בע"ה ו' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"שבכניק מצטיין"

בהודעה חריגה של משרד המשפטים עולה כי דוברת המשטרה שיקרה בשם המפכ"ל. כיצד קרה שבכיר השב"כ הדתי שמונה לקול תרועות, יוצא מהמשטרה כושל ומובך?

  • אלחנן גרונר
  • כ"ז חשון תשע"ט - 10:52 05/11/2018
גודל: א א א
אלשיך (אהוד אמיתון TPS)
אלשיך (אהוד אמיתון TPS)

רוני אלשיך מונה לתפקיד מפכ"ל המשטרה לפני כשלוש שנים לקול תרועות הימין. המתנחל מכוכב השחר שטיפס בצמרת שירות הביטחון הכללי, נתפס כאדם ערכי שישנה את פניה של המשטרה.

והיה הרבה מאוד מה לשנות. החל מעבודות השיטור ואלימות שוטרים, ועד לנורמות המוסריות המעוותות שהרסו כל חלקה טובה בארגון האמון על שמירת החוק.

אלא שתקופת סיום כהונתו של אלשיך והפרשיות המביכות הנלוות לה מסתמנת כתקופה שעשויה לגרום לשינוי כבד בדעת הקהל בנוגע לבכירים דתיים המסווגים כמעט באופן מיידי כערכיים.

אתמול התפוצצה סופית פרשיית העברת המידע מאלשיך ליועמ"ש על המועמדים למפכ"לות, בצעד שנראה שנועד לטרפד את מינויים ולהביא בלית ברירה את השר לביטחון פנים ארדן להאריך את כהונתו.

ב"החדשות" חשף בשבוע שעבר גיא פלג את דבר הפרטים שהועברו מהמשטרה ליועמ"ש, אך בסביבת אלשיך, ולאחר מכן דוברת המשטרה בקולה, טענו כי הדבר לא היה ולא נברא ומדובר בהכפשות שווא נגדו.

בגלי צה"ל אף מסרה דוברת המשטרה מרב לפידות כי "היועמ"שית של המשטרה נתבקשה בידי היועמ"ש לממשלה להעביר את המסמך והיא מחויבת לעשות כן. המפכ"ל לא ראה אותו ולא היה מכותב לו".

דברים אלו הביאו אמש (א') לצעד חריג מצד היועמ"ש ומשרד המשפטים. דובר המשרד פרסם הודעה שהביכה את אלשיך וסתרה לחלוטין את גרסתו להתרחשויות. על פי הודעת משרד המשפטים אלשיך הוא זה שפנה בבקשה להעביר את המדע ולא להיפך.

במשרד המשפטים הבהירו כי "לפני מספר שבועות, עוד טרם פורסמו שמות המועמדים, פנה מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ליועמ״ש לממשלה, אביחי מנדלבליט, על מנת להתייעץ באשר לדרך הראויה של העברת מידע המצוי ברשותו של המפכ״ל אודות המועמד לתפקיד המפכ"ל הבא, לכשיוצג לאישור ועדת גולדברג. לפי משרד המשפטים, וכי בשיחה סוכם כי כל מידע רלוונטי יועבר בציר המקצועי של יועמ"ש משטרת ישראל מול המשנה ליועמ״ש לממשלה עו״ד דינה זילבר, שמונתה מטעם היועמ״ש לממשלה לרכז את הנושא, ושלצורך כך אף נפגשה עם מפכ״ל המשטרה לבקשתו".

הפרשן הפוליטי של "החדשות" עמית סגל השווה את הפרשה לסיכול מינויו של גל הירש עם הודעה על חקירה נגדו ערב מינויו למפכ"ל המשטרה.

סגל תמצת את הדברים באומרו כי "מנדלבליט קובע שאלשיך שיקר שוב ושוב:

1. אמר ש״מחויב על פי חוק״ אבל למעשה הוא שביקש להעביר את המידע.

2. לא היועמשית העבירה את המידע מיוזמתה אלא הייתה השליחה של אלשיך.

3. אלשיך עיכב שוב ושוב את המסירה עד לרגע המכריע.

4. אלשיך לא ״עודכן״ אלא יזם".

"הכוונות סיציליה, הביצוע חלם", כתב סגל בחשבון הטוויטר שלו.

"שבכניק מצטיין"

אלשיך מצדו מיהר להטיח את האשמה בתקשורת. במכתב שכתב לשוטרים ופורסם בכלי התקשורת כתב כי "לצערי גורמים בתקשורת בחרו להציג את הדברים בצורה מעוותת, רחוקה מקשר אמיתי למסמך ולייחס מניעים זרים להעברת החומרים האמורים".

אלא שקשה להאשים את התקשורת כאשר במשרד המשפטים מבהירים כך את הדברים בניגוד מוחלט לדבריה של דוברת המשטרה.

רבים הזכירו בנסיבות את עברו של אלשיך בשב"כ, ותרבות הטיוח והשקר שפשתה בארגון שמסתתר מאחורי הקלעים.

"כשאתם רואים את ההתנהלות של רוני אלשייך, תבינו איך מתנהלים העניינים בשב"כ, שמשם הגיע אלשייך ומשם ינק את שיטותיו", כתב בחשבון הטוויטר שלו נעם פדרמן שלו חשבון ארוך עם עלילות השב"כ.

אולם לא מדובר בפרשה היחידה בה הסתבך אלשיך לאורך הקריירה. דוברת המשטרה נתפסה שוב ושוב בשקרים. משרד יחסי הציבור של ליאור חורב שנתן שירותים לא זולים במיוחד למשטרה עסק במקביל בקידום אינטרסים פוליטיים שונים ועורר ביקורת ציבורית קשה.

פרשת אום אל חירן והגרסאות השונות שסופקו לנסיבות הירי בבדואי שדרס למוות שוטר, ופרשיית ניצב רוני ריטמן והמתלוננת נגדו, כולן חברו לקרבות בוץ, שקרים ותככים בצמרת המשטרה תחת פיקודו של אלשיך.

"כשרוני אלשיך מונה, ממש שמחתי. איש ערכי, רוקד עם ספרי תורה, שבכניק מצטיין", כתב עמית סגל אמש לאחר פרסום הודעת דוברות משרד המשפטים, ועבר לסקור את האירועים הבעייתיים בקדנציה של המפכ"ל הדתי הראשון.

ואולי, רק אולי, שתי מילים בציוצו של סגל הן אלו שמסבירות הכל – השמחה האוטומטית על בחירת "שבכניק מצטיין".

פרשיות רבות מספור, החל מקו 300 דרך אבישי רביב וחיים פרלמן ועד העינויים בפרשיית דומא, מטילות צל כבד על התרבות הארגונית של שירות הביטחון הכללי, ועל הערכים ושיטות הפעולה של "שבכניקים מצטיינים".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד