בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'במושב' של ר' שלמה מלקטים מהאפר ניצוצות של אהבה

חודשיים לאחר השריפה שכילתה את המושב מבוא מודיעין עושים תושביו אט אט את הצעדים לשיקום: "החורבן יהפוך ללידה מחודשת כמו שר' שלמה תמיד שר"

  • יח"צ
  • י"ח אב תשע"ט - 12:49 19/08/2019
גודל: א א א
מבוא מודיעין עולה בלהבות   (צילום: דוברות כב"ה)
מבוא מודיעין עולה בלהבות (צילום: דוברות כב"ה)

חודשים לאחר שהאש ההרסנית כילתה את המושב מבוא מודיעין, 60 המשפחות עדיין שוכנות במגורים זמניים במלון ציפורי שבקיבוץ חפץ חיים.

בנוסף לבתיהם ורכושם האישי, תושבי המושב איבדו גם חומר בעל ערך היסטורי ורגשי רב עבורם. מדובר במחשבים, אלבומי תמונות, יצירות בכל תחומי האמנות, ספרים ותמונות של הרב שלמה קרליבך, מייסד המושב והאב הרוחני של רבים מתושביו.

הורידו עכשיו את אפליקציית הקול היהודי לטלפון הנייד >>

תמונותיו של הרבי המרקד אשר בעבר פיארו את קירות הבתים ושרדו את האש, מאוחסנות כרגע בארגזים חתומים אשר כרגע לא ברור מתי יפתחו. התושבים מחוסרי הבית מתמודדים עם ביורוקרטיה של ארבעה משרדי ממשלה שונים ואין להם מושג מה העתיד יביא ומתי יעברו לבתים חדשים במושב הירוק בפאתי ירושלים שכעת שחור כולו.

לפני כשבועיים אירגן הסופר ובמאי הקולנוע, צבי פישמן, ערב הזדהות עם בני המושב והעניק לכל משפחה את ספרו "טוביה בארץ המובטחת" ואף הקרין במקום את אחת מיצירותיו, "סיפורי מעשיות של רבי נחמן".

פישמן הכיר לתושבים את השחקן הפופולרי יהודה ברקן, אשר שוחח עם המשפחות, ותיאר בגילוי לב כיצד התגבר על קשיים במהלך חייו האישיים, והבטיח להם שהטרגדיה תהפוך ללידה מחדש.

"האנשים האלה איבדו הכל מלבד תקווה", אמר השחקן יהודה ברקן לעיתון גילוי דעת. "חשוב להם לדעת שלא שכחנו אותם. אנשים מכל העולם היו נדיבים מאוד עם תרומות, אבל חיוך ולחיצת יד חמה יכולה לפעמים לעשות אפילו יותר".

צבי פישמן, מארגן הערב סיפר לקול היהודי כי בארגון הערב לטובת תלמידיו של רבי שלמה הוא הרגיש כי הוא מחזיר מעין חוב עתיק יומין לרבי העליז שחולל מהפכה בחייו.

"אני חושב שארגנתי את הערב להחזר חוב לרבי שלמה. הוא הציל אותי מטביעה בחושך של הוליווד כשהתחלתי את מסע התשובה שלי", הוא מגלה.

"הסתובבתי בלוס אנג'לס כששיריו מתרוצצים באוזניות הווקמן שלי, המוזיקה שלו, השריקה והמילים פוצצו את הקירות המזויפים של אולפני הסרטים, את כל מרדף הסרק אחר כסף ותהילה ואת כל ההתמכרות לתענוגות חומריים, וחיברו אותי עם עולם רוחני מעבר למרוץ להצלחה".

פישמן מספר שהוא פגש את הרב קרליבך פעם אחת בלבד במנהטן, היה זה במלווה מלכה שגרתי בבית הכנסת קרליבך באפר ווסט סייד, אחד מרחובות מנהטן.

"הרב קרליבך היה כמו הצדיק בסיפורו של רבי נחמן, 'האינדיק', שיורד מתחת לשולחן כדי לתקשר עם בנו של המלך שהאמין שהפך לתרנגול הודו. בכל מקום בו היו יהודים בעולם שהיו זקוקים לחבל הצלה של יידישקייט, שלמה היה מוצא אותם ומושך אותם  חזרה אל עצמם, אל נשמתם היהודית על ידי שיריו ואהבתו ללא לאות ותנאי".

אחד מתושבי המושב, ריצ'רד מילמן עובד כעת על הפקתה של סדרת טלוויזיה על 'המושב' עבור הטלוויזיה הישראלית. מילמן מגלה כי השריפה הגיעה לאחר תקופת פירוד ארוכה ואווירת מחלוקת בין התושבים. כעת, דווקא לאחר השריפה חוזרת האחדות לשרור במחנה.

 "לא היה לנו קל. לפני השריפה היו הרבה ויכוחים במושב. אנשים רבים הפסיקו לדבר זה עם זה. בכל רחבי העולם פרחו המניינים של קרליבך בעוד בית הכנסת של רבי שלמה במושב היה חצי ריק בערבי שבת. באורח פלא, בית הכנסת היה אחד הבניינים היחידים ששרדו את הלהבות, סמל לנצח תורתו".

"יש לקוות שאותה האש שהשמידה את בתינו תשרוף גם את החומות בינינו שקמו אט אט לאחר שרבי שלמה עלה לשמיים. פתאום, במלון כאן, כולנו יחד, עובדים כצוות כדי להחזיר את חיינו למסלול שרבי שלמה הוריש לנו, האהבה לכל יהודי ויהודי. בעזרת השם, דבריו של יהודה ברקן יתגשמו, וחורבן המושב יהפוך ללידה מחודשת, עבורנו ועבור כל עם ישראל, כמו שלמה תמיד שר והתפלל, 'יבנה, יבנה המקדש, עיר ציון תמלא, ושם נשיר שיר חדש".


 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד