בע"ה י"ט אב תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

ארץ זבת חלב ודבש

​לקראת ראש השנה תפסנו לשיחה את דוד דניאל ממכוורת עיר האבות. על סגולות הדבש, הדבורים שנכחדות, והתומכים מחו"ל שקונים דווקא את הדבש מחברון

  • אלחנן גרונר
  • כ"ח אלול תשע"ז - 12:36 19/09/2017
גודל: א א א
דוד דניאל צילום: לב העולם
דוד דניאל צילום: לב העולם

בליל ראש השנה ישבו המוני בית ישראל לאכול את הסימנים, ובראשם, תפוח בדבש, כסימן לשנה טובה ומתוקה. אולם יש כאלו שבשבילם השנה כולה מתוקה, שכן עיסוקם היומיומי הוא בדבש, ועוד בחברון עיר האבות.

כבר מעל 40 שנה שמפעילה משפחת דניאל מחברון את מכוורת עיר האבות בישוב היהודי בעיר. הכוורות נמצאות בחלקן בחברון וחלקן בשפלה, אולם המכוורת עצמה והמפעל פועלים בשכונת אברהם אבינו בעיר, בעבודה עברית כמובן.

להשיג את דוד דניאל, שהצטרף לעבודה עם אביו שמואל בשנים האחרונות בתפעול המכוורת, זו אינה משימה פשוטה בערב ראש השנה. עומס ההזמנות אדיר, והעבודה בהתאם.

"התפוקה שלנו משתנה משנה לשנה לסדר גודל של בין שניים לחמישה טונות", מספר דניאל לקול היהודי."מדובר במכוורת לא גדולה, אבל אנחנו מתמקדים בעיקר באיכות, והלקוחות שלנו מרוצים ומעריכים את הדבש ברוך ה'. אנחנו עכשיו בלחץ מטורף של הזמנות לקראת ראש השנה".

את הדבש משווקים במכוורת עיר האבות בחנויות באזור קרית ארבע - חברון וירושלים, ובעיקר ללקוחות פרטיים בארץ ובחו"ל. "אחרי רדייה קטנה שתהיה אחרי החגים, לא יהיה דבש עד אייר או סיוון. יש אנשים שקונים כבר מראש כמות שיהיה לכל השנה כי יודעים שנגמר".

לדבריו, הדבש המיוצר בארץ ישראל הוא איכותי מאוד באופן כללי, והדבש שמיובא מחו"ל מגיע פעמים רבות באיכות נמוכה עבור הצרכנים המעוניינים לקנות בזול בחברות הגדולות בסופרים. "הכוורנים בארץ לא יכולים להרשות לעצמם לרדת לכאלו מחירים כיוון שהדבש בארץ הוא דבש איכותי. מנגד יש צרכנים כאלו שלא מעניין אותם האיכות אלא המחיר אז מביאים להם דבש מחול בזול", הוא אומר.

סוגי הדבש משתנים לפי העונה והצוף אותו יונקות הדבורים מהצמחים השונים. באביב דבש הדרים, בקיץ פרחי בר, ולקראת הסתיו אקליפטוס.

הדבש של מכוורת עיר האבות לא מחומם, אך דניאל ממליץ ללקוחות לשים לב לכך שלעיתים ההגדרות השונות לסוגי הדבש ומאכלים בכלל הן הגדרות שיווקיות בלבד.

"אנחנו אמנם לא מחממים את הדבש כיוון שזה פוגע באיכות שלו, אבל צריך לדעת שדבש מחומם, הכוונה שהוא מחומם בכ-100 מעלות ומעלה. בחלק מהמכוורות מבצעים חימום קל והדבש נותר איכותי".

הוא נותן טיפ ללקוחות כיצד לדעת להבחין בדבש לא איכותי. "הדרך הכי טובה לדעת אם הדבש איכותי או לא היא האם הדבש מתקשה. בתוך כמה חודשים דבש צריך להתקשות. אם הדבש לא מתקשה זה כנראה באמת דבש באיכות ירודה מאוד".

גם בחו"ל מחפשים את הדבש מחברון

כמכוורת הפועלת מלב עיר האבות ומייצאת חלק ממוצריה לחוץ לארץ, מספר דניאל כי נתקל פעמים בודדות בלבד בחרם על ישראל, אולם החרם דווקא זה שדוחף לקוחות רבים מחו"ל לקנות דווקא מוצרים מיהודה ושומרון כדי להביע תמיכה.

ארגון 'לב העולם' בראשות עו"ד נתי רום, הפועל נגד החרם בכנסים ושליחת מוצרים מיהודה ושומרון ללקוחות ברחבי העולם, מסייע גם למשפחת דניאל ומשווק את מוצריה, ואף מביא קבוצות תומכי ישראל למפגש עם בני המשפחה במכוורת בחברון.

תוצאון הפעילות של הארגון מורגשות היטב. "מרבית הלקוחות שלנו בחו"ל הם כאלו שדווקא קונים מאיתנו בגלל שאנחנו מחברון ורוצים לחזק את ההתיישבות ואת יהודי עיר האבות", מספר דניאל.

מלבד הדבש מייצרת משפחת דניאל מוצרים שונים מחומרי הדבורים. פרופוליס – אנטיביוטיקה טבעית שהדבורים מייצרות, מור – משחה טבעית מדונג, דבש ופרופוליס העוזרת בין השאר לפטריות ולדלקות.

וגם חלב מלכות, חומר נדיר יחסית שמהווה את אחד מפלאי הבריאה הגדולים. "לכל קן יש מלכה שאחראית על תפעול הקן ומטילה את הביצים. אם אין מלכה הקן מתחסל", הוא מסביר. "כאשר מלכה בקן מתה, הדבורים מזהות זאת ומפרישות חומר מיוחד, אוכל מיוחד שהן מכינות ונותנות לביצים שנשארו, ובזכות החומר הזה במקום לבקוע דבורה רגילה בוקעת מאחת הביצים מלכה".

על החומר יש מחלוקות הלכתיות בנושא הכשרות. לדבריו הרב דב ליאור רבה של קרית ארבע חומרים מתיר את החומר ואף מחזיק ממנו כבעל סגולות בריאותיות. מדובר בחומר יקר בשל הקושי להפיק אותו.

באופן כללי אומרים בני המשפחה כי לדבש יש תכונות רפואיות שונות, ודוד דניאל ממליץ על כפית דבש או שתיים לפני השינה. "מי שלוקח כפית שתיים של דבש לפני השינה קם עם אנרגיות לכל היום", הוא אומר.

ואי אפשר לסיים את הראיון בלי לגעת בסוגיה הכואבת של הכחדת הדבורים ברחבי העולם.

דניאל מספר כי אחת הסיבות המרכזיות לכך היא קרציה שתוקפת דבורים ובעולם לא יודעים איך להתמודד איתה.

"כל כמה שנים ממציאים תרופות שנותנים לדבורים, אבל היא ממשיכה לתקוף ולפגוע בכוורות. "אבא שלי שוב ושוב אומר לכוורנים – עזבו אתכם מכל הדברים, צריך לעשות תפילות המוניות וה' ירחם עלינו".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 13 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד