בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

יום הכיפורים - כל מה שצריך לדעת

הלכות ומנהגים, זמנים ופרטים נוספים. כל מה שצריך לדעת לקראת היום הקדוש ביותר בשנה

  • מערכת הקול-היהודי
  • ט' תשרי תשע"ט - 08:53 18/09/2018
גודל: א א א
צילום: קובי ריכטר/TPS
צילום: קובי ריכטר/TPS

זמני היום

כניסת החג והדלקת נרות: תל אביב: 18:23 אילת 18:11 ירושלים: 18:05 קריית שמונה: 18:10

צאת החג: תל אביב: 19:20 אילת 19:16 ירושלים: 19:16 קריית שמונה: 19:15


ערב יום-הכיפורים

כפרות - אחד ממנהגי ערב יום הכיפורים ועשרת ימי תשובה הוא ה'כפרות'. כוונת המנהג הזה להעביר מעלינו גזירות לא טובות ובכך לפתוח שנה טובה ומתוקה. מנהגים שונים קיימים ביחס לכפרות. יש הנוהגים לקיים את המנהג בתרנגול (לנוהגים כך, לזכרים לוקחים תרנגול ולנקבות תרנגולת). את התרנגול שוחטים ומעבירים את בשרו לעניים. במידת הצורך ניתן להסתפק בתרנגול אחד לכל בני הבית ותרנגולת אחת לכל בנות המשפחה. מנהגים נוספים הם עשיית הכפרות  בדגים או בכסף אותו תורמים לצדקה.

ישנו נוסח תפילה לכפרות המודפס בסידורים.

מרבים בצדקה - מנהג חשוב ביותר בערב היום הקדוש הוא נתינת הצדקה. "צדקה תציל ממוות", ו"חטאך בצדקה פרוק". לפיכך מרבים בצדקה ביום זה שכן מצוות הצדקה היא מצווה שבין אדם לחברו ועניינה עשיית חסד עם הזולת.

תחנון - בערב יום הכיפורים מפסיקים לומר תחנון בתפילות עד לסוף חודש תשרי, אך ביום הכיפורים עצמו אומרים עשר פעמים סדר 'וידוי'.

לעקאך - ומנהג נוסף הקיים בקרב חסידי חב"ד הוא בקשת פרוסת עוגה זה מזה ובנתינתה מאחלים שנה טובה ומתוקה. טעם המנהג: שאם נגזר על האדם להזדקק למתנת בשר-ודם - ייצא ידי חובתו בבקשת פרוסת העוגה וכל השנה לא יזדקק לבריות.

אכילה ושתייה - חז"ל אמרו כי כל האוכל בתשיעי כלומר ערב יום הכיפורים נחשב לו כאילו צם בתשיעי ובעשירי, לפיכך נהגו בעם ישראל להרבות באכילה ובשתייה בערב יום-הכיפורים, וכן לאכול בו סעודות חגיגיות. הסעודה האחרונה נקראת סעודה מפסקת ואוכלים אותה אחה"צ. רצוי לאכול בה מאכלים קלים מבעוד יום.

בקשת סליחה בין אדם לחבירו - נהגו עם ישראל שמפייסים איש את רעהו, כדי שלא יישארו עוונות שבין אדם לחברו, שעליהם אין יום-הכיפורים מכפר.

טבילה במקווה - ראוי מאד לטבול במקווה בערב יום-הכיפורים, כדי להיכנס ליום זה זכים וטהורים. יש הנוהגים לטבול לפני מנחה ובנוסף לאחר סעודה מפסקת לכבוד היום. 

'וידוי' בתפילת מנחה - נוהגים להקדים את תפילת מנחה. בסיום תפילת העמידה אומרים 'וידוי' - "אשמנו, בגדנו" וכו', ואחר-כך את תפילת "על חטא", המופיעה במחזורי התפילה של יום-הכיפורים. 

מלקות - נוהגים שמלקים באמצעות חגורת עור הלקאות קלות זה על גב זה תוך כדי אמירת פסוק והוא רחום שלוש פעמים על מנת לצאת ידי חובת מלקות בבית דין של מעלה.

ברכת הבנים - האב מברך את ילדיו בטרם ההליכה לבית הכנסת בברכת כהנים.

הדלקת נרות - מדליקים נרות ומברכים- ברוך אתה א-דני א-להינו מלך העולם אשר קדשנו במצותיו וצונו להדליק נר של יום הכיפורים. ברוך אתה א-דני א-להינו מלך העולם שהחיינו וקימנו והגיענו לזמן הזה.

נר נשמה -  בערב יום הכיפורים מדליקים נר-זכרון שידלק במשך כל היממה של יום- הכיפורים. ב'הבדלה', מברכים "בורא מאורי האש" על נר זה, אם הוא עדיין דולק.

תחילת הצום - הצום מתחיל בשעת הדלקת הנרות של ערב יום-הכיפורים. מסירים את נעלי העור ונועלים נעלי בד או מחומרים סינטטיים. משתדלים ללבוש בגדים הדורים ולבנים, ומתעטפים בטלית. הנשואים לובשים גם 'קיטל' לבן. 

מנהגי היום הקדוש:

צום - המצווה המרכזית והחשובה ביותר של היום. נוסף על איסור אכילה ושתייה, חל איסור גם על רחצה, נעילת נעלי-עור, יחסי-אישות ושימוש בתמרוקים. הצום מסתיים למחרת בערב.

חמש תפילות - יום-הכפורים הוא היחיד בשנה שבו מתפללים חמש תפילות: ערבית, שחרית, מוסף, מנחה ונעילה.

נעילה - היא התפילה החמישית. זו התפילה המסיימת את היום הקדוש. היא נקראת נעילה, כי בה ננעלים שערי-שמים, והקדוש-ברוך-הוא חותם דין-אמת לכל הבריות.

מסיימים בתקיעה בשופר - בגמר תפילת נעילה תוקעים בשופר - תקיעה אחת.

תחילת בניית הסוכה -  במוצאי יום-הכיפורים, מתחילים בבניית הסוכה, או לפחות מדברים על אופן בניית הסוכה.

 

מדריך מד"א לצום יום הכיפורים

על מנת להעניק מענה רפואי מיידי ומקצועי לכל קריאה המתקבלת במוקד החירום 101 של מד"א במהלך צום הכיפורים, נערכים צוותי מד"א בכוחות מתוגברים ולצד הצוותים בתחנות מד"א והכוננים הנמצאים ברחבי הערים יפעלו גם כונני מד"א המצוידים בציוד רפואי מתקדם (הכולל דפיברילטורים) אשר מתפללים בבתי הכנסת ברחבי הארץ, ויוכלו להעניק טיפול רפואי מיידי למתפללים שיחושו ברע.  בנוסף, יוצבו בכוננות גבוהה שני מסוקי מד"א, המשמשים לפינוי ולהצלת חיים באזורים מרוחקים, בצפון הארץ ובדרומה.

נוסף על תגבור הכוחות שיבוצע על ידי מד"א לקראת צום יום הכיפורים, מגיש מד"א לציבור את המדריך המלא לצום בטוח:

ארוחה מפסקת:

1.     בכדי להקל על הצום, במיוחד עבור ילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות כ- 2 ליטר של מים ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא.

2.     יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא.

3.     עבור ילדים הצמים לראשונה ישנה חשיבות גבוהה אף יותר בהקפדה על שתייה מספקת ושהייה באזורים מוצלים, בעת שהייה מחוץ לבית.

4.     במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב בתפריט מזון מכל קבוצות המזון: פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, דבר החשוב ליצירת תחושת שובע לזמן רב.    

הזעקת מד"א בבית הכנסת

אפליקציית 'מד"א שלי' מאפשרת לציבור המתפללים לחייג אל מוקד החירום של מגן דוד אדום בלחיצת כפתור. במהלך השיחה, שתקבל מענה ע"י החובשים והפאראמדיקים במוקד החירום 101 של מד"א בתוך 4 שניות בלבד כשהם ידועים את מיקומו של המתקשר דבר שיקצר את זמני התגובה ויחסוך מצב של חילול שבת וחג נוסף.

חולים, קשישים ונשים בהריון:

מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, חולים אונקולוגים, מושתלי כליות, לב או כבד, בשל החשש שתסמיני המחלה יחמירו עקב הפסקת נטילת התרופות. הנחיה זו מופנית גם כלפי הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר\חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

חולי סכרת יקבלו הוראות מהרופא המטפל על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.

פגיעת תפקוד כליות:

עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות. על מנת לצמצם את הסיכונים לפגיעה בתפקוד הכליות על לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים וממוזגים.

התייבשות:

אף על פי תחזית מזג-האוויר שצופה מזג אוויר בהיר ומעונן-חלקית ברחבי הארץ, הימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים ולגרום להתייבשות. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות (חולשה, סחרחורות, בחילות והקאות) יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להנחיות החובשים והפאראמדיקים במוקד עד להגעת צוותי מד"א למקום.

 

 

יציאת הצום:

מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

במד"א פונים לציבור המתפללים המגיעים לבתי הכנסת עם ילדים ופעוטות לתת תשומת לב מיוחדת ולהשגיח עליהם במהלך התפילה. מדי שנה במד"א נקראים לטפל בילדים ופעוטות שנפגעים בסביבת בית הכנסת בעת משחק במקומות בהם קיימת סכנה ושאינם מיועדים למשחקי ילדים ופעוטות.

 

 

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


58 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד