בע"ה כ"ב אלול תשע"ט
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מחכים לדובדבנים? בגולן הקדימו את פריחת הדובדבן

במכון למחקר ופיתוח צפון הצליחו בעקבות מחקר חדשני להקדים את פריחת הדובדבן בחודש ימים

  • יח"צ
  • כ"ז אדר תשע"ח - 10:33 14/03/2018
גודל: א א א
הדובדבן פורח בגולן יח"צ
הדובדבן פורח בגולן יח"צ

הצלחתו של מחקר חדש של מכון מחקר ופיתוח צפון בשיתוף עם החברה לפיתוח הגליל, תאפשר אכילת דובדבנים כחודש לפני תחילת העונה, כך.

במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון ובחברה לפיתוח הגליל מקיימים זו השנה השנייה מחקר להקדמת עונת הדובדבנים במטעי הגליל והגולן. זאת על מנת לייצר יתרון כלכלי ושיווקי לחקלאים הישראלים, מול מתחרים בשוק האירופי המייצאים את סחורתם בעונה מוקדמת יותר. את המחקר מוביל ד"ר עומר קראין בשיתוף מטע רמת מגשימים וחוות פיכמן שבגולן.

במחקר נעשה שימוש בתנורי חימום הפזורים במטעים וכן ברשתות לכיסוי המטעים במטרה ליצר לדובדבנים תחושה כי האביב הגיע, עוד בעיצומו של החורף.

כאמור, בימים אלו ניתן להצביע על הצלחה במחקר החדש לאור הפריחה המרשימה במטעים שהחלה כבר לפני כשבוע ימים, "אפשר לראות כבר חנטה, המשמעות היא שבעוד כחודש ימים יהיו לנו כבר דובדבנים" אמר אלקנה בן ישר מנהל מו"פ צפון.

מדובר בבשורה של ממש בעולם החקלאות, אך החוקרים במו"פ צפון אומרים כי הם בתקווה להקדים את עונת הדובדבנים בפרק זמן גדול עוד יותר.

הזנים אותם מגדלים לצורך המחקר והניסוי, הינם דובדבני רויאל דון ודובדבני מיני רויאל.

הדובדבנים המקדימים גדלים על גבי מצעי קרקע איכותיים של חברת 'טוף מרום גולן'. בחברה מפתחים בשנים האחרונות מצעים המותאמים לצרכים המשתנים מגידול לגידול מבחינת ויסות כמויות המים, רמת לחות ורטיבות, האצת פריחה, כמות ברזל וכדומה.

במכונים דומים ברחבי הארץ מבינים את היתרון הגדול בשימוש במצע מותאם והקפדה על איכותו, והחלו בשנים האחרונות להשתמש במצעים המותאמים של החברה.

במחקר זה נעשה שימוש במצע שפותח במחלקת המו"פ של חברת טוף מרום גולן המותאם לגידול דובדבנים ומקל על קליטת והתבססות הדובדבן בקרקע.

בן ישר הוסיף ואמר כי: "לשם השוואה ובקרה, כי השינוי הינו תוצאה של פעולות החימום ולא שינויי מזג אוויר וכדומה, לצד המטע המחומם אנו מגדלים דובדבנים מזן זהה ללא חימום וניתן לראות שעדיין לא הגיעו הגיעו לשלב הפריחה".

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 24 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד