בע"ה כ"ה אב תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האתר הארכיאולוגי 'תל חברון' נפתח למבקרים

לאחר תקופת שיפוצים ושיקום נפתח למבקרים האתר הארכיאולוגי תל חברון. במקום ממצאים מתקופת בית ראשון. "חברון היא עיר הנצח של עם הנצח"

  • דוד אור שחר
  • ח' חשון תשע"ט - 13:54 17/10/2018
גודל: א א א
 (צילום: ציפי שליסל TPS)
(צילום: ציפי שליסל TPS)

בתום עבודות שימור רחבות היקף שביצעה יחידת הארכיאולוגיה במנהל האזרחי, בשיתוף עם אוניברסיטת אריאל, נפתח אמש (ג') האתר הארכיאולוגי "תל חברון" לציבור הרחב.

במהלך העבודות, שנערכו בשנה האחרונה, נחשפו באתר חומות העיר מתקופת הברונזה הקדומה והתיכונה, ומבנים מהתקופה הרומית הקדומה בהם כלי חרס, תכשיטים ומטבעות. בנוסף, נחשף אזור תעשייה מימי בית ראשון ובו גתות לייצור שמן ויין, בתי בד, כבשנים לייצור כלי חרס וכן ממצא ייחודי - מקוואות ענק לייצור שמן ויין בטהרה. 

כל אלו מצטרפים לממצאים הארכיאולוגיים מתקופת בית ראשון שנחשפו בחלקו התחתון של התל, המספרים את סיפורו של הישוב היהודי בתל חברון מימי בית ראשון - ובהם בין היתר בית ארבע מרחבים, קנקנים נושאי חותם בעברית קדומה עם הכיתוב "למלך חברון", וכן קטע מחומת העיר ומהמדרגות שהובילו אליה.

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן שקידם את תהליך החפירות ואת פתיחת התל לציבור הרחב אמר בטקס במקום כי "אנו עומדים כאן, במקום לידתה של ההיסטוריה היהודית, בעיר האבות, וחונכים את המקום אליו יבואו ילדינו, נכדינו, ניננו וצאצאינו העתידיים – וילמדו את הדבר החשוב ביותר – חברון היא עיר הנצח של עם ישראל עם הנצח.

לא נזוז מכאן לעולם, ולא משום מקום בכל ארץ ישראל! שבנו לארצנו כדי שלא נעזבנה לעולם!"

ראש המנהל האזרחי, תת- אלוף בן- חור אחוות: "אנו שמחים ונרגשים לחשוף עוד פיסה מההיסטוריה היהודית ולהנגיש אותה לכלל הציבור. המנהל האזרחי פועל מזה שנה לחפירת ולחשיפת הממצאים ולפתיחת אתר ארכיאולוגי קולט קהל חדש באזור יהודה ושומרון".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד