בע"ה ד' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

מסעדות הצ'ונט – התפרקות יהודית

"אם החילונים הולכים למועדונים בחמישי בלילה, הציבור שלנו מגיע לאכול צ'ונט, הרינג וכבד" | יועץ התקשורת עובד פרל יצא לבני ברק כדי להבין את תרבות הטשונטיות בחברה החרדית.

  • עובד פרל
  • ט"ז אב תש"פ - 06:53 06/08/2020
גודל: א א א

לפני כחודש נפתחה טשונטיה חדשה בבני ברק שהכריזה על עצמה כמסעדה של ממש. יצאנו לפגוש את נפתלי, במסעדה החדשה שלו – יאפצ'וק. נפתלי, האח הקטן מתוך 13, תושב בני ברק, היה נוהג לעזור לאמו בבישולים באופן קבוע. אחיו הגדול ניהל קיטרינג מתחת לישיבת שער התלמוד, והם החליטו להסב את המקום בימי חמישי למסעדת טשונט.

מוטיס, רשת טשונטיות ותיקה בתחום, גם היא נוסדה על ידי תושב בני ברק. מוטי נפטר לפני שבעה חודשים, ושלומי ממשיך לנהל את הרשת ביד רמה, כאשר הערכים של מוטי נשארים כמטרה קדושה.

למסעדת יאפצ'וק נסעתי יחד עם יועץ התקשורת הותיק אודי טנא. המסעדה ממוקמת קרוב לקונדיטורית ביסקוטי על גבול בני ברק – פתח תקווה. אודי ואני הגענו למקום שנראה שוקק חיים למרות תקופת הקורונה. ישנם מקומות ישיבה בחוץ, אבל בפנים הישיבה נראית נוחה הרבה יותר – המרווח בין השולחנות תפס את עיניי, הלוואי שבכל המסעדות יתנו ספייס כזה.

למנה ראשונה הגישו לנו כבד קצוץ עם קרקרים. הכבד היה מצויין ועשוי ברמה גבוהה. אכלנו גם יאפצ'וק כמובן, שעל שם המנה הזו נבחר שמה של המסעדה – קיגל תפוחי אדמה שנאפה יחד עם בשר במשך שעות ארוכות. היאפצ'וק היה מעט שרוף, אך ללא ספק נתן טעם יהודי וזו גם מנה משביעה בהחלט. ככלל, יש במקום את כל סוגי האוכל היהודי, אמנם בעיקר אוכל אשכנזי, אך זכינו לאכול גם עראייס שהיה עשוי היטב וטעים. הטשונט עצמו היה בסדר.

לקחתי איתי לשבת שני סוגי הרינג שהם מוכרים במקום – הרינג חריף והרינג במיונז. ההרינג החריף היה בהחלט הטעים ביותר – בפער.

מוטיס נמצא בקצה השני של העיר – צמוד למאפיית ויזניץ. שם צריך קודם להזמין ולקחת את המנה ולאחר מכן לחפש מקום לשבת בפנים. המבחר שם גדול יותר.

התחלנו עם דגים – שלושה סוגי הרינג, חריימה סלמון ועוד. לאחר מכן אכלנו יאפצ'וק (זוכרים?) וטשונט מצוין עם קישקע. המקום נראה מטופח יותר אך המוני יותר מיאפצ'וק. "אנשים לא באים לכאן כדי לאכול" אומר שלומי "אוכל כזה יש בכל בית יהודי. אני נותן כאן את האוירה".

הרשת מחזיקה בשני סניפים בירושלים, בבני ברק ובפתח תקווה "איים של אחדות" קורא לזה שלומי "חילונים, חרדים, ונשים באים לאכול כאן כדי לחוות את האוכל היהודי יחד".

שלומי מספר על מורשתו המרגשת של מוטי ז"ל שהקים את הרשת: "כשסיימנו למכור, תמיד היה נשאר אוכל, ומוטי היה מקפיד לחלק את האוכל ליתומים ואלמנות. גם עכשיו אנחנו מקפידים להמשיך במורשת הזו של מוטי, למרות שבקורונה זה קשה יותר – גם להם קשה יותר".

ככלל, רוב העסקים בעיר בני ברק לא מחזיקים בתעודות כשרות של הרבנות המקומית. לצערנו, הרבנות שם נתפסת כמיותרת. רשת מוטיס מחזיקה בתעודת כשרות מטעם בד"ץ מחזיקי הדת, ויאפצ'וק מחזיקים בתעודת 'מהדרין מן המהדרין' מטעם ישיבת שער התלמוד. בשני המקומות עובדים בעבודה עברית מלאה.

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד