בע"ה ד' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

לאיזה תעודת הוראה מכוון המצפן שלך?

הוראה היא שם כולל לתחומי עיסוק והתמקצעות שונים לחלוטין. אחד ההבדלים הגדולים ביותר הוא בין הוראה בבתי ספר יסודיים להוראה בחטיבות הביניים והתיכונים. החומר הנלמד הוא שונה לחלוטין, וכך גם התקשורת עם התלמידים ועם הוריהם. בחירת מסלול ההוראה היא החלטה חשובה, שיש להשקיע בה מחשבה מעמיקה. במאמר זה נסקור מספר נקודות חשובות לפני שתבחרו כיוון.

  • תוכן שיווקי
  • כ"ז אב תש"פ - 10:41 17/08/2020
גודל: א א א

ניתן להחליף בין מסגרות החינוך

קריירה בתחום החינוך היא קריירה לאנשים שאינם מעוניינים שכל יום עבודה ייראה בדיוק כמו זה שקדם לו. השאיפה היא שכל יום של שיחות עם התלמידים, מציאת דרכים חדשות להעברת החומר הנלמד, ותקשורת פתוחה עם הורים וקולגות, יהיה שונה, מיוחד ומעניין. הבחירה בין מסגרות החינוך השונות נראית לעיתים קרובות כגורלית, אך חשוב לדעת שכאשר עושים תעודת הוראה מאושרת של משרד החינוך, היא תקפה כמעט לכל מסגרת. בעת ההרשמה, תצטרכו לבחור את מסלול הלימודים שלכם, אך לאחר שהתעודה הרשמית תהיה ברשותכם, תוכלו לעבור קורסי הסבה, ולעבור בקלות בין עבודה כמורים בחינוך היסודי לעבודה בחינוך העל יסודי. הכלים אשר תרכשו בעבודה החינוכית יצטברו במהלך השנים בכל מסלול בו תבחרו, ויהיו רלוונטיים גם לכיוון קריירה חדש. מעבר בין מסגרות חינוכיות והתמודדות עם אתגרים חדשים, חיוניים לעיתים לשמירה על רעננות ואהבה למקצוע.

מהם המקצועות העיוניים אשר מושכים אתכם?

לפני שאתם מתחילים לשקוע בלבטים בנוגע לסוג החינוך המתאים לכם ביותר, כדאי מאוד שתבחנו בראייה מפוקחת נקודה בסיסית יותר: מהם התחומים העיוניים בהם אתם מתעניינים. אנשים אשר מתעניינים יותר בעולם הפסיכולוגיה של הילד, בניסיון לפענח את רצונותיו וצרכיו, ואת הדרך לנהל כיתה כיחידה מגובשת לעבר ההצלחה - ייהנו לרוב יותר מלימודי הוראה לגיל בית הספר היסודי. אנשים אשר המשיכה הטבעית שלהם היא לכיוון מקצועות כמו פיזיקה, גיאוגרפיה, היסטוריה או לשון, צריכים לשקול בחיוב ללכת עם התשוקה העיונית שלהם, ולשלב אותה עם תעודת הוראה בבתי הספר העל יסודיים, בהם יוכלו לחלוק אותה עם תלמידיהם. המקצועות העיוניים הם כמובן לא חזות הכול, וניתן לחלוטין לאהוב את תחום הפיזיקה, ולעשות שימוש בכך כדי ללמד מתמטיקה באופן יישומי ומעניין לילדים צעירים בבית הספר היסודי, אשר רק התחילו את חשיפתם לתחום.

האם אתם מחפשים תקשורת חברית או סמכותית?

צורת התקשורת עם הילדים משתנה מבית ספר לבית ספר, על פי התרבות הארגונית, תפיסת המנהל וסוג האוכלוסייה. למרות שלכל בית ספר צורת תקשורת אחרת בין המורים והתלמידים, עדיין ההבדלים בין בתי ספר יסודיים ועל יסודיים הם משמעותיים, והם שצריכים להוות בסיס לבחירה שלכם. העבודה עם ילדים בבית ספר יסודי, דורשת תקשורת אשר יותר מזכירה תקשורת של הורה וילד. המורה הוא בעל הסמכות, הידע והניסיון, והילדים ייטו להקשיב לדבריו, גם אם לא ימלאו את הנחיותיו באופן מלא. אם אתם מחפשים תקשורת בסגנון פתוח יותר, בה אתם מדברים עם התלמידים שלכם כשווים מול שווים, ומנסים למצוא יחד איתם את הדרך שלהם להצלחה, ייתכן ותיהנו יותר מעבודה בחינוך העל יסודי. אט אט תוכלו לראות את התלמידים שלכם מגבשים את אישיותם, והשיחות יהפכו להיות בוגרות ורלוונטיות יותר מרגע לרגע.

סבלנות לתהליכים ארוכים

לא משנה איזה תחום תבחרו, עליכם לזכור שחינוך ילדים ומתבגרים דומה לעבודה בחקלאות. עליכם לטפח את השתיל שנים ארוכות, להשקות אותו במים, להרחיק אותו מעשבים וממזיקים, ורק לאחר שנים ארוכות של עבודה, תזכו לראות אותו מלבלב ולבסוף מוציא פירות. תעודת ההוראה שלכם היא פתח לעולם נפלא, של עיצוב ובניית דור העתיד של המדינה.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד