בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"הנס שמגלה איך ה' עדיין נותן את התורה"

מהפכת החסידות של הרב גינזבורג חוצה מגזרים ועולמות בדרך לביאת המשיח. עוזרו האישי, הרב איתיאל גלעדי מדבר על הבעש"ט, מהפכת הגיור, לימוד חסידות וכיצד נראה גיוס כספים חסידי

  • דוד אור שחר
  • ח' סיון תשע"ט - 13:53 11/06/2019
גודל: א א א

תורת החסידות אותה גילה הבעל שם טוב (הבעש"ט) הפכה עם השנים להיות חלק בלתי נפרד מהעולם היהודי. עם השנים חצתה התנועה מגזרים. כיום. כמעט ואין ישיבה, אולפנה או מוסד חינוכי כזה או אחר שאינו מכניס את רוחה של החסידות בתכנית הלימודים. התנועה שהחלה במהפכה בעולם היהודי לפני כמאתיים וחמישים שנה מגיעה היום לכל מקום.

בין מובילי פריצת הדרך החסידית בדור האחרון, בתרגום מושגי החסידות העמוקים לשפת היום יום, וביצירת כלים פרקטיים לחיים מתוך מעיינות החסידות הוא הרב יצחק גינזבורג.

הרב גינזבורג ייסד לפני כארבעים שנה את עמותת גל עיני ובמשך השנים כתב למעלה ממאה וחמישים ספרי חסידות בתחומים רבים ומגוונים, ובשפות שונות (עברית, אנגלית, ספרדית ועוד).

מייד לאחר חג מתן התורה ורגע לפני פתיחתו של קמפיין חסר תקדים בתחום הפצת החסידות של 'עמותת גל עיני' תפסנו את איתיאל גלעדי, עורך הספרים הראשי, ומזכירו האישי של הרב גינזבורג לראיון קצר ולעניין.

הרב גלעדי וחבריו לעמותה, תחת הכוונתו השוטפת של הרב גינזבורג, עוסקים יום יום, שעה שעה בהפצת התורה הזו בכלים שונים לכל רחבי העולם ליהודים וגויים כאחד. גולת הכותרת היא החוברת השבועית 'ואביטה' המרכזת בכל שבוע את שיעורי הרב השוטפים ומופצת באלפי עותקים בכל רחבי הארץ.

הבעל שם טוב:

מקור האור, השמחה והחיות. צריך להודות לה' כל יום שזכינו להוולד אחרי שהוא התגלה.

הפצת המעיינות:

משהו שהעולם כל כך צמא לו, שכל אחד ואחת שנחשפו למעינות המרווים מחויב וגם יכול לפעול בו.

חג השבועות:

בצוק העתים, התשובה היא רק בתוך ימי התשלומין, אבל כתוב שהיום שלמחרת שבועות (שנקרא "יום טבוח") כל כך שייך לשבועות, עד שאפשר להחשיב אותו כחלק מהחג, ולדחות את איסרו-חג עוד יום... שבועות הוא חג של התרגשות גדולה ממתן תורה – הדבר הכי יקר, משמח ומשעשע שזכינו בו, וזוכים בו מחדש בכל שנה ואחר כך בכל יום ויום.

גיור - המהפכה הרביעית:

מאז שהרב גינזבורג הכריז על 'המהפכה הרביעית', לפני 4 שנים, רות שודרגה לגבורת-על. האמרי-אמת (שהסתלק בשבועות) אמר "השמרו לכם עלות בהר ונגוע בקצהו" – תזהרו מכך שהעליה בהר תשאר רק 'נגיעה בקצה' (כמו ערפה, שנשקה לחמותה והלכה), אצל יהודי צריך להיות "כל הנוגע בהר מות יומת", התמסרות מלאה, עד מסירות נפש, להר שהוא נוגע בו. זה דבר שאפשר ללמוד מרות, שלוקחת את הנגיעה ברצינות ומתמסרת עד ל"באשר תמותי אמות ושם אקבר".

קליפ מהתוועדות חגיגית עם הרב יצחק גינזבורג והרב שלום ארוש:

הרב יצחק גינזבורג:

מורי ורבי, שמצליח גם לסבול אותי... מי שקבל את המתנה להביא את פנימיות התורה לדור שלנו, בשפה שלנו ובתחומים שלנו, ונוהג טובת עין ומחלק לכולנו לא רק את הפירות, אלא גם את הזרעים שנובטים בתוך הלימוד והעשיה שלנו.

בממד האישי - הקרוב, מתוך הזכות להיות ליד הרב הרבה שנים – צדיק עם אמונה ושפלות ותמימות וחוש הומור נפלא. הרב היחיד שיכול להגיד לתלמידים שלו, בפשטות ובכיף, שאם הוא לא יהיה חשוב בעיניהם כדי שיקשיבו לבקשה שלו להשתתף בקמפיין הוא ישמח (וגם אם הם בכל זאת יקשיבו לו, מתוך רחמים על מי שלא מגיע לו, הוא גם ישמח)...

קמפיין גיוס בעין חסידית:

קמפיין גיוס הוא לכל לראש הזדמנות להיות שותף, ולזכות בכך את הרבים. חסיד הוא במוחין דגדלות – הוא לא מתחנן לטובות אישיות, או מרגיש ש"כפו עליו הר כגיגית" למשהו שהוא לא רוצה, אלא נותן כתף בשמחה של מצוה, ומרגיש שזו זכות עבורו, וגם זכות עבור מי שהוא מתרים אותו...

כמובן, גם התחושה הפשוטה שבעבודה משותפת אפשר להרים משא שאף אחד לא יכול להרים לבד ממלאת חסיד בהתלהבות.

ניגונים חסידיים:

מה שמאפשר לנו להגיע אל מעבר לשכל, ליתן רווח בין פרשיה לפרשיה להתבונן ולהפנים, וגם כח להגיע למי שפחות מתחבר לאותיות שלנו.

דוד המלך:

המורה שלנו לשפלות ושמחה ולהשתפכות הנפש לפני ה' בכל מצב.

מלכות ישראל:

היעד.

תורה ומדע:

פלא שהוא מסימני הגאולה. הרב הסביר שהוא המעבר בין התנהלות 'טבעית' לביאת המשיח – אפשר להשקיע בו ובפיתוחו, בצורה ברורה ומוגדרת (ויש כמה יעדים פשוטים שתלויים רק באמצעים ועבודה), אבל התוצאות שלו כבר יעבירו אותנו לצד ה'על-טבעי' בגאולה.

תיקון המדינה:

"יגעת ומצאת תאמין".

חוברת ואביטה:

מתנה שקבלנו בשבועות שעבר, נס שקורה כל שבוע ומגלה שה' עדיין נותן את התורה, ושעבודת צוות יכולה להפיק תוצאות מפתיעות, ושיש לנו צבא של מפיצים מסורים, ושיש מעגל הרבה יותר רחב מהצפוי של קוראים ונהנים ומגיבים. תודה על העבר ובקשה לעתיד – יש עוד המון-המון לאיפה לצמוח.

החסידות וביאת המשיח:

החסידות היא שינוי תודעה שהוא-הוא – ופירותיו בשטח – הגאולה. רק צריך לעבוד קצת יותר מהר...

תורת הנפש של החסידות:

אחד היישומים הכי חשובים של הסעיף הקודם. הבנה, פרקטיקה וגם מקור כח אדיר לחולל שינוי – שמקבלים עיצוב מיוחד וממוקד בדור שלנו.

טיפ: לאן מתקדמים מחג השבועות?

בשבועות התעצמנו עם התורה עצמה – אפשר היה להתאחד, בלי מפריע ומעכב, ושטעם הדבקות הזו ופירותיה ישארו לנו כל השנה. את "ימי התשלומין" צריך להקדיש ל'נפח' של התורה בעולם. הרבי מליובאוויטש אומר שזה זמן לקבלות טובות ששייכות ל"כבוד תורה" – אין ימים יותר מתאימים מלהתגייס בהם לקמפיין של הפצת תורה...

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד