בע"ה ח' תמוז תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אותרו ממצאים ארכיאולוגים שנבזזו מימי בר כוכבא

על פי הערכות ברשות העתיקות, הפריטים העתיקים המרהיבים שנתפסו בשבוע שעבר בירושלים בידי גנבי עתיקות, הם שלל שהחרימו חיילי בר כוכבא בקרבות מול הרומאים.

  • יח"צ
  • י"א טבת תשפ"ב - 09:26 15/12/2021
גודל: א א א
(צילום: יולי שוורץ רשות העתיקות)
(צילום: יולי שוורץ רשות העתיקות)

מה עשו מחתות ברונזה מעוטרות להקטרת קטורת וכלי למזיגת יין, במערכת מסתור מימי מרד בר כוכבא בשפלת יהודה?

חוקרי רשות העתיקות מעריכים, שממצאים ארכיאולוגים מרהיבים שתפסה משטרת לב הבירה אצל סוחרי עתיקות בשבוע שעבר, היו, למעשה, חלק משלל, שלקחו לוחמי מרד בר כוכבא בקרבות עם חיילים רומאים.

בשבוע שעבר, הבחינו בלשי תחנת משטרת "לב הבירה" בירושלים במהלך פעילות שגרתית בשכונת מוסררה, ברכב אשר נסע נגד הכיוון המותר. הדבר עורר את חשדם של הבלשים, והם עיכבו את הרכב ונוסעיו לבדיקה. לתדהמתם, מצאו הבלשים בתא המטען ארגז, ובו ממצאים ארכיאולוגיים מרשימים ויוצאי דופן.

מפקחי היחידה למניעת שוד של רשות העתיקות אשר נקראו לתחנת המשטרה, הבינו מיד כי מדובר בממצאים מהתקופה הרומית, במצב השתמרות יוצא דופן. בין השאר, נתפסו שתי מחתות ברונזה מעוטרות בנות 2000 שנה, אשר שימשו להקטרת קטורת בטקסי פולחן והיו בשימוש בבתי אצילים רומאים ובמקדשים.

בנוסף, נתגלה פך עשוי ברונזה ששימש למזיגת יין. על הכלי מתוארת סצנה של משתה רומאי; דמות אדם שוכבת ומסבה להנאתה, כשהיא אוחזת פך יין בידה. בנוסף, נתפסו קערת אבן מעוטרת בעלת שלוש רגלים, נרות חרס רומיים, ומאות מטבעות, המתוארכים לתקופה הרומית המאוחרת - לפני כ1800-1900 שנה.

פריטי הברונזה שנחשפו, נדירים יחסית בארץ. זאת, משום ש-בדומה להיום, מתכת היתה חומר יקר, אשר נהגו להתיך אותו לצורך שימוש חוזר. פריטים שכאלה נמצאים באתרים ארכיאולוגיים בנסיבות שבהן הוחבאו בכוונה, או נלקחו כחלק משלל מלחמה למערכות המסתור בהן הסתתרו לוחמי מרד בר כוכבא.

גילוי הממצאים הביא לפתיחת חקירה פלילית של רשות העתיקות כנגד שלושת החשודים שהיו ברכב. מהחקירה עלה חשד, שהפריטים הובאו לירושלים במטרה למכור אותם לסוחר עתיקות. ביחידה למניעת שוד סבורים, כי הפריטים העתיקים נשדדו ממערכת מסתור מימי מרד בר כוכבא, אשר היתה תחת מעקב בחודשים האחרונים.

ביחידה למניעת שוד מסבירים, כי הסברה שהכלים נלקחו כשלל של לוחמי בר כוכבא - ולא שימשו את הלוחמים היהודים, נובעת מכך שהכלים הינם כלי פולחן אופייניים לרומאים, הנושאים דמויות וסמלים פגאניים. בנוסף, בימי של מרד בר כוכבא, בית המקדש כבר לא עמד על תילו, ולכן כבר לא התקיים פולחן יהודי של הבאת קורבנות או הקטרת קטורת. כשרצו הלוחמים היהודים להשמיש כלים מעין אלה, הם נהגו לקצץ את קצה חוטמן של הדמויות במטרה לבטל את האיסור על עבודה זרה.

לדברי אמיר גנור, מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות העתיקות, "לאחרונה זיהינו בסמוך למעבר תרקומיה, חפירות ארכיאולוגיות בלתי מורשות באתר מימי מרד בר כוכבא. המידע הועבר לצה"ל וליחידת קמ"ט ארכיאולוגיה ביהודה ושומרון. אלה, יצאו למבצע ללכידת חשודים, אך לצערנו, השודדים הצליחו לברוח. במהלך מנוסתם, הם הותירו אחריהם בחפירה ממצאים עתיקים, הדומים לממצאים שנתפסו כעת ברשות החשודים. אנו סבורים, שהממצאים שנתפסו כעת בירושלים, הגיעו מאתר זה". גנור מוסיף, כי "ברצוני לציין לטובה את פעילות בלשי משטרת תחנת "לב הבירה" בירושלים שערנותם הביאה לתפיסת הממצא והצלחת החקירה, כך שנסיון המכירה של העתיקות הייחודיות סוכל."

לדברי מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, "רשות העתיקות עושה מאמץ יום-יומי, למנוע חפירות בלתי מורשות באתרי העתיקות ברחבי הארץ, בשיתוף פעולה עם משטרת ישראל וגורמי אכיפה נוספים. הממצאים העתיקים אוצרים בתוכם את סיפורה של הארץ, אך עבור השודדים והסוחרים הם סחורה לכל דבר, המוצעת למכירה בעבור בצע כסף. יש ערך רב בסיכול ניסיונות סחר העתיקות, בתפיסת הממצאים הערכיים ובהשבתם לרשות הציבור והמדינה. בסיום ההליך המשפטי כנגד החשודים, רשות העתיקות תבקש מבית המשפט לחלט את הממצאים, ולהעביר אותם לטיפול שימורי, ולהמשך מחקר."

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


2 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד