בע"ה ח' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

להנהיג בתמימות ● הרב יצחק שפירא בסרטון לקוראי הקול היהודי

  • ה' טבת תשע"ג - 11:34 18/12/2012
גודל: א א א

בספר בראשית מוזכרת המילה תמימות ביחס לכל אחד מהאבות הקדושים. בימים של בחירות, הנראים כהיפוכה של התמימות, כדאי להיזכר ברועי האומה, המלמדים אותנו כי הנהגת ציבור אמיתית – מושתת דווקא על תמימות, אשר רק היא יכולה לייצר קשר אמתי של אמון בין היהודים ● הרב יצחק שפירא בסרטון קצר, במיוחד עבור קוראי הקול היהודי

בפרשיות בראשית אנו נתקלים כמה וכמה פעמים בשורש תמים: נח – איש צדיק תמים, אברהם – התהלך לפני והיה תמים, יעקב – איש תם , וגם יצחק מכונה עולה תמימה.

התבוננות במילה תמים יכולה לעזור לנו בכדי לבנות יחס נכון לחברה שסביבנו.

היכולת שלי להיות בתמימות עם מישהו, היא רק בזכות זה שאני בטוח בכנותו של החבר, שהוא לא רוצה להרע לי או לנצל אותי – אלא מעוניין בקשר איתי. וכך אני משיב לו – אין לי עניין לא להרע לו ולא לנצל אותו, אלא אני מעוניין בקשר איתו. ואז אפשר נוצר ביטחון וניתן להיות תמים עם השני.

כשאנחנו חושבים על המילה תמים אי אפשר שלא להיזכר במעשה מחכם ותם שסיפר רבי נחמן מברסלב. במעשה מבאר רבי נחמן שכל הנהגת המדינה המתוקנת היא על ידי תמימות, שהתכונה העיקרית הנדרשת בשביל להנהיג מדינה היא תמימות.

רבי נחמן מספר על מלך, שהיה נוהג לדבר עם השרים בענייני המדינה רק בתמימות, ואחר כך היה משתעשע איתם בדברי חכמה.זאת אומרת, שאת החכמה צריך להשאיר בשביל להשתעשע ולהעשיר את הדעת, ולא לנצל אותה לצורך ערמומיות, ואת היחס בין אדם לשני בהנהגת המדינה בונים על ידי תמימות.

כשאנחנו באים היום לחשוב איך אנחנו בונים את היחס לחברים שלנו ולציבור בכלל, צריך לדעת קודם כל להבין דבר חשוב. החוסן האמתי שלנו נובע מהיכולת שלנו להאמין, כי אנו מסוגלים לנהוג בתמימות עם הסובבים אותנו, ובעיקר שאנו רוצים לבנות את הקשר בין כל היהודים על ידי תמימות ולא על ידי שום דבר אחר.

ישנן שתי מחשבות שעולות בשעה שמסתכלים על מצב ההנהגה היום. מחשבה אחת היא שהמציאות כפי שהיא מתנהלת כיום היא כל כך ערמומית, שאם רוצים לפעול בתמימות עדיף בכלל לא להיכנס לזירה הזו.מצד שני ניתן לומר, שלמרות שזו הזירה – גם להתעלם ולחשוב שהמציאות הזו לא קיימת, זו לא תמימות.

בין כך ובין כך דבר אחד ברור, שאם אני מרגיש שהכוח והיכולת שלי לקדם דברים תלויה באיזה מידה אהיה משועבד לערמומיות, במסווה של ראליות או בהרגשה ש"זה מה יש ורק כך אפשר לעבוד" – זוהי ודאי לא הנחת עבודה נכונה.

הנחת העבודה הנכונה היא, שהיכולת לקדם דברים נובעת רק מתוך תמימות עם החברים שלך והסובבים אותך, ומהיכולת להגיד שכל הציבור וכל היהודים יכולים לבנות את עצמם רק על ידי קשר תמים אחד עם השני. זה החוסן שלנו וזה מה שמקדם אותנו.

שנזכה ללכת בדרכי אבותינו ולהיות תמימים.


תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד