בע"ה ב' אדר תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

קשה פרידתך ממנו

בימי בין המצרים ​איננו מתאבלים רק על מבנה מפואר של בית המקדש שנחרב. אנו מתאבלים על כך שנעלם מאתנו מהו הפאר והיופי והחן של העולם כולו

  • הרב אריאל לוי
  • כ"ג תמוז תשע"ח - 08:26 06/07/2018
גודל: א א א
(עדי גפן, tps)
(עדי גפן, tps)

מעשה ביהודי שאיבד קרוב משפחה אהוב ויקר בפיגוע רצחני, ולבו כה כאב עליו, עד שבשעת ההלוויה, כשנפשו עליו מרה, מתוך ההרגשה שחרב עליו כל עולמו, צעק בבכי: "אין לי בשביל מה לחיות"!

אמנם "ראוי לכל ירא שמיים שיהא מיצר ודואג על חורבן בית המקדש" במשך כל ימות השנה. אך בימים אלו, ימי בין המצרים, אנחנו מתאבלים יותר על חורבן בית המקדש.

רבינו האר"י כתב שתועלת גדולה יש לנפש האדם כשהוא בוכה בכיה של ממש באמירת תיקון חצות בחצות היום של ימי בין המצרים. אם נרגיש כמה כואב הריחוק מה', לא נוכל שלא לבכות בכי תמרורים. כל עוד אין לנו בית המקדש, כמו כל עולמנו נחרב עלינו. כלשונו הזהב של בעל אור החיים הקדוש: "כי מה לאדם חיים אם לא רצונו יתברך?"

איננו מתאבלים רק על מבנה מפואר של בית המקדש שהיה ונחרב. אנחנו מתאבלים על ההעלמה שנעלם מאתנו מהו הפאר והיופי והחן של כל העולם כולו.

מתאבלים עלינו ועל אחינו בני ציון היקרים מאד, על כך שחסרון בית המקדש גורם לנו לשכוח  את מטרת ביאתנו לעולם הזה, גורם לנו להיסחף אחר הבל ושטות.  אנחנו נזכרים שבלי בית המקדש, בלי השראת שכינה, בלי האור של קרבת אלוקים, אין לנו בשביל מה לחיות!

איננו מתאבלים רק על אבדן מה שהיה בעבר ואיננו, אלא אנו מזכירים לעצמנו לאן עיננו צריכות להיות נשואות. ומובטח לנו ש"כל המתאבל על ירושלים, זוכה ורואה בשמחתה!"

נדמה שחשוב מאד לחזור על תפילתו של בעל אור החיים הקדוש, כדי להפנים את העיקרון הגדול הזה, שלהיפרד מקרבת אלוקים יותר קשה לנפש מאשר פרידת הנשמה מהגוף.

יהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיךָ אָבִינוּ מַלְכֵּנוּ אֱלֹקינוּ יְדִידוּת אוֹר נַפְשֵׁנוּ רוּחֵנוּ וְנִשְׁמָתֵנוּ, לְמַעַן בְּרִיתְךָ אֲשֶׁר כָּרַתָּ לִשְׁלֹשׁ עֶשְׂרֵה מִדּוֹת שֶׁאֵינָן חוֹזְרוֹת רֵיקָם לְעוֹלָם מִלְּפָנֶיךָ, זְכֹר אַהֲבָתֵנוּ וְחִבָּתֵנוּ וְהָשֵׁב שְׁכִינָתְךָ לְבֵית קָדְשֵׁנוּ וְתַחֲזֹר לְהִשְׁתַּעְשֵׁעַ בָּנוּ כִּימֵי קֶדֶם, כִּי קָשָׁה פְּרֵדָתְךָ מִמֶּנּוּ כִּפְרֵדַת נַפְשֵׁנוּ מִגּוּפֵנוּ, הָמוּ מֵעֵינוּ וְכָלְתָה נַפְשֵׁנוּ אֶל גְּאֻלַּת שְׁכִינָתְךָ וְאֶל מְעוֹן קָדְשְׁךָ, וְלִרְצוֹנְךָ ה' נִכְסַפְנוּ. הִנְנוּ מִתְחַנְּנִים וּבוֹכִים לְפָנֶיךָ ה' אָב הָרַחֲמָן עַל גָּלוּת הַשְּׁכִינָה - הוֹשִׁיעָה ה' שְׁכִינָתְךָ, וְדַבֵּק נַפְשֵׁנוּ בְּאַהֲבָתְךָ הַנְּעִימָה וְהָעֲרֵבָה עַל נַפְשֵׁנוּ וְרוּחֵנוּ וְנִשְׁמָתֵנוּ, וְיֵעוּל מַלְכֵּנוּ בְּהֵיכָלֵיהּ'.

בזכות קוראים כמוך – נשמיע את הקול היהודי ונשנה מציאות!

הפוסט שקראת עכשיו, לא במקרה נמצא כאן, בקול היהודי. צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 36 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד