בע"ה ג' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

כל הזכויות הכספיות שלך במשבר הקורונה | מתעדכן

הקול היהודי בשיתוף איזיקרטיה מגיש: כל הזכויות הכספיות לאזרח, השכיר והעצמאי, בתקופת משבר הקורונה בישראל // מתעדכן

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ט אדר תש"פ - 08:35 25/03/2020
גודל: א א א עדכון אחרון: ח' ניסן תש"פ - 16:28 02/04/2020

משבר הקורונה הביא עימו אתגרים רבים, אחד העיקריים בהם הוא האתגר הכלכלי. אנשים ומשפחות רבות שהכנסותיהם ירדו משמעותית עקב משבר זה ונאלצים להתמודד עם מציאות חיים חדשה ומורכבת.

במדריך זה, המוגש לכם בידי עו"ד תמר צור, 'איזיקרטיה – בירוקרטיה באיזי', תוכלו למצוא זכויות שונות שרלוונטיות למשבר הקורונה- רובן נוגעות לכיס שלנו.

מדריך זה מחולק ל:

הרישמו לקבלת עדכונים מהקול היהודי:

זכויות בתקופת משבר הקורונה לעצמאים:

מוסדות המדינה וגופים שונים נותנים הקלות והטבות שונות לבעלי עסקים שפעילותם והכנסותיהם נפגעו עקב נגיף הקורונה והנחיות משרד הבריאות.

תשלומים: רשות המיסים מאפשרת דחיית דיווח ותשלום למע"מ,  דחיית  מועד אחרון להגשת דו"חות שנתיים וכן הארכה של אישורי ניכוי מס במקור. מקדמות ביטוח לאומי- ניתן לבקש הקטנה, בנוסף ניתן לדחות תשלומי ארנונה ומים , כמו כן - חברת החשמל הודיעה כי תגלה גמישות למקרים פרטניים.

דמי אבטלה: עצמאים שעובדים בתור פרילנסרים במקצועות: מורי דרך, אמנים, מרצים מורים או מדריכים שעבודתם נפסקה עקב הוראות משרד הבריאות, עשויים להיות זכאים לדמי אבטלה.

עובדים במשק בית עשויים להיות גם זכאים לדמי אבטלה, פירוט ותנאים ניתן למצוא באתר הביטוח לאומי.

תנאי הזכאות העיקריים הם: תושבות, גיל בין 20-67 (עצמאי מעל גיל 67 יכול לבדוק זכאות לקצבת השלמת הכנסה בנוסף לקצבת זקנה) , עבודה תחת הסכם עבודה מול גוף מסוים (כגון מתנ"ס , מוסד אקדמי וכו) , צבירת תקופת עבודה תחת הסכם כזה או כשכיר של 12 חודשים לפחות מתוך ה-18 האחרונים (גם תקופות אחרות כגון קבלת דמי לידה, דמי פגיעה בעבודה וכו , יכולות להיחשב כתקופות עבודה).

גם יום אחד בחודש נחשב כחודש מלא לצורך קבלת דמי אבטלה, לדוגמא: מדריכה בחוג במתנ"ס שעבדה תחת הסכם מול המתנ"ס על העברת חוג מה – 30/09/2019 ועבודתה נפסקה באמצע חודש מרץ עקב משבר הקורונה- נחשבת לצורך זכאות לדמי אבטלה כאילו עבדה 7 חודשים. באם יש לה בשנה וחצי האחרונות 5 חודשי עבודה נוספים בעבודה כשכירה/ תחת הסכם פרילנסר אחר /קבלת דמי לידה- היא עשויה להיות זכאית לדמי אבטלה.

אופן מימוש הזכות - יש להירשם תחילה באתר שירות התעסוקה, עקב העומס הרב על האתר בימים האחרונים ניתנה הודעה כי כל מי שיבצע רישום עד 26/03/20 ייחשב כאילו נרשם ב15/03/20.  לאחר מכן יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי- גם את זאת ניתן לעשות באופן מקוון דרך האתר, יש לצרף לתביעה מסמכים ע"פ ההנחיות המופיעות שם ובהתאם לנתונים האישיים והתעסוקתיים.

סכום דמי האבטלה ותקופת הזכאות נקבעים ע"פ גיל, מצב משפחתי והכנסות ב-6 חודשים האחרונים - ניתן למצוא טבלאות מפורטות באתר המוסד לביטוח לאומי.

משיכת כספים מקרן הפנסיה בפטור ממס - עובד עצמאי במצב של אבטלה, יכול בתנאים מסוימים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני שלו בפטור ממס, גובה המשיכה יכול להגיע עד 12,200 עבור כל שנה בה הפריש לחסכון הפנסיוני.

הלוואות בערבות המדינה -  הקרן בערבות המדינה מעמידה מסלול מיוחד לעסקים קטנים ובינוניים שהכנסתם נפגעה עקב משבר הקורונה. גובה ההלוואה יכול להגיע עד 500,000 או עד 8% מהמחזור השנתי האחרון- הגבוה מבניהם.

מענק לעסקים שנפגעו - רשות המיסים נערכת למימוש ההחלטה בנוגע למענק בגובה עד 6,000 ₪ לעסקים שנפגעו ממשבר הקורונה. טרם הוצאו הנחיות וקריטריונים לקבלת המענק ויש להמשיך לעקוב. במקביל, נפתח "אזור אישי" ברשות המיסים, על מנת להגיש בקשה למענק, כדי לחסוך את העומס שצפוי מאוחר יותר (כשיתפרסמו הקריטריונים)  מומלץ כבר עכשיו להירשם שם בקישור הבא >>. כמו כן, מומלץ לשמור את הסיסמא, ייתכן ויהיה קושי לשחזר אותה מאוחר יותר.

צריכים עזרה במימוש הזכויות שלכם? חייגו לתמר צור - איזקרטיה, בירוקרטיה באיזי: 054-4492741.

זכויות בתקופת משבר הקורונה לשכירים:

עובד הנאלץ לשהות בבידוד - הימים בהם העובד נעדר מהעבודה ינוכו  מימי המחלה שלו ויהיה זכאי לתשלום דמי מחלה עבורם, עובד שלא צבר מספיק ימי מחלה- ההיעדרות תנוכה משכרו. במקום אישור מחלה יש להוציא תעודת מחלה גורפת מאתר משרד הבריאות. (אדם השוהה בבידוד עקב שהייה בחו"ל נדרש לצרף גם אישור עזיבת המדינה בה שהה)

הורה לאדם עם מוגבלות – זכאי להיעדר מהעבודה עד 18 יום לצורך סיוע אישי על חשבון ימי מחלה/ חופשה של העובד (ע"פ בחירתו של העובד, אם יבחר ימי מחלה – יקבל עליהם תשלום של 100% מהיום הראשון), זכות זו ניתנת לעובד בעל ותק של שנה לפחות במקום העבודה. בנוסף  יוכל אותו הורה לקבל 52 שעות היעדרות על חשבון המעסיק (ניתן להעביר שעות מהורה לבן זוגו, הורה עצמאי יקבל כפול)

דרישה לניצול ימי חופש- למעסיק מותר לקבוע מתי העובד ינצל את ימי החופש שצבר. אין לכפות ימי חופש מעבר למה שהעובד צבר. אם מדובר בחופשה של יותר משבוע יש לתת לעובד התראה של שבועיים מראש.

הארכת תיאום מס- עקב המצב  ניתנה הארכה לתיאומי מס שפג תוקפם בסוף 2019 עד קבלת המשכורת של חודש מאי 2020 (ולא יאוחר מה13/06/2020)

הפחתת שכר/ היקף משרה או אי שיבוץ למשמרות- עשויים להיחשב כהרעה מוחשית בתנאי העבודה ולכן מי שבוחר להתפטר נחשב כמפוטר וזכאי לדמי אבטלה ללא המתנה של 90 יום, פיצויי פיטורין, דמי חופשה והבראה. עליו להתריע ולהודיע מראש למעסיק.

אין להפחית שכר או היקף משרה לנשים בהריון או לאחר לידה אלא באישור משרד העבודה.

הוצאה כפויה לחל"ת - עובד שהוצא לחל"ת עקב משבר הקורונה עשוי להיות זכאי לדמי אבטלה. תנאי הזכאות: גיל 20-67 (עובד מעל גיל 67 שהוצא לחל"ת עשוי להיות זכאי למענק בהתאם להכנסה מהפנסיה, פרטים מלאים באתר הביטוח לאומי), תושבות, חל"ת ליותר מ30 יום וצבירת תקופה של 6 חודשי עבודה לפחות מתוך ה18 החודשים האחרונים. אין דרישה לרצף בחודשי העבודה, ותקופות נוספות עשויות להיחשב כחודשי עבודה לצורך זכאות זו, כגון: תקופה בה מתקבלים דמי לידה, דמי פגיעה בעבודה, שירות מילואים ועוד.

על מנת לקבל דמי אבטלה , יש להירשם תחילה באתר שירות התעסוקה עקב העומס הרב על האתר בימים האחרונים ניתנה הודעה כי כל מי שיבצע רישום עד 31/03/20 ייחשב כאילו נרשם ב15/03/20.  לאחר מכן יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי- גם את זאת ניתן לעשות באופן מקוון דרך האתר, יש לצרף לתביעה מסמכים ע"פ ההנחיות המופיעות שם ובהתאם לנתונים האישיים והתעסוקתיים.

סכום דמי האבטלה ותקופת הזכאות נקבעים ע"פ גיל, מצב משפחתי והכנסות בששת החודשים האחרונים , טבלאות מפורטות ניתן למצוא באתר המוסד לביטוח לאומי.

חשוב לדעת - מי שצבר פחות מ12 חודשי עבודה מתוך ה18 האחרונים- יהיה זכאי רק למחצית מתקופת האבטלה לה היה זכאי אילו היו בידיו 12 חודשי עבודה. מי שתביעתו לא תאושר לפני חג הפסח, צפוי לקבל מקדמה בסך 2,000 ₪ לכבוד החג, על חשבון דמי האבטלה שלו.

דברים נוספים שכדאי לדעת על תקופת החל"ת - בתקופה זו אין הפרשות לפנסיה, הביטוח הפנסיוני (המקנה ביטוח אובדן כושר עבודה ושאירים) ממשיך להיות תקף במשך 5 חודשים נוספים מיום הפסקת התשלומים לקרן הפנסיה, על מנת להמשיך ולשמור עליו לאחר מכן- ניתן להפקיד באופן עצמאי לקרן הפנסיה (גם סכומים נמוכים יחסית, ע"פ הסדר ריסק)

בנוסף- מי שאינו מקבל דמי אבטלה, המעסיק ממשיך לשלם עבורו דמי ביטוח לאומי במשך חודשיים שלמים שלאחר ההוצאה לחל"ת ולאחר מכן הוא נדרש לשלם בעצמו (מלבד עקרת בית הנשואה למבוטח)

מציאת עבודה חלקית: בזמן קבלת דמי האבטלה מעמידה 2 אפשרויות: לוותר על דמי האבטלה, וכך נשמרים ימי הזכאות (בחירה באפשרות זו יש להודיע לשירות התעסוקה) להמשיך לקבל דמי אבטלה, אך ההכנסה הנוספת תורד מסכום דמי האבטלה (במצב כזה יש להודיע לביטוח הלאומי).

כל הכנסה בזמן תקופת האבטלה , יורדת מסכום דמי האבטלה המגיעים.

הוצאה כפויה לחל"ת נחשבת הרעה מוחשית בתנאי העבודה ולכן מי שבוחר להתפטר עקב כך, נחשב כמפוטר ולפיכך זכאי לפיצויי פיטורין, פדיון ימי חופשה, הבראה וכו. מי שבוחר בכך – עליו להתריע ולהודיע מראש.

אין להוציא לחל"ת כפוי עובדת בהריון או לאחר לידה אלא באישור הממונה על חוק עבודת נשים.

 

זכויות נוספים לכל אזרח, בתקופת משבר הקורונה:

זכויות בנקאיות:

בנקים שונים מאפשרים הקפאת תשלומי המשכנתא עקב המצב- טפסים להגשת הבקשה נמצאים באתר הבנק.

בנוסף- ניתן לבקש הלוואה בתנאים טובים כנגד משכון הבית, אפשרות להגדלת מסגרת אשראי  וכן ניתן לבקש מהבנק הקפאה של החזרי הלוואות קיימות ("גרייס") לתקופה מסוימת.

כמו כן, הממשלה אישרה תקנות הקובעות כי בתקופה הזו בנק לא יגביל חשבון בשל שיקים שסורבו.

בנוסף- עקב המצב ואיסור ההתקהלות- פעולות בנקאיות רבות ניתן לעשות מרחוק, טלפונית או דרך אתר הבנק.

 

זכויות נוספות-

רישיונות- שר התחבורה הורה על הארכת רישיונות רכב ונהיגה שתוקפם פג. על כן לא ניתן לרשום דוחות בגין פקיעות תוקף בזמן ההארכה.

חשמל- חברת החשמל פועלת במתכונת חירום, וינהגו בהתחשבות לבעלי חוב. (ניתוקים והטענת כרטיס)

מעונות יום- משרד העבודה הודיע כי הורים אינם נדרשים לשלם עבור תקופה בה לא התקיימה פעילות במעונות ובמשפחתונים המוכרים. ה ארגון המפעיל את המעון/ המשפחתון מחויב להחזיר להורים תשלום יחסי.

מקבלי קצבאות מהביטוח לאומי- הוארך תוקפן של הקצבאות הזמניות. משך הארכה תלוי בסוג הקצבה ומפורט באתר הביטוח הלאומי.

בנוסף- מקבלי קצבאות אשר אין ברשותם כרטיס חיוב ונוהגים למשוך קצבאות באמצעות שירותי הקופה יקבלו בדואר כרטיסי דביט (כרטיסי חיוב מידי) מבנק ישראל על מנת שיוכלו להמשיך ולמשוך את הקצבה.

מי שחתם אבטלה ותקופת האבטלה שלו הסתיימה לאחר ה1/03/20 – תקופת האבטלה תוארך עד ל30/04/20. (אם לא עברה שנה מהיום הראשון בו התייצבתם בלשכה- הזכאות תוארך אוטומטית, אם עברה- יש להגיש תביעה חדשה)

וועדות לקביעת נכות מתקיימות ללא מבוטחים ומתבססות על מסמכים בלבד, במקרה הצורך תיערך שיחה טלפונית עם מייצג או מבוטח.  וועדות ערר- נדחו עד הודעה חדשה.

חייבים בהליכי פשיטת רגל וחדלות פירעון- מי שהכנסתו נפגעה עקב משבר הקורונה  יכול לבקש שינוי זמני של גובה התשלומים או פטור זמני מתשלומים.

חייבים שצריכים  להתייצב בסניף הבנק על מנת לבצע את התשלומים בהליך הפש"ר או חדלות הפירעון- לא יחשבו מפירים את חובת התשלומים אם לא ישלמו במרץ ואפריל- ובתנאי שבמאי ישלמו גם עבור חודשים אלו.

בנוסף- שר המשפטים הודיע על הקלות לחייבים בהוצאה לפועל לפיהן לא ינקטו עיקולים לחייבים בהוצאה לפועל, לא יופעלו צווי הבאה ומעצר וכן לא יוטלו הגבלות על חייבים. כל זאת למעט מקרים דחופים ביותר כגון תיקי מזונות בכפוף להחלטה מפורשת של רשם ההוצאה לפועל.

צריכים עזרה במימוש הזכויות שלכם? חייגו לתמר צור - איזקרטיה, בירוקרטיה באיזי: 054-4492741.

*********

המדריך נכתב ע"י תמר צור, עו"ד ובעלת מיזם "איזיקרטיה- בירוקרטיה באיזי" העוסק במתן סיוע בנבכי הבירוקרטיה ומיצוי זכויות מול גופים שונים.

האמור אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה שנעשית ע"פ המידע והפרטים האמורים בעמוד זה הינה על אחריות המשתמש בלבד.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 29 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד