בע"ה ו' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

האם שוק הדיור מתקרר יחד עם מזג האוויר?

מדברים על ירידה במחירי דירות למכירה ולהשכרה. איך זה בא לידי ביטוי ומה המשמעות? הנה התשובות המרכזיות בסוגיה

  • בנק לאומי | תוכן שיווקי
  • כ"ח כסלו תשע"ט - 10:02 06/12/2018
גודל: א א א

החורף הקרוב מביא איתו מגמות מפתיעות בענף הנדל"ן ובשוק ההון. קודם כל, בבנק ישראל החליטו לסיים את עידן הריבית הנמוכה ולהעלות אותה ברבע אחוז. זו אמנם עלייה מינימאלית, אך בהינתן שיש מאחוריה מגמה מסוימת תהיה לזה משמעות ארוכת טווח. בין היתר, עליית הריבית אמורה להוציא משקיעים מענף הנדל"ן, להעביר אותם לניירות ערך ולייצר אפיקים אלטרנטיביים עם תשואה לא פחות אטרקטיבית.

בנוסף, נתונים מהשטח מצביעים על ירידה במספר התחלות הבניה. לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ברבעון השני של השנה הנוכחית (2018) החלו להיבנות כ-11.2 אלף דירות חדשות – עם ירידה של 12.2% לעומת התקופה המקבילה של השנה שעברה (2017). ירידה כזו בהתחלות הבנייה מהווה איתות של השוק לצפי של התקררות מחירים ועדיין לא ברור איפה זה יסתיים.

מה קורה עם השכירות?

התקררות במחירי הדירות היא לא המאפיין היחיד של ענף הנדל"ן בחורף הנוכחי. בחודשים האחרונים חל מיתון בקצב עליית מחירי השכירות, שמהווה בפני עצמו אינדיקטור יחסית אמין למצב בשוק הדיור כולו.

כך לדוגמא מדד הדיור עלה מתחילת השנה הנוכחית (2018) ועד חודש אלול האחרון (אוגוסט) ב-1.7%, שזהו הקצב האיטי ביותר מזה עשר שנים. רק בשביל לסבר את האוזן, נזכיר שמלפני 9 שנים ובכל שנה למעט לפני שנתיים (2016), מחירי השכירות השנתיים עלו בשיעור של 2.1%-5.6%. בהקשר הזה, הצפי הוא להאטה נוספת של עלייה במחירי השכירות וזאת בשל גידול בהיצע.

הגידול בהיצע הדירות להשכרה ולמכירה נובע לדעת מומחים מכמה סיבות. ראשית, הוא קשור למספר גבוה של דירות שבנייתן הושלמה והשתחררו לשוק. שנית, ישנו שחרור מלאים שהוחזקו עד כה בידי הקבלנים ועברו ליוזמות בשטח.

השפעת ההתקררות על המשכנתאות

כמובן ששינויים מינוריים כאלה ואחרים לא אמורים לשנות את הצורך והרצון של משקי בית בדירה משלהם. במילים אחרות, ההתקררות הנוכחית לא מבטלת את החשיבות של מחשבוני משכנתא ואת התהליך שרוכשי הדירות נדרשים לעבור על מנת להגשים את החלום.

מצד שני, אפשר לנצל את הסיטואציה הנוכחית על מנת להתמקח עם הבנק ולצמצם בהוצאות. זה מתחיל בשימוש נכון במחשבונים הקיימים ובהשוואה בין מסלולי משכנתא לפי הצרכים האישיים, צפי ההכנסות, המחיר הסופי של הנכס והוצאות נלוות ובהן שכר טרחת עורכי דין, עלויות מעבר, שיפוצים וכן הלאה.

בשורה התחתונה, ענף הנדל"ן מושפע משורה ארוכה של פרמטרים וכל אחד צריך לבחון אותו על רקע הנסיבות האישיות שאיתן הוא מגיע אליו. יכול להיות שזה ייקח קצת זמן, אך השוואה בין מסלולי משכנתא מאפשרת לקנות דירה במחיר משתלם ולעמוד בהחזר החודשי. השוואות כאלה גם עורכים בלי קשר לשינויי מגמות ותוך התייעצות עם אנשי מקצוע אובייקטיביים.

*מערכת הקול היהודי אינה אחראית על התוכן הפרסומי באתר, האחריות הינה על המפרסם בלבד

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 8 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד