בע"ה ד' תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ט"ו בשבט: בגן עדן מקדם

הילדים שרים "ט"ו בשבט הגיע חג לאילנות". אך מה באמת אומרים לנו העצים והפירות?

  • הרב יצחק גינזבורג
  • ט"ו שבט תשע"ח - 08:45 31/01/2018
גודל: א א א

את העצים אנו מכירים מפרשת בראשית: ה' נטע גן ובו "כל עץ נחמד למראה וטוב למאכל", שם היו אדם וחוה. לאחר שהאדם חטא וגורש מגן עדן, נאמר לו "בזעת אפך תאכל לחם" – צריך לעבוד קשה את האדמה ולעבד את התוצרת, ואילו בגן העדן היה די להושיט את היד ולאכול מפרי העץ (מלבד עץ הדעת). לחם אוכלים כדי לחיות, פירות אוכלים כדי להתענג מהממתקים של הטבע.

אם כן, הפירות המתוקים הם זכרון מגן העדן האבוד. גן עדן הוא שם נרדף לתענוג, וזה בדיוק הזמן ללמוד מהו תענוג אמיתי. נשים לב למלה עדן, אפשר גם לומר להתעדן, כמו להתענג, אבל יש עוד משמעות חשובה: עדינות. אנו רוצים להיות אנשים עדינים, לא גסים.

איך מגדירים עדינות? זו שאלה עדינה... העדינות איננה עוד מידה טובה בנפש, אלא משהו מאד כללי. כל המידות הטובות יכולות להופיע בצורה גסה וחיצונית יחסית או בצורה עדינה ופנימית. למשל, אדם יכול להיות זהיר מאד לא לפגוע באחרים, אבל אם איננו עדין תחסר לו הרגישות לזולת והוא יפגע בו בלי כוונה.

אם נחזור לפירות ט"ו בשבט, האכילה היא דוגמה מצוינת למבחן העדינות. אפשר להקפיד לאכול רק "כשר למהדרין" ובכל זאת להיראות כמו בהמה, באכילה גסה ומגושמת, זולל וסובא... לבסוף, מי ששקוע כך באכילה, מאבד גם את הטעם ואת התענוג האמתי. בהחלט לא צריך לצום, אלא להתרגל לאכילה עדינה. בהקשר זה, המושג גן עדן רומז ל'גינונים עדינים', כמו מנהגי אכילה המוזכרים בדברי חז"ל ובהנהגות הצדיקים. ואפשר גם לרמוז: ניגונים עדינים, לא מוזיקה צורמת ונמוכה אלא נגינה פנימית מעודנת שמרוממת את הנפש.

אם נדייק בתורה, נראה שיש עדן ויש גן עדן. העדן עצמו הוא מקור התענוגים, וגן העדן הוא המקום שבו אנו נמצאים ומקבלים את תחושת התענוג. כלומר, העדן הוא תחושה אלוקית נטו, ללא מודעות למציאות אחרת חוץ מה', ואילו גן-עדן פירושו לחוש את האלוקות בתוך העולם הנברא. ככל שנהיה יותר עדינים, נזכה לחיות בגן עדן עלי אדמות, לחוש את העדן בתוך הגן שלנו.

בתשרי למדנו שסימן השנה הזו הוא "תהא שנת עץ חיים", ועכשיו הוספנו את גן העדן. מה צריך יותר מזה? ט"ו בשבט עדין ושמח!

מתוך עלון התחדשות - מתורתו של הרב יצחק גינזבורג

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 21 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד