בע"ה כ"ז שבט תשפ"ב
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לפני שהממשלה מעניקה מתנות לירדן - קודם כל הערבה

בעקבות חתימת הסכם ייצור חשמל והבאתו מירדן, אומר ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה כי בערבה יש את השטחים הנדרשים - אלפי דונמים של מדבר ושמש כל השנה. "ראוי היה לאפשר הקמת חוות סולאריות קודם לאזור הערבה ורק אחר כך לירדן"

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ד כסלו תשפ"ב - 14:29 28/11/2021
גודל: א א א
(צילום: מועצה אזורית הערבה התיכונה)
(צילום: מועצה אזורית הערבה התיכונה)

בשבוע שעבר נודע במפתיע, כי ממשלת ישראל קיימה מגעים חשאיים עם ממלכת ירדן וחתמה על הסכם להקמת חווה סולארית ענקית, לייצור חשמל במדבר הירדני באמצעות חברה אמירתית. מדובר על שדה סולארי שיוכל לייצר כ-1.2 ג'יגה-וואט וישראל תרכוש את החשמל מהחווה של הירדנים.

'מתנה' נוספת של ממשלת ישראל לירדן, הקמת מתקן התפלת מים ייעודי עבור ירדן על חוף הים התיכון. מחווה נוספת עליו התחייבה ממשלת ישראל כבר לפני מספר חודשים להעברת כמות של 50 מיליון קוב מים לירדן, זאת בנוסף ל- 100 מיליון קוב מים, המועברים כבר שנים לירדן.

מאיר צור, ראש מועצה אזורית הערבה התיכונה אומר: "לא יתכן כי ממשלת ישראל תעביר שלל מתנות לממלכת ירדן בהסכם חסר תקדים בגודלו, להקמת תחנת כוח סולארית ענקית במדבר הירדני, כאשר טרם עשתה שימוש מלא בקרקע בערבה, המשוועת להקמת מיזמים סולארים, המתאימים למזג האוויר השמשי הקיים בערבה לאורך כל השנה". 

"אני בעד הסכמים לשיתוף פעולה עם ירדן, שלעיתים מתבצע הלכה למעשה גם בשטח, כמו למשל שיתוף הפעולה בין חקלאי הערבה וחקלאי ירדן בהדברת זבוב הפירות, אך מן הראוי היה, שישראל תממש קודם כל את היכולות שיש לערבה להציע, מבחינת שטחים ושעות שמש ואור, לפני שתפנה לייצור חשמל סולארי בירדן". 

"צעד חשוב דווקא כעת, בשעת משבר כלכלי בענף החקלאות בערבה, המשווע לפרנסה, לטובת חיזוק ההתיישבות בגבול ירדן, לטובת בטחונה וחסונה של מדינת ישראל".

"המשבר בחקלאות הינו תוצאה של הזנחה והתעמרות של שנים, בחקלאי ישראל ובאזור הנגב. המחדל הוא באי העדפת הערבה כאזור המתאים ביותר לטובת פרויקטים סולאריים לייצור אנרגיה ירוקה לטובת תושבי ישראל. אנו ממתינים כבר שנים להקמת קו מתח גבוה ובניית מיזמי אנרגיה סולארית והמדינה מקרטעת באישורי ההקמה כבר שנים ועתה נראה כי כאשר רוצים-הדבר אפשרי, אך דרוש שינוי בגישה של ממשלת ישראל". 

"אם ראש הממשלה מעוניין לקדם פעולה לשמירה על הסביבה ולהיות חלק מהמאבק במשבר האקלים, ראוי היה שיעביר משאבים לטובת פרויקטים לייצור אנרגיה ירוקה, בשטחים פתוחים, ראשית לאזור הערבה התיכונה" מציין צור ומוסיף: "ישראל זקוקה לחשמל מאנרגיה מתחדשת ולנו בערבה יש את השטחים הנדרשים, אלפי דונמים להתקנה סולארית לדו שימוש בקרקע, בשיטת אגרו וולטאי בשטחי החקלאות ומשטחים סולאריים בשטחים הפתוחים, עם שמש כל השנה".

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 56 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד