בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

רווחה יהודית: איך מעלים משפחה על דרך המלך?

מרכזי החסד הקהילתיים הייחודיים שהוקמו על ידי "תא הרווחה" בתנועת דרך חיים, שואפים לייצר שינוי כולל במדיניות הרווחה בישראל. קצר ולעניין עם אפרים בן שוחט

  • דוד אור שחר
  • א' אדר ב תשע"ט - 08:27 08/03/2019
גודל: א א א
אפרים בן שוחט (צילום: אברהם שפירא)
אפרים בן שוחט (צילום: אברהם שפירא)

לקראת חג הפורים, בו נהוג לתת מתנות לאביונים ולסייע למשפחות במצוקה, וימי "קמחא דפסחא" הבאים עלינו לטובה, שוחחנו עם אפרים בן שוחט, תושב יצהר, ומי שהקים את תא הרווחה בתנועת דרך חיים ומרכזי חסד קהילתיים הפועלים בצורה ייחודית.

בשנים האחרונות יצר בן שוחט יחד עם חבריו בתא הרווחה של תנועת "דרך חיים" מודל קהילתי לשיקום וליווי משפחות במצוקה. המודל נבנה תוך גיבוש הצעה למודל עבודה עבור משרד הרווחה, המושתת על מדיניות רווחה המתאימה למדינה יהודית מתוקנת.

לפרנסתו הקים אפרים את חברת יעדים העוסקת במתן ייעוץ וליווי לעסקים וארגונים מבחינה כלכלית וניהולית.

מרכז חסד קהילתי:

מרכזי החסד הקהילתיים נועדו להעניק עזרה למשפחות בצורה אמיתית. הקהילה מתגייסת ונותנת למשפחה עזרה וליווי, לעיתים בתחומים רבים, כדי להעלות אותה – על דרך המלך.

איך עולים על דרך המלך?

כיום יש את משרד הרווחה שמרבית פעילותו מנותקת מהקהילה, ויש ארגונים נישתיים שעושים עבודת קודש, אבל כל אחד מומחה בתחום שלו.

מה שחסר זה ארגון קהילתי כוללני הוליסטי שמבצע את שילוב הידיים. הבעיות בדרך כלל סבוכות, ולכן פעמים רבות לא עוזר רק הליווי הכלכלי כי הבעיה הכלכלית לעיתים יוצרת בעיות אחרות ולפעמים נובעת מבעיות אחרות. כדי להעלות משפחה על דרך המלך צריך שילוב של כלל התחומים, אם זה סיוע כלכלי, ייעוץ נפשי, ייעוץ זוגי, ייעוץ משפטי, סיוע לילדים ועוד. ממש מעטפת שלמה של כל התחומים, ואת זה אנחנו פועלים לייצר. 

חסדי יצחק: 

מרכז החסד הקהילתי של הקהילה אליה אני משתייך. זהו בעצם המרכז הראשון שהוקם כפיילוט. אין כמו לראות שכן או חבר שהיה בתקופה קשה וכיום עבר מהצד המקבל לצד הנותן.

תא רווחה בתנועת דרך חיים:

צווות מסור הפועל להקמת מרכזי חסד קהילתיים במספר קהילות בארץ. מרכזים פועלים כיום בנתניה, ירושלים, בת עין בגוש עציון, רמלה, יצהר בשומרון ורמת גן, ואנשי התא מלווים ומדריכים אותם. ממש התגשמות של חלום.

תנועת דרך חיים:

תנועה הרוצה לקדם חזון של מדינה יהודית על פי תורה. מדינה שבה המרחב הציבורי מתנהל על פי תורה. אם ניקח את תחום הרווחה למשל, מדינה שבה מדיניות הרווחה מושתתת על הערכים המפוארים של העם היהודי.

אפרים בן שוחט מסביר על תא הרווחה של דרך חיים בכנס של התנועה:

רווחה יהודית:

יש שני כללים שאנו מציעים לאמץ כחלק ממדיניות רווחה יהודית:

א. עניי עירך קודמים – בתחום הרווחה יש לקהילה תפקיד משמעותי.

ב. "והחזקת בו" - לפי הרמב"ם המעלה הגדולה בצדקה היא שיקום. העמדת משפחה על הרגליים. ניתן לתמצת את זה למשפט אחד: אנחנו מציעים לאמץ גישה של הקמת מרכזי חסד קהילתיים בהם יפעלו לבניית "מעטפת שיקומית במסגרת הקהילתית".

משרד הרווחה כיום: 

למדינת ישראל אין מדיניות רווחה יציבה, ומה שיש בה מתבסס על ערכים שאינם ערכים של עם ישראל.

גורמים במשרד הרווחה מודעים ומודים לבעייתיות הגדולה שיש כיום במדיניות הרווחה, כאשר הם בעצמם מדברים על חוסר חריף במדיניות רווחה ברורה, על נתק ממדיניות הרווחה של העם היהודי ועל צורך גדול מאד בגישור בין הפרט למדינה על ידי גורמי קהילה. הבעיה – הדברים לא מיושמים בשטח.

מתנות לאביונים:

עם כל הכבוד לתהליכי שיקום, ויש לי... צריך לדעת גם לתת צדקה, כסף ביד לנזקק. בלי חוכמות.

סיפור קצר מהשטח:

בעל עסק שהיה צריך ליווי עסקי עקב משבר נפשי שהביא למשבר משפחתי, שהביא למשבר כלכלי בבית ובעסק. ריבוי האתגרים יצר משבר לא פשוט, וכאשר הם עלו בסיעתא דשמיא על מסלול – השמחה היתה גדולה.

קשר אישי: 

כאשר הליווי והעזרה ניתנים מחברות אמיתית, ולא מניקור או מהתנשאות, נוצרים חיבורים וחברויות מרשימים.

החזון: 

שהמודל יגיע לכל קהילות ישראל, ואיפה שעדיין לא קיימות קהילות, אדרבה, הפרוייקט יכול להוות חלק מיצירת גיבוש קהילתי עקב מעורבות של גורמים רבים בסיוע וערבות הדדית.

חברת יעדים:

ייעוץ עסקי וארגוני לעסקים וארגונים. בעברית? אנחנו עוזרים לבעלי עסקים ומנהלים, לרכוש כלי ניהול וידע בכדי להצעיד את העסק / הארגון שלהם קדימה לקראת יעדים חדשים, זאת מתוך מטרה להגשים את החזון של כל אדם וארגון.

דרך חיים, > יעדים > חסדי יצחק:

שינויים ותהליכים יסודיים ומקיפים שבעזרתם - חלומות משפחתיים, עסקיים ולאומיים מתגשמים!

טיפ כלכלי:

בעסק ו/או בבית - תתחברו למספרים, תסתכלו להם בעיניים, אין מה לעשות, הם איתנו לאורך כל הדרך, אי אפשר להתעלם מהם. ואם מגלים מה המספרים מספרים לא רק שהם פחות יאיימו עלינו – נוכל להשתמש במה שהם מספרים לנו להתקדם ולהגיע ליעדים חדשים.

 

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד