בע"ה י"א ניסן תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

צפו: מערכת קבורה מרשימה נחשפה בטבריה

על פי ההערכות זו אחת ממערכות הקבורה היחידות שנמצאו באזור מהתקופה, והיא תשפוך אור על החיים היהודיים במקום לפני כ-2000 שנה - וידאו ותמונות

  • יח"צ
  • כ"ט סיון תשע"ח - 20:21 12/06/2018
גודל: א א א

מערת קבורה מרשימה ומורכבת המתוארכת לתקופה הרומית הקדומה (מלפני כ-2000 שנה) נחשפה בימים האחרונים בטבריה.

המערה נחשפה במהלך עבודות פיתוח שכונה חדשה בצפון העיר, המתבצעות ביוזמת עיריית טבריה. כלי מכאני כבד פגע וחשף את פתח המערה, והקבלן אשר פעל באחריות דיווח על כך מידית לרשות העתיקות.
הפקח אשר מיהר להגיע למקום הופתע למראה המערה המרשימה.

המערה החצובה מורכבת ממבואה שעוטרה בטיח צבעוני, חדר מרכזי ובו כוכי קבורה וגלוסקמאות חרס ואבן מעוטרות, וחדר פנימי נוסף.

בכניסה לכל חדר הותקנו דלתות אבן מעוטרות, המפרידות בין החדרים. באחד מחדרי המערה נמצאו כתובות ביוונית, המציינות את שמות הנקברים במערה. כתובות אלה יפורשו בהמשך ע"י מומחים. נראה שהמערה נשדדה כבר בעת העתיקה.

יאיר עמיצור, מפקח נפת גליל מזרחי ברשות העתיקות אמר: "נראה כי המערה שימשה לקבורת משפחה שהתגוררה בטבריה או באחת העיירות הכפריות הסמוכות לעיר".

לפני כ-2000 שנה, בשנת 18 לספירת הנוצרים, הקים הורדוס אנטיפס  (בנו של הורדוס מלך יהודה), את העיר טבריה וקרא לה על שמו של הקיסר טיבריוס.


צילום: מיקי פלג רשות העתיקות

במהלך התקופות, הפכה טבריה לעיר הגדולה ביותר בגליל ולאחת הגדולות בארץ כולה. העיר השתרעה מדרום לחמי טבריה ועד למרכז העיר טבריה המודרנית.

בתקופה הרומית והביזנטית התקיימו בסביבת העיר טבריה כמה ישובים כפריים שהיוו מעין שכונות של העיר, בהן בית מעון (ביתו של ריש לקיש), כופרא, באר  מזיגא ועוד.

מערת הקבורה שימשה ככל הנראה משפחה מהעיר טבריה, או מאחת מהעיירות הסמוכות לעיר, שבחרו להיקבר מצפון לעיר, למול הכנרת.

לדברי עמיצור, "מערת הקבורה הינה ממצא מרגש ומעניין וכמעט יחידאי באזור. איכות החציבה, מורכבותה והעיטורים והכתובות שנמצאו בה מצביעים על שימושה, ככל הנראה לקבורת משפחה אמידה, שהתגוררה באזור בתקופה הרומית".

ראש העיר טבריה, יוסי בן דוד, אמר כי "יחד עם משרד הבינוי והשיכון ורשות העתיקות נפעל לשימור המקום המדהים הזה ולבצע שינוי בתכנון השכונה כך שהתגלית תוכל להשמר".

פתח המערה נחסם על מנת לשמור על המערה, והיא תיחקר ע"י מומחי רשות העתיקות.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


1 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד