בע"ה כ"ז שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עמיחי אתאלי בראיון מכונן על נוער הגבעות

"אני לא מתבייש לומר - אני מחזק את אותם מפירי חוק שבונים את האוהל שלהם בגבעות. בקרב אני לא יכול לצפות מאנשי להתנהל בתנאי בית מרקחת כשבצד השני יש קניבלים". וגם: העמדה הלא שגרתית על הממשלה – האזינו

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ד' שבט תשפ"ב - 11:51 06/01/2022
גודל: א א א
עמיחי אתאלי (באדיבות המצלם)
עמיחי אתאלי (באדיבות המצלם)

עיתונאי ידיעות אחרונות עמיחי אתאלי התראיין בתכנית "מדברים בהר" בקול היהודי וסיפר למנחם בן שחר ואלחנן גרונר על מה שהביא אותו לכתוב מאמר תמיכה בנוער הגבעות ולכנות אותם "העתודה התודעתית של אומת הסייבר".

במאמר מתאר אתאלי את הדיסונאנס בין פרעות לוד אותם סיקר מתוקף תפקידו, לבין מטוסי הקרב החדישים שממריאים מהבסיס הסמוך לביתו.

"מבצע שומר החומות נתן לי מכה חזקה בראש. הייתי בלוד והערבים שם ראו בכל עמוד תאורה איזה סמל ציוני שצריך להשמיד אותו. ומנגד ראיתי את המטוסים שטסים לעזה והבנתי שהעוצמה הזו לא שווה כלום בלי התודעה והאמונה בצדקת הדרך".

האזינו לראיון המלא בתכנית מדברים בהר:

Listen to "מה יציל את ישראל: "נוער הגבעות" או מטוסי קרב משוכללים?" on Spreaker.

"ניסיתי לחלן את הסכסוך"

"במשך השנים ניסיתי לספר לעצמי סיפורים. אחי אלחנן נרצח ב-1991 ואת ההיכרות עם הכאב והשכול והזעם חוויתי על בשרי מאז גיל 11, אבל עם השנים ניסיתי לגבש לעצמי איזו נוסחה של חיים נורמליים וסיפרתי לעצמי סיפור שעכשיו התבדה. אני מסקר את הפוליטיקה ומדבר עם הח"כים הערבים. אני זוכר את אימן עודה שמסביר שבאינתיפאדת הסכינים ב-2015 לא היו כמעט ערבים אזרחי ישראל. ואז אני בא ללוד ורואה לנגד עיני לא בודדים אלא המוני המונים.

בראש שלי ניסיתי לחלן את הסכסוך, ניתן להם זכויות העדפה מתקנת וזה מה שצריך אבל כשאתה רואה בחניה ג'יפים הכי יוקרתיים אתה מבין שהם לא סובלים מחוסר חומרי ובסוף קריאות האללה אכבר זה מה שיוצא מהם - שהם מוכנים להשמיד את התשתיות שמדינת ישראל בנתה שמשרתות אותם. בשומר החומות הבנתי שהאירוע הוא לא טכני ולא חילוני אלא אירוע תודעתי עמוק מאוד שמחייב אותי להעמיק את התודעה שלי.

אני מרגיש חובה להרים את הלפיד הזה ולהגיד חבר'ה שימו לב מה קורה פה – המשימה שלנו היא לחדד לעצמינו מי אנחנו ומה אנחנו, למה ראוי מאוד שנעשה את מה שאנחנו עושים ולהגביר את העוצמה של הדבר הזה".

אי אפשר להסתכל על החוק במנותק ממה שקורה מסביב

על התמיכה המפתיעה שלו בנוער הגבעות שנלחם על השטח הוא מסביר: "לכאורה לבנות אוהל בכזה מקום זה לא חוקי, ואני אחד שמחשיב את החוק כדבר משמעותי, אבל אנחנו לא מסתכלים על החוק הזה במנותק מכל מה שקורה מסביב. יש את התכנית של המדינה הפלסטינית שהושלמה כבר בכ-80% ממנה".

"אני לא מתבייש לומר", אומר אתאלי. "אני מחזק את אותם מפירי חוק שבונים את האוהל שלהם או הפחונים או מה שזה לא יהיה כי הם משרתים אותי. אני בקרב, בשומר החומות זה היכה בי שאני לא יכול לשחק את המשחק ולצפות מאנשי להתנהל בתנאי בית מרקחת כשבצד השני יש קניבלים. המאבק על השטח הוא מאבק עמוק מאוד, הוא לא מאבק טכני כמו על מטר של בניה כמו במזכרת בתיה אם זה שלי או של השכן. הוא מאבק שהתחיל במאבק רועי אברהם אבינו עם רועי לוט ועד היום אנחנו באותו סרט".

לאתאלי חשוב להבהיר כי יש הבדל בין צורות שונות של הפרות החוק וכי הוא לא מוכן לקבל אלימות יזומה. "אני גם מבין שזה מסוכן כי כשזה מגיע למקומות של אלימות כלפי הצד השני, חוץ מזה שאלימות יזומה לא מוסרית בעיני, זה גם שוחק את העמידה שלנו בציבור הישראלי פנימה וגם מול העולם".

פנו אלי אנשים להציע עזרה לנוער הגבעות

למאמר קיבל אתאלי תגובות מגוונות ולדבריו מדובר ב"ניצנים ראשונים של תופעה".

"לדעתי נראה בתקופה הקרובה יותר ויותר חיזוק מבחוץ של אנשים שמרגישים את מה שאני מרגיש. חשבתי להוציא סטיקר "אני נער גבעות", פנו אלי אנשים חלקם די מפתיעים שאמרו יאללה בא תגיד לנו איך אפשר לעזור. נוער הגבעות זה משהו קשה לעיכול ובכל זאת חלק ממי שאמרו לי את זה הם קצינים בכירים במילואים, שכמובן הם לא תומכים באלימות, אבל בא נמצא את האזור המשותף – אם היתה קמה קרן שעוזרת לחבר'ה האלה שגונבים להם את העדרים והם סובלים מאין סוף הצקות, במטרה לתחזק עדרים ואוהלי מגורים, אני חושב שלאט לאט יהיה הרבה יותר קל לעשות את זה.

יש לי את ההבנה שהם משרתים אותי, אני יודע שאני ישן במיטתי החמה כשהם קופאים מקור ומוקפים באויבים פראיים – אני מוכן לשלם כסף על הדבר הזה".

לסיום, אתאלי, בכל זאת כתב כנסת, מביא גם עמדה מעניינת על הממשלה החדשה.

"אני מביא דעה מאוד לא קונבנציונאלית. אני תומך בממשלה הנוכחית - וזה הזיה מה שאני אומר - דווקא בגלל ששלטון נתניהו היה אסון כי גידולי הפרא והרעות החולות הללו צמחו והתפתחו פלאים בתקופתו. הממשלה הזו שהיא קטסטרופה מהמון בחינות מבחינתי, אני רואה בה ממשלת מעבר.

היא היתה הכרחית לנתק אותנו משלטון נתניהו. גם מערכת המשפט התפרעה בתקופתו והיא השכפ"ץ של כל האירועים החולניים האלה. הממשלה הזו היתה מבחינתי רע הכרחי. אני מוכן לבלוע דברים כדי לחזור לשלטון ימין מסודר שמפסיק למצמץ כלפי כל הדברים האלו. אני לא בונה על הממשלה הזו שתעשה את זה. אני בונה על זה שהיא תהיה גשר שעל גביו יבוא הדבר הזה".

תגובות (2) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 56 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד