בע"ה ז' סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בליל הסדר נטענים לכל השנה

בליל הסדר מטעינים את האנרגיות והבטריות הרוחניות לכל השנה כולה. כאילו הוא יצא ממצרים

  • הרב אריאל לוי
  • י"ג ניסן תשע"ט - 15:57 18/04/2019
גודל: א א א
(אברהם שפירא)
(אברהם שפירא)

צריך לנקות את הבית מחמץ. בל יראה ובל יימצא חמץ בכל גבולך! אסור להשאיר כזית חמץ בבית, והמחמירים נזהרים אפילו בפחות מכזית, לא להשאיר אפילו פירור.

החמץ רומז לעצבות. צריך לנקות היטב את חדרי הלב, לא להשאיר בהם טיפת עצבות או מרירות, שהלב יהיה נקי, רק שמח! 

החמץ רומז גם למחשבות של טינה וזלזול בזולת, אותם צריך לבער ולבטל ולשרוף. לא להשאיר בלב שום כעס על יהודי, שום שנאה והתנשאות, רק אהבת ישראל!

פסח הוא לא רק זכר ליציאת מצרים שהיתה בעבר הרחוק, אלא בכל דור דור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים. "כי בכל דור ובכל שנה ושנה צריכים להמשיך מחדש את הידיעה הקדושה האמיתית הזאת לידע בכל עת כי ה' הוא האלוקים, כמו שאמרו רבותינו ז''ל לענין קריאת שמע: בכל יום יהיו בעיניך כחדשים", מכל שכן בשלוש רגלים שבהם התחדשות הדעת והמוחין, בפרט בפסח שהוא ראש לרגלים, תחילת ההתגלות. (ליקוטי הלכות פסח ט).

עיתים ובמצוקות הזמנים עלולות ליפול במוחו של אדם קושיות של צער וכאב: למה ה' מעביר אותנו צרות ובעיות קשות. 

"על כן צריך להזהר לצאת מחמץ למצה, שלא להחמיץ מוחו כלל, רק ישתדל להביט על ה' ונפלאותיו אשר הפליא חסדו עמו, ויענה לה' דברים הרבה להודות ולהלל את ה' יתברך על חסדו ונפלאותיו" לצאת מהקושיות ומהמרירות, ורק להודות לה'!   

את הפלאפון צריך להטעין, כך יתאפשר השימוש בו לאורך היום. את הרכב צריך לתדלק. כך תתאפשר הנסיעה בו.

ליל הסדר הוא הזמן  בו מטעינים ומתדלקים  את הנפש לכל השנה כולה. כדאי מאד לחזור על דבריו הנפלאים של הרי"מ חרל"פ זצ"ל ולהדק אותם הדק היטב על לוח ליבנו: "כל סדר הלילה מצה ומרור, ד' כוסות והגדה, מביא זרמים של קודש לכל השנה כולה, לחיות גם בכל השנה כולה חיי קודש בדבקות אמת לה' יתברך.

מצוות אכילת מצה מרחיקה את האדם מכל מיני התעוררות והתפעלויות אנושיות, תאוה וכל מידה רעה, והיא מעמידה אותו על ההרגש היותר נעלה, להרגיש את ה' יתברך עמוק עמוק בקרב עלילותיו ולבבו, שלא לעשות דבר גדול וקטן נגד רצונו יתברך שמו, להיות עבד לה' יתברך ולא עבד לעבדים....

הלילה הזה הוא לילה של נבואה לכל ישראל, וכל אחד ואחד מישראל עולה אז למדרגות צדיק וכל שבעת הרקיעים פתוחים לפניו, ניצוצות של רוח הקודש מתנוצצים אצלו והמדרגות הולכות ומפכות בלי הרף, וכל היודע להכין את עצמו לקראת הגדולה של הלילה, הוא פורח ממדרגה למדרגה, "אתם ראיתם אשר עשיתי למצרים ואשא אתכם על כנפי נשרים ואביא אתכם אלי"

הלוואי ונזכה
 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 7 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד