בע"ה י"ב תמוז תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

'אומת הסטארט-אפ' - מהי החכמה הישראלית?

חסידות בפרשת השבוע - בשפה קלילה ופשוטה עם הרב יצחק שפירא

  • הרב יצחק שפירא
  • י' אב תש"פ - 07:44 31/07/2020
גודל: א א א

ישוב הארץ? אין מצווה כזו...

כל ספר דברים הוא בעצם דברי משה, שלפני פטירתו מכין את העם לחיים של קיום מצוות בתוך ארץ ישראל. פרשתנו חוזרת שוב ושוב ומזכירה שאנחנו בדרכנו לעשות את המצוות דווקא בארץ.

הרבה מהקוראים בטח מכירים את העובדה שהרמב"ם אינו מונה את מצוות ישוב הארץ במניין המצוות. מדוע? אכן, מאדמו"ר הזקן וממקורות נוספים נשמע שהמקור לכך היא פרשתנו. כיצד?

מכיון שישוב הארץ היא בעצם מה שאמרנו - היעוד הגדול של קיום כל המצוות בארץ. מצוות ישוב הארץ היא בגדר מצווה כללית שכוללת את כל המצוות ולכן אינה מנויה בתוך מניין המצוות.

נכון, כל מצווה חשובה! אבל...

מה אומרת לנו ההגדרה הזו?

כל מצוה חשובה, לכל מצווה שיהודי עושה יש ערך בפני עצמה, אבל פה אנחנו מדברים על שלמות כל המצוות - עשיית כל מצוות ה' בארץ.

נמשיל זאת לאבא שמבקש מילדיו בבית לעשות כל מיני דברים. גם אם הילדים לא מצליחים לעשות הכל, האבא ישמח בכל דבר שהם יעשו, אך הוא שמח שבעתיים כשהילדים ממלאים את כל רצונו.

על קיום המצוות בחו"ל אומרים חז"ל את הפסוק - "הציבי לך ציונים". את המצוות בחו"ל אנו מקיימים כמו אותו ילד שלא יכול לעשות הכל. ה' שמח עד מאוד שמתמלא רצונו בכל מצוה, אך אין ערוך בין שמחתו בקיום כל מצווה בפני עצמה לבין שמחתו מכך שאנו מקיימים את כל המצוות בארץ ישראל.

תכלית בריאת העולם.

קיום כל המצוות בארץ ישראל הוא הבאת העולם לשלמותו. מצוות ישוב הארץ היא בעצם היעוד העתידי של כל העולם - הקב"ה שורה בבית המקדש, סביבו ישנן עשר קדושות, זו למעלה מזו, ועם ישראל חי בארצו חיי ציבור של אומה העובדת את בוראה ומקרבת את כל העולם אליו.

נמחיש קצת על ידי מצוה מיוחדת - הרמב"ם אומר, שכשאנחנו חושבים על היעוד העתידי אחת המצוות המיוחדות היא מצוות 'הקהל', בה מקבצים את כל עם ישראל ומייצרים אירוע שדומה למעמד הר סיני - כמו שהתורה ניתנה לנו במעמד הר סיני, כך ה'הקהל' היא מעין מעמד של קבלת התורה על ידי העם, על ידי המלך שאומר אותה להם.

'המוח הישראלי'...

על מצב כזה, בו אנו מקיימים את כל מצוות ה' בארצנו, נאמר בפרשתנו:

ושמרתם ועשיתם כי הוא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים אשר ישמעון את כל החקים האלה ואמרו רק עם חכם ונבון הגוי הגדול הזה: כי מי גוי גדול אשר לו א-להים קרובים אליו כהוי' א-להינו בכל קראנו אליו: ומי גוי גדול אשר לו חקים ומשפטים צדיקם ככל התורה הזאת אשר אנכי נתן לפניכם היום: 

זוהי החכמה הגדולה של עם ישראל - כאשר אנו מצליחים ללכת בדרך התורה והמצוות בארצנו, מקיימים את כל מה שה' רוצה ממנו, הגויים מסתכלים ונפעמים, 'ואמרו רק עם חכם ונבון...'. זוהי הדרך להבאת האור של ה' לכלל האנושות.

לאלתר לגאולה!

אנו יוצאים מימי האבל על החורבן הגדול שלנו, ומתפללים שיתקיים בנו הכתוב בפרשתנו - היעוד הגדול של 'ומי גוי גדול אשר לו חוקים ומשפטים צדיקים'.

שנזכה להגיע למצב שצערנו ואבלנו על החורבן מתהפכים לנו לששון ושמחה, על ידי זה שאנחנו מתחזקים, שבים בתשובה ומקיימים את כל התורה והמצוות בשלמותם, בגאולה הקרובה במהרה בימינו!

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 37 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד