בע"ה י"ח תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מיטיבי לכת: שמורת אל-כנוב ונחל ערוגות

עמיתים לטיולים מתארים את הטיול שערכו בנחל ערוגות ושמורת אל-כנוב שבאזור מעלה עמוס בגוש עציון. צפו בתמונות

  • עמיתים לטיולים
  • ד' טבת תש"פ - 11:58 01/01/2020
גודל: א א א
(עמית אררט)
(עמית אררט)

04:00 צלצול הטלפון מעירני משנתי החפוזה, על הקו דוד. איפה אתה? אני מחכה בתחנת דלק? ואנו הלא קבענו להיפגש רק ב 05:00. נמהר ומבולבל אני מתארגן ולאחר 10 דקות כבר נכנס לרכבו של דוד שמקבלני במבט שואל ותמה: "לא הקדמתי בלמעלה משעה? טוב לפחות נזכה להגיד קורבנות לפני תפילת השחרית ..." הוא אומר בחיוך מתנצל.

רוח עזה מקבלת את פנינו ביוצאינו מהרכב בחניון שעל יד בית הכנסת ביישוב מעלה עמוס - נקודת ההתחלה לטיולנו זה. עשרת המטרים עוברים בריצה, ואנו מוצאים בבית הכנסת מחסה מהרוח. תפילת שחרית זריזה ואנו מתקבצים על יד השער כ50 מטיילים מכל הארץ.

הרוח נעשתה 'אכזרית' אבל העמיתים הקשוחים יכלו לה. אנו מתחילים את הליכתנו בערוץ היורד לנחל ערוגות הגדול. מתעכבים על יד בור מים - תשתית הכרחית באזור זה של ספר המדבר, עקב מיעוט המעיינות. ממשיכים מעט ושוב עצירה, בראש המפל אנו נתקלים בספלולים - גומחות חצובות בסלע ששימשו בעבר לכתישה וטחינה, אשר מעידים על פעילות באזור זה של האדם הקדמון.

את המפל אנו מקיפים ממערב, ומגיעים ל"מערת סחב'ה" - מערת הידידות, למרות הקור רק מעטים מתגברים על הריח של גללי הצאן ונכנסים למערה למצוא מחסה מהרוח. כאן שמעון פותח בהסבר על התקופה הפרה היסטורית תוך כדי הצגת מספר אבני צור שמצא בפתח המערה אשר שימשו לכלי עבודה בתקופה זו. מתחתינו נחל ערוגות עושה נפתול רציני ובגדותיו אנו רואים צנירים מרשימים, תופעה גיאולוגית אשר חלוקות הדיעות לגבי היווצרותה. או תהליך של גידוד - פעולת הגלים שגורמת להרס המצוק ולנסיגתו לאחור, או תהליך בלייה בנקודות חולשה בין שכבות סלע.

הרחק מתחתינו אנו רואים כבשן סיד בחיבור של ערוצינו עם נחל ערוגות - יעדינו הבא. ירידה מאומצת שבמהלכה אנו נפרדים מהמטיילת הראשונה אשר מעקמת את קרסול ימין (שהתברר שנשברה). ריכוזים של מאות סתוונית היורה מקבלות את פנינו עם הגיענו לנחל ערוגות, הנקרא במקטע זה "ואדי ג'חר" שפרושו - "הנחל הנחבא בחורו". שמעון מסביר על ייחודיותו של נחל ערוגות - בכך שהוא חוצה קמר וחוצה קו רכס, עקב היותו נחל קדום אשר קדם להתרוממות השכבות אשר יצרו את הרכס, ובזמן ההתרוממות יצר מעוק מרשים באמצע הרכס. אנו עומדים על יד שאריות כבשן סיד אשר שימש בעבר ליצירת סיד על ידי שריפת אבני גיר בטמפרטורה של 900 מעלות צלזיוס. בקילומטר וחצי הבאים אנו הולכים במעלה נחל ערוגות בינות לחצבים, חזזיות אשר השילוב בין הפטרייה לאצה מעניק לה יכולת שרידות מרשימה, וכמובן בינות לסתוונית היורה הסגולה אשר מלווה אותנו לאורך כל הנחל.

אנו נתקלים בחמישה כבשני סיד בקטע קצר זה של הנחל. פה ושם, גם נתקלים בריכוזים של סתוונית טוביה הלבנה הנקראת כך על שמו של טוביה קושניר בוטנאי בחסד שגם אותה גילה, אשר נפל יחד עם שיירת הל"ה בדרכם לגוש עציון הנצור לסייע במשימת ההגנה בינואר 1948 חודשים ספורים לפני מלחמת העצמאות. קצת התחמם, מתחילים להוריד שכבות. אנו מגיעים לנקודה בה עלינו לעזוב את נחל ערוגות ולעלות בערוץ לכיוון חירבת אל כנוב. בנקודה זו תוך כדי ארוחת הבוקר של הרעבים שבינינו, שמעון פותח בהסבר מושקע על קיצור תולדות הנצרות והמאבקים והפוליטיקות הפנימיות אשר גרמו לפיצולים בקרב הנזורה במדבר יהודה, במהלך הסברו כולנו חוזרים ומתעטפים במעילינו. מתחילים לעלות, קרוב ל300 מטר עלייה מחכים לנו עד חירבת אל כנוב. במהלך העלייה אנו נתקלים סוף סוף ברקפות היפות אשר צומחות להם בין הסלעים, ומספר עצי לבנה.

אנו נעצרים באמצע העלייה על יד מאגורה ביזנטית אשר ניכרת בה עבודתם המאומצת של המקומיים להכשירה, בדמות יציקה טרייה אשר כתובת עם התאריך 06.12.19 חרוט עליה, וערימות העפר אשר חסמו את פתח המאגורה אשר נוקה בעבודה מאומצת של שבועיים שלושה. המשך עלייה, והגעה לחירבת אל כנוב, אשר שרידי כנסייה ומספר בורות מים מצויים בה, בבור אחד אפילו יש מים אך שעת הבוקר עדיין קרירה, אינה מביאה לבור המים הרבה לקוחות לטבילה. סוף סוף ארוחת הבוקר הרשמית. מקצת מהמטיילים לחוצים מעט עקב לוח הזמנים אך שמעון מרגיעם ואומר שנגיע לסוף המסלול כמתוכנן ומי שרוצה יכול לחתוך ליישוב מיצד הנמצא בסמוך אלינו. מעט מהמטיילים שומעים לו ועוזבים את הקבוצה.

אנו ממשיכים ומתחילים את דרכינו לכיוון חזור, הליכה נוחה על רכס הכנוב בינות למספר מאהלים בדואים, ובינות לסתוונית היורה אשר כל כך התגעגענו אליה, מביאה אותנו אל חירבת נג'מה "הכוכב" מצד מהתקופה הביזנטית או אפילו מהתקופה החשמונאית בגודל 9*9 מטר אשר מעט מקירותיו נשתמרו. מצד זה יושב על נתיב הירידה מההר לנחל ערוגות כמו המצד המקביל אליו ברכס הצפוני אלינו עליו יושב היישוב מעלה עמוס אליו נחזור. אנו נתקלים בשני חרובים ממין נקבה אשר הימצאותם בגובה 800 מטר, נדירה וייחודית מאוד.

אנו נמצאים על הגדה הדרומית של נחל ערוגות ומתחתינו אנו רואים שוב את הנפתול של הנחל אשר אותו אנו זוכרים מתחילת המסלול. הירידה אל הנחל אפשרית בעזרת שלוחה צרה בצורת בננה אשר לרוב אורכה נוחה להליכה מלבד קטע מצוקי קטן, אשר על מנת לרדת אותו חלקנו מתגלשים במגלשת אבן באורך שמונה מטרים, חלקנו בעזרת מערה קטנה נסתרת, והVIP שבינינו נעזרים בחבל, אשר הובא ביוזמת עמית. זהו המצוק מאחורינו. ואנו מתגלגלים בשלוחה הצרה אל נחל ערוגות הגדול אשר מתחתינו ומגיעים לתחתיתו של הערוץ בו ירדנו לנחל בתחילת היום. נשאר לנו לטפס עלייה חדה של 200 מטר, בתוך הערוץ בעזרת כוח שרירי הגפיים ומתיחת הגוף, כדי להתגבר על המפלונים ומדרגות הסלע.

הראשונים אשר לא חיכו לכל הקבוצה שתעבור את מכשול המצוק כבר באמצע העלייה, וכל היתר מתחילים לטפס ונזכרים בחוויות מתחילת הטיול, כאשר חולפים על יד המערה, המפל והספלולים ומגיעים למעלה עמוס. האחרונים סיימו רבע שעה לפני המתוכנן, צדק שמעון. 

תמונות: עמית אררט ושלומי לוטם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד