בע"ה י"ב חשון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מה שצריך לדעת: בדיקת חמץ וזמני ביעור חמץ

הערב יערכו המוני בית ישראל את בדיקת החמץ בבתיהם. מחר בבוקר תיערך שריפת חמץ ומיד אחריה - סוף זמן אכילת חמץ. ועד מתי אפשר לאכול את האפיקומן? • כל הפרטים והזמנים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג ניסן תש"פ - 15:50 07/04/2020
גודל: א א א

ההכנות לחג הפסח יגיעו הערב (שלישי) לשיאן כאשר המוני בית ישראל יערכו בדיקת חמץ בבתיהם. את הבדיקה נוהגים לעשות על ידי נר או פנס, אחר צאת הכוכבים מיד לאחר תפילת ערבית.

נוהגים שקודם לבדיקה בני הבית מטמינים עשרה פתיתי חמץ, שכל אחד מהם פחות מנפח זית אך יחדיו מצטרפים לשיעור זה, כדי שברכת הבדיקה לא תהיה לבטלה. חשוב לזכור: כדאי לרשום בפתק את המקומות בהם הוסתרו פתיתי החמץ.

יש הנוהגים שכל בני הבית משתתפים בבדיקת החמץ ובקהילות מסוימות נוהגים להאריך מאוד בבדיקה. לפני הבדיקה, יברך הבודק "ברוך אתה ה' א-לוקינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וצוונו על בעור חמץ" ומיד לאחר מכן, ללא דיבור בינתיים, יחל בבדיקה.

למחרת, ביום רביעי בשעות הבוקר, יש להפסיק לאכול חמץ החל מהשעה 10:00 בבוקר לערך ועד לשעה 11:00 לערך, יש לשרוף או לבער בדרך אחרת את כל החמץ שנותר.

בשל המגבלות התנועה שהוטלו למניעת התפשטות נגיף הקורונה, ברבנות הראשית לישראל אמרו כי יש לשים את החמץ בפח אשפה ולשפוך עליו אקונומיקה, ובדרך זו לבערו.

קודם הבדיקה, יש הנוהגים לומר: 

הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה וְלֹא תַעֲשֵׂה שֶׁל בְּדִיקַת חָמֵץ לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ עַל יְדֵי הַהוּא טָמִיר וְנֶעֱלָם בְּשֵׁם כָּל יִשְׂרָאֵל. וִיהִי נוֹעֲם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ.

לאחר מכן אומרים: 

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל בִּיעוּר חָמֵץ

כָּל חֲמִירָא וַחֲמִיעָא דְאִיכָּא בִרְשׁוּתִי, דְלָא חֲמִתֵּיהּ, וּדְלָא בִעַרְתֵּיהּ, וּדְלָא יְדַעְנָא לֵיהּ, לִבָּטֵל וְלֶהֱוֵי הֶפְקֵר כְּעַפְרָא דְאַרְעָא.

(תרגום חופשי: כל חמץ ושאור שישנו ברשותי, שלא ראיתיו ושלא ביערתיו ושלא ידעתי עליו, ייבטל ויהיה הפקר כעפר הארץ).

יש הנוהגים בשלב זה לומר גם את ה'יהי רצון' הנדפס בסידורים.

בסיום הבדיקה, ישמור על פתיתי החמץ שנמצאו כדי שלא יתפזרו בבית ויצטרך בדיקה נוספת. מחר (ו') נשרוף את שאריות החמץ ובכך מסתיימת המצווה אותה מתחילים הערב עם ברכת ביעור החמץ.

בזמן שריפת החמץ אומרים:

כָּל חֲמִירָא וַחֲמִיעָא דְּאִכָּא בִרְשׁוּתִי דַּחֲזִתֵּהּ וּדְלָא חֲזִתֵּהּ דַּחֲמִתֵּהּ וּדְלָא חֲמִתֵּהּ דְּבִעַרְתֵּהּ וּדְלָא בִעַרְתֵּהּ לִבָּטֵל וְלֶהֱוֵי הֶפְקֵר כְּעַפְרָא דְאַרְעָא.

אין לראות בכתוב בכתבה זו כפסק הלכה, ובכל שאלה יש לשאול רב פוסק.

זמני ביעור חמץ וסוף זמן אכילת חמץ:

סוף זמן אכילת חמץ:

ירושלים: 10:02 תל אביב: 10:04 חיפה: 10:02 באר שבע: 10:04 

סוף זמן ביעור חמץ:

ירושלים: 11:21 תל אביב: 11:23 חיפה: 11:22 באר שבע: 11:23 

הדלקת נרות שבת ויום טוב ראשון של פסח:

ירושלים: 18:28 תל אביב: 18:44 חיפה: 18:37 באר שבע: 18:45

סוף זמן אכילת אפיקומן, בליל הסדר (חצות הלילה):

ירושלים: 12:40 תל אביב: 12:42 חיפה: 12:41 באר שבע: 12:42.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 0 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד