בע"ה י"ז תמוז תשפ"ד
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מסיבת הטבע

  • צבי פישמן
  • י' טבת תשפ"ד - 00:19 22/12/2023
גודל: א א א
צבי פישמן
צבי פישמן צבי הוא סופר ותסריטאי הוליוודי שעלה לארץ, חזר בתשובה וזכה בפרס שר החינוך ליצירה ותרבות יהודית.
הרשם לעדכונים מהבלוג שלי

כמה מילים על מסיבת הטבע שהסתיימה בצורה כה טראגית בבוקר כשהחמאס תקף את ישראל.

בוודאי שהזעם הא-לוקי שפקד אותנו באותו יום לא נגרם על ידי אותה מסיבה, ולא על ידי שום סיבה ספציפית אחרת, אלא על ידי חולשה רוחנית לאומית כללית וניתוק עם ה' ועם הארץ שנתן לאבותינו. מכיוון שמסרי חנוכה עדיין טריים בתודעתנו אולי תופעת ההלניזם יכולה לעזור לנו להבין כיצד אנו יכולים לשנות את חיינו הלאומיים בארץ הקודש לטובה.

בימי המכבים, הרבה מאוד יהודים בישראל סטו ממסלולי התורה הקדושים כדי לרדוף אחר דרכי היוונים שדגלו בפילוסופיה חילונית, ביופי, בגבורה הפיזית ובהנאה חסרת מעצורים. רוח דומה של נהנתנות ניתן לראות בסרטונים של מסיבת הטבע לפני שהטרוריסטים צמאי הדם הסתערו על קהל הצעירים הגדול שהתאספו בתמימות כדי לבלות ולחגוג את שמחת החג . הרי זה היה שמחת תורה ושבת. כשמסתכלים על החוגגים באור חיובי, הם ביקשו לבטא את שמחת החג בדרך שלהם.

נכון שהדמות הגדולה של בודהה שהקימו מארגני המסיבה באתר אינה משהו שאנו יכולים להתגאות בו, אבל עדיין היא מעידה על רצון להיות מחובר לכוח רוחני טרנסצנדנטי כלשהו. זה מזכיר את אמירת חכמינו שהיהודים בסיני לא האמינו בא-לוקות של עגל הזהב, אלא השתמשו בה כתירוץ לעסוק באווירת ההפקרות שמסביב. ובמקום לגנות את הצעירים על התנהגותם השגויה, עלינו לשאול את עצמנו, מחנכים, הורים וסבים, כיצד לא הצלחנו למשוך את אותם הצעירים אל יופי התורה ותענוגותיה. אין ספק, אנו איתם נושאים באחריות על עצם חגיגת שמחת השבת וחג דרך מסיבה מסוג זה. 

שוב, הנקודה שברצוני לציין היא לא שמסיבת הטבע גרמה למלחמה. זו טענה מגוחכת. ברור שהפיגוע של חמאס תוכנן חודשים לפני שמחת תורה. אף על פי כן, מסיבת הטבע היא סמל לניתוק הלאומי מה' שהביא עלינו את הטרגדיה הנוראה הזו.

בדיוק כפי שה' ביקר בעולם עם מגיפת הקורונה כדי להזכיר לאנושות את מלכותו, ה' הביא למלחמה זו כדי לקדם את גאולת ישראל ולהביא אותנו לרמה גבוהה יותר בעבודתו. לא רק שכולנו נקראים לבחון את דרכינו האישיות ולעשות תשובה, אנו כאומה נקראים לבחון את דרכינו הלאומיות ולהחליף את ההלניזם והתרבות המערבית של ימינו מתוך הציווי של המכבים "מי לה' אלי!" כדי להשיג זאת, עלינו לבחון מחדש את הדרכים שבהן אנו מציגים את התורה לקהילה החילונית בישראל ולדור הצעיר המחפש להתחבר עם ה' בשדות זרים ובמסיבות טבע, אחרי שלא גילו אותה בבתיהם היהודיים.

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 5 מהשבוע האחרון