתנים בדרך כלל באירועים דומים. חוסר האכיפה, ויותר מכך חוסר הענישה הוביל עם השנים לכך שפחות ופחות חקלאים הרגישו צורך בהגשת תלונה למשטרה בעקבות כך שגם כאשר הוגשה התלונה לרוב התיק היה נסגר.

במצב הנתון כיום עדיין ארוכה הדרך מאכיפה וענישה מספקת למבצעי הפשיעה החקלאית אך קמו מספר ארגונים ששמו לעצמם למטרה להגביר את אפקטיביות ההרתעה ולנסות להחזיר את הבטחון לחקלאים.

'התאחדות האיכרים בישראל', האיגוד הפועל לזכויות החקלאים בכל התחומים כבר כמאה שנה, התחיל להתעסק בשנים האחרונות באופן ייעודי בנושאי הפשיעה החקלאית.

בעקבות גזר הדין אותו הגדירו בהתאחדות "כפורץ דרך" שוחחנו בקול היהודי עם הגר יהב, סמנכ"לית קשרי ממשל בארגון, בשיחה פרסה הגר את דרכי הפעולה ואמרה כי העבודה מתחילה לתת את פירותיה.

ההליך המהיר מול גנב העגלה הבדואי מכפר זרזיר והעונש שקיבל הינו תוצאה של לחץ שהפעילו באיגוד החקלאים יחד עם המשטרה על מנת לגבש את כתב באישום מול הגנב ולמצות את ההליך המשפטי.

שיתוף הפעולה עם המשטרה בנושא מזכיר נתון מעניין שהעלה גורם בטחוני בכיר במועצה איזורית גדרות במסגרת ראיון בקול היהודי לפני כחודש, לפיו פעילות הרשות המבצעת, קרי המשטרה, הינה לרוב משמעותית ומעמיקה. הבעיה נוצרת כאשר באים הדברים לפתחו של בית המשפט שלרוב אינו בקי בסוגיה ומורה על שחרור החשודים.

בשיחה עם הקול היהודי ספרה יהב על ההליך המוצלח הנוכחי ועל העבודה הרבה שעוד נותרה על מנת להשיב את הבטחון האבוד לחקלאי ישראל.

   | מפגשים עם כלל הגורמים הרלוונטיים במלחמה בפשיעה החקלאית

"התאחדות האיכרים זה אחד מהגופים המאגד את החקלאים בישראל, לא ארגון ממשלתי", פותחת יהב את השיחה.

"לפני שנתיים כאשר נכנסתי לארגון, הפשיעה החקלאית הייתה ממש בשיאה. לקחתי על עצמי להבין איך אפשר למגר את התופעה. התחלתי לפגוש את כל הגורמים הרלוונטיים. חוקרים, שוטרים, שופטים וכמובן חקלאים כדי לראות איך לשפר את האכיפה.

"מערכת השפיטה והתיקים המגיעים לבתי המשפט והענישה בהם מאוד מאוד קלה. השופטים לא מבינים את המשמעות שישנה בעבודה החקלאית וכל המאמצים הפיזים הנפשיים והכלכליים הכלולים בה".

"כשמתווספת הפגיעה בבטחון האישי - החקלאי כבר נשבר. הפשע הזה הוא הפשע שהכי קל לבצע והוא מאוד משתלם כי כמעט לא הייתה אכיפה" מתארת יהב.

"כחלק מזה פניתי לגורמים בפרקליטות ואמרתי להם שאם הם רואים שיש אירוע שמרגישים שהולך לכתב אישום שיצרו איתי קשר וננסה לקדם את זה". אחד הדרכים בהן החליטה יהב להאבק בתופעה היה באמצעות ליווי של תיק פשיעה חקלאית מראשיתו על מנת לוודא שהגנב יקבל את מקסימום הענישה.

בקול היהודי אנו עוסקים רבות בנושא ואכן ברובן ככולן של השיחות אותן אנו מנהלים עם חקלאים שונים החקלאי משוכנע כי פנייתו למשטרה אינה מועילה. החקלאים מתוסכלים מאופן התנהלות המערכת והם מעדיפים לנסות ולהמשיך בשגרת יומם מאשר להתאכזב מטיפול כושל של המערכת.

בסיפור הנוכחי, כפי שעולה מכתב האישום, לפני כשלושה שבועות הגיעו שלושה בדואים לשטח מרעה בגליל והעמיסו לרכבם עגלה צעירה לאחר שכפתו אותה בכח. הם נסעו מהמקום ובעקבות חשש ממחסום משטרתי שראו נטשו את הרכב ונמלטו. לאחר מרדף נתפסו הגנבים ונעצרו.

בשלב זה הם טענו כי העגלה נקנתה על ידם מחקלאי באיזור, אך לאחר עבודה משותפת בין איגוד האיכרים ויחידת התביעות במשטרה הוכח כי העגלה נגנבה על ידו. הדבר הוכח לאחר שהיא נלקחה לאמה בשטח המראה ומומחית מטעם משרד החקלאות הוכיחה על פי הקשר בינן כי הן אמא ובת.  בעקבות כך כתב האישום הוגש. 

צפו: המפגש בן הפרה לעגלה

 בהליך מזורז נחתם הסדר טיעון בין הגנב לפרקליטות והעונש שנקבע היה כאמור 12 חודשי מאסר, התחייבות להימנע מביצוע עבירות, חילוט הרכב, וקנס.

לדברי יהב העונש מראה את יעילות המעקב אחרי התופעות והעלאת נושא הפשיעה לסדר היום הציבורי: "אנחנו עוקבים אחרי כל הדברים האלה בצורה הזו וכל תיק אנחנו מנסים להביא למקסימום ענישה".

"שנה שעברה לא היה קורס במג"ב שלא נתתי בו הרצאה בנושא על מנת להגביר את המודעות של השוטרים. יזמנו גם הרצאות לשופטים על מנת שהם ידעו מה גורמת הפשיעה החקלאית לחקלאי".

"כאן עצם זה שהשופט אישר את הסדר הטיעון הזה זה תוצאה של העלאת המודעות בנושא".

  | גם המכה הקטנה היא אנושה עבור החקלאי 

נושא נוסף אותו היא מבקשת להבהיר הוא שכל פשיעה חקלאית, בכל היקף, הינה מכה אנושה עבור החקלאים ודורשת התייחסות מחמירה ככל האפשר.

"צריך לדעת שגם אם זה אירוע קטן, עגלה אחת שנגנבה, זה שובר את החקלאי. זה פוגע בו בבטחון ברמה האישית".

"לחקלאי שהציתו לו בית אריזה חרב עליו עולמו. אין לו ביטוח והוא נשאר רק עם הבור. אין לו הכנסה חודשית. הוא שותל, משלם שכר עובדים, דשנים וכו' רק אחרי תהליך שלם הוא מקבל את השכר. אם מישהו אחר גנב לו אז אין לו מה לעשות. זה שובר".

"לגמור סופית את התופעה אני לא חושבת שאפשר. מי שעוסק בגניבות המאסיביות הם לא רופאים ביום גנבים בלילה. הם אנשים שחיים את זה. אבל כן אפשר לצמצם משמעותית".

"בעיקר חשוב שחקלאים יתלוננו ואת התלונות אנחנו מלווים ומנסים שהענישה תוחמר כמה שאפשר", היא מסיימת.

 

 

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד