בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"צרפו פירות וירקות מארץ ישראל למשלוחי המנות"

הרב הראשי ומשרד החקלאות פונים לציבור בקריאה לקראת חג הפורים

  • יח"צ
  • ו' אדר תשע"ח - 12:41 21/02/2018
גודל: א א א
(Israel Blizovski/TPS)
(Israel Blizovski/TPS)

חג הפורים בפתח, ולקראתו יוצאים במשרד החקלאות ובמועצת הצמחים בקריאה לציבור, לשלב פירות וירקות טריים וצבעוניים של ארץ ישראל במשלוחי המנות המסורתיים. 

מבדיקה שערכו במשרד החקלאות עולה כי משלוח מנות ממוצע מכיל כ-1,300 קלוריות ויותר; לעומתו – משלוח מנות המכיל בעיקר פירות וירקות יכול להכיל כ-300 קלוריות בלבד.

במכתב ששלח אמש הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, לשר החקלאות, ח"כ אורי אריאל, בירך הרב על היוזמה של השר להחדרת המודעות לצריכת פירות טריים גם בט"ו בשבט וגם במשלוחי המנות בחג פורים הקרוב, והצטרף לקריאה לעם ישראל לצרף למשלוחי המנות השנה מפירות שנתברכה בהם ארץ ישראל, ובכך להאדיר את פירותיה ולעזור לחקלאים.

המצווה המרכזית בחג היא להעניק משלוחי מנות "איש לרעהו". מטרת משלוח המנות היא להגביר את האחווה בעם ישראל.

בנוסף, משלוחי המנות צריכים להכיל לפחות שני "מיני מאכל", אולם במרבית הפעמים, מדובר במאכלים הכוללים ממתקים בלבד, בעלי רמת סוכר גבוהה וצבעי מאכל שונים.

כיום, נדמה שלעיתים הכוונה המקורית נשתכחה ומשלוח המנות הפך ל"חג הממתקים", כאשר הממתקים, החטיפים המעובדים והמשקאות הקלים השתלטו על משלוחי המנות בישראל.

לפי בדיקה שערכה מרב מור-אופיר, תזונאית קלינית ויועצת מדעית למועצת הצמחים, משלוח מנות טיפוסי המכיל 2 חטיפים מלוחים אישיים, 4 ממתקים, אוזן המן בינונית ופחית שתייה יכול להכיל כ-1,300 קלוריות, כ- 40 אחוזי שומן וכ- 25 כפיות סוכר.

לעומת זאת, משלוח מנות בריא המכיל פירות וירקות בחמישה צבעים (לדוגמה: סלסלה קטנה עם בננות או עגבניות שרי צבעוניות, מיני פלפלים צבעוניים, פרי הדר וענבים סגולים) מכיל כ- 300 קלוריות בלבד, זאת לצד תכולת שומן ונתרן מזערית ושפע סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון.

אם נוסיף למשלוח מנות זה אוזן המן בינונית או מאפה קטן, עדיין הרכב משלוח המנות יהיה בריא הרבה יותר מהרכב משלוח מנות טיפוסי המבוסס על ממתקים וחטיפים בלבד.

בנוסף, לפירות ולחלק מהירקות הטריים, ישנה מתיקות מעודנת טבעית לצד ערכים תזונתיים בריאים. הם אינם מכילים סוכר מוסף, דלים בנתרן, תכולת השומן בהם אפסית והם מכילים מעט קלוריות.

לכן, בחג הנוכחי משרד החקלאות ומועצת הצמחים מעודדים את הציבור לצרף את הפירות והירקות הטבעיים והבריאים הגדלים בארצנו למשלוחי המנות.

עשרות סוגים שונים של פירות וירקות טריים נמצאים בשווקים ובחנויות השונות, לכל אחד מהם בעל סגולות וערך תזונתי גבוה.

הפירות והירקות מהווים מקור טבעי לוויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וסיבים תזונתיים, ללא כל צבע מאכל או עיבוד תעשייתי, ויחד עם זאת הם צבעוניים, מוסיפים רבות למשלוחים, וישמחו כל מקבל. תוכלו למצוא על המדפים פירות וירקות רבים אותם ניתן להוסיף למשלוחי המנות, בהם: תפוח, בננה, תות שדה, אגס, קיווי, תפוז, קלמנטינה, מלון, אפרסמון, אננס, אשכולית, רימון, פומלה, אשכולית אדומה, תמר, שקד, ענבים, פפאיה, פסיפלורה, פיטאיה, גויאבה, פלפלים צבעוניים, עגבניות שרי, מלפפון בייבי ועוד.

אז למה אתם מחכים?

שר החקלאות, ח"כ אורי אריאל אמר בתגוה למיזם: "חשוב מאוד שגם בפורים נשמור על הבריאות ולא נאכל רק ממתקים 'עד דלא ידע'. לכן, לצד הממתקים והחטיפים שאינם בריאים לגוף ולשיניים נצרף גם פרי או שניים. כך גם נוסיף למשלוחי המנות ערכים בריאותיים וגם נתרום לחקלאות".

צבי אלון, מנכ"ל מועצת הצמחים: "לכל אחד מאיתנו חשובה הבריאות שלו ושל ילדיו, ולכן אנו ממליצים לשלב לצידם של אוזני ההמן והממתקים גם פירות וירקות טעימים, איכותיים ומגוונים, תוצרת חקלאי ארצנו כמובן. אני בטוח שכולנו נשמח לגלות במשלוח המנות שנקבל, לצד אוזני ההמן המסורתיים, גם תותים, הדרים, בננות, תמרים, עגבניות שרי, פלפלים, גזר ועוד – שיוסיפו עניין וצבע למשלוח המנות. בתיאבון וחג שמח!".

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד