בע"ה י"ט תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"איש יהודי היה בשושן הבירה" - מיהו יהודי?

על בעיית היהודים בשושן הבירה והיחס הנכון להבנת הזהות היהודית בימינו - טור לפורים

  • מערכת הקול-היהודי
  • י"ג אדר תשע"ח - 10:01 28/02/2018
גודל: א א א
(עדי גפן/tps)
(עדי גפן/tps)

מיהו יהודי

הדבר הראשון ב"מדינת היהודים" הוא להגדיר מיהו בכלל יהודי. זה אמור להיות פשוט מאד: יהודי הוא מי שנולד לאם יהודיה או מי שהתגייר כהלכה. כמה עצוב שלפי חוקי המדינה הגדרת היהודי היא פשוט שקרית: למשל, כל גוי שמישהו קבע שהוא "התגייר" כביכול, נחשב זכאי חוק השבות ויירשם בתעודת הזהות כיהודי – מגוחך! אבל לא באנו לבכות ולהתלונן, במיוחד לא בחודש אדר השמח, אלא להניח יסוד חיובי לזהות היהודית. בכלל, אין זמן מתאים יותר מפורים לעסוק בנושא זה, שהרי כל מגילת אסתר סובבת על "בעיית היהודים", החל ממרדכי היהודי, "איש יהודי היה בשושן הבירה".

יהודי כופר

מה באמת פירוש המושג יהודי? האם מלבד ההגדרה ההלכתית מיהו יהודי, אפשר לומר מהו יהודי? קודם כל, מלבד מגילת אסתר, המושג יהודי מופיע מעט מאד בתנ"ך, ויש אומרים שזהו כינוי שהגויים הדביקו ליהודים (סליחה, לבני ישראל) לאחר שהם יצאו לגלות, כינוי 'גלותי' כביכול שאנחנו נושאים אותו בגאווה יהודית, אבל פעמים רבות דווקא הכינוי שנותנים מבחוץ הוא הכי אמתי..

נתבונן מעט במלה יהודי. הפירוש הפשוט שלה הוא מישהו משבט יהודה, אבל הנה מרדכי היהודי בא משבט בנימין – כלומר, משהו משבט יהודה 'נדבק' בכל בני ישראל וכולם 'יהודים'. וכעת נגיע למהות בעזרת דברי חז"ל "כל הכופר בעבודה זרה נקרא יהודי". כלומר, האב-טיפוס היהודי הוא מרדכי שעליו נאמר "לא יכרע ולא ישתחוה", לא מוכן להוריד את הראש בפני המן שהפך עצמו לאליל שכולם סוגדים לו. יהודי הוא מלשון הודיה, מודה רק לבורא העולם וכופר בכל דבר אחר (כמו שבט יהודה שתכונתו להודות על האמת). למעשה, מרדכי הקרין את תכונתו 'היהודית' על כל העם, והוא שהדביק בכולנו את השם יהודי.

נגד הזרם

נלמד ממרדכי היהודי עוד כמה תכונות יסוד:

א. להיות יהודי פירושו ללכת נגד הזרם – כולם משתחווים והוא לא, כולם 'זורמים' עם מה שיש והוא שוחה בכוחות עצמו.

ב. להיות יהודי פירושו להיות מוכן למסירות נפש, זה ברור.

ג. ללכת על העיקרון (פרינציפ) בלי יותר מדי 'חשבונות', שהרי מרדכי היה יכול למצוא סיבות טובות מדוע מותר להשתחוות להמן, אבל כשהוא מרגיש שמדובר בעניין מהותי הוא הכי עקשן בעולם, בעזות וחוצפה יהודית. כדאי מאד להמשיך וללמוד על הסוד של היהודי (ואין לזה סוף) ולטפח את הגאווה היהודית שלנו, עד שגם מדינת היהודים תבטא את היחוד היהודי.

נסיים ברמז יפה: המלה יהודי מתחילה כמו שם ה' המפורש יהו... ומה עם אות ה האחרונה? בכתיבה מדויקת (סת"ם), האות ה מורכבת מאות ד ואות י הפוכה למטה. כלומר יהודי הוא ממש שם ה' המפורש אלא שה-ה האחרונה התפצלה וה-י שבה עברה למעלה (שהרי יהודי אינו כורע ומשתחוה). משמעות הדבר שהיהודי הוא הנציג של הקב"ה כאן בעולם. הנציגות הזו מובלטת דוקא במגילת אסתר, שבה לא כתוב בכלל שם ה' – ובמקומו מופיע היהודי.

אז בפורים הקרוב נשמח פשוט בכך שאנחנו יהודים, זה הכי טוב!

מתוך עלון התחדשות, מתורתו של הרב יצחק גינזבורג

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד