בע"ה י"ד סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

"השירה שלך היא תורה - ותורה לא מפסיקים ללמד"

הם נפגשו לראשונה בת"א של שנות ה-60 ונפשם נקשרה • רבה של כפר יונה מספר על השירה החודרת, תורה מעומק הלב ואהבת ישראל המפעמת של הרב קרליבך

  • דוד אור שחר
  • ט"ו חשון תשע"ט - 12:04 24/10/2018
גודל: א א א

הרב עוזי שוויצה, משמש כבר עשרות שנים כרב העיר כפר יונה, בילדותו זכה להכיר את רבי שלמה קרליבך זצ"ל ומאז נפשו קשורה בנפשו.

ר' שלמה:

רבי שלמה בשבילי הוא תלמיד חכם שמבטא את עוצמתו התורנית-הרוחנית, ומשנתו כולה, היא מקשה אחת של אהבת ישראל ואהבת התורה. הוא מבטא אותה בלימוד תורה ובנגינה והדברים מחוברים זה בזה ויוצאים כולם מאותו מקום.

מוזיקה יהודית:

ר' שלמה שר את הלב שלו.

היה מקרה שהוא היה בתקופת אבל והוא הלך לקבל פסק הלכה מר' משה פיינשטיין גדול הדור האם להמשיך להופיע ולהמשיך לשיר למרות זאת. אז הרב פיינשטיין אמר לו "השירה שלך היא לא שירה זו תורה. ותורה צריכים להמשיך ללמד".

המפגש הראשון:

הייתי נער תל אביבי ונפגשנו אז בתל אביב כשהוא היה מופיע שם. זה היה בשנת תש"כ.

אחרי כן שנינו נקשרנו. הייתי גם מחובר לרבי ממודז'יץ שרבי שלמה היה מחובר אליו מאוד והיינו נפגשים בטישים. היו לנו הרבה חוויות משותפות שם. מאז אנו קשורים כבר למעלה מחמישים שנה.

חסידות מודז'יץ:

כאמור התקרבתי דרך מודז'יץ. רבי שלמה התבטא פעם שאם לא הייתה מודז'יץ הוא לא היה פותח את פיו בניגון. כניסתו לעולם הניגון היא דרך חסידות מודז'יץ.

לימוד התורה של ר' שלמה:

הייתה לו עמקות מיוחדת. ממש הלב יצא החוצה. הלב הפעיל את המוח. ויש הזנה ממקום למקום. גם בשירה בשלו רואים את עמקות התורה המתבטאת בשירה.

שר תורה:

השיר הכי מפורסם שבו רואים את זה זה "ונשגב ה' לבדו". המילים הם דברי מדרש רבה שאומר ש"ויוותר יעקב לבדו", מגיע מאותו כח של "ונשגב ה' לבדו".

עוד דוגמא רואים שבאותה מנגינה של "על אלה אני בוכיה" היו פעמים שהמשיך לשיר "נחמו נחמו עמי". גם בשיר שובה ה' ר' שלמה חוזר על "הזורעים בדמעה ברינה בדמעה ברינה..." -  זו אמירה ברורה. הבכייה והנחמה הן מאותו מקום. כששאלנו אותו פעם על זה הוא אמר שמסורת בידו שכלים שבורים וכלים שלמים זה היינו הך. כך כל שיר הוא לימוד תורה גדול.

שיר אקטואלי:

השיר "יהי שלום בחילך שלווה בארמנותייך".

רואים ששם רבי שלמה מדייק בפיסוק של השיר. בזוהר יש ביטוי ש'חילך' הוא חיצוניות, ו'ארמונותייך' הם הפנימיות. כשיש שלום בחילך, בחיצוניות, במדינה, ממילא, שלווה בארמנותייך, בחדרים הגבוהים, וכן להפך.

האזינו: יהי שלום בחילך 

 

עבודת ה':

ר' שלמה היה אמיתי. הוא לא היה שחקן על במה. הכל היה אמיתי.  אגב גם כשהייתה הפסקה בהופעה הוא תמיד התיישב ללמוד. תמיד חיפש קשר עם ה'. הוא היה נוסע לכל הופעה עם שתיים שלוש מזוודות עם ספרים, ועם הגיטרה.

סיפורי צדיקים:

ר' שלמה היה ממש אומן בסיפורים. כל דבר שבו נגע, עשה אותו ממש מכל הלב, רק לשמוע את השירה שלו מראה את זה.

הוא ביטא את עצמו בשירה. ר' שלמה היה אומר בשם ר נחמן שהקב"ה בורא את העולם בסיפור שנאמר זה ספר תולדות האדם. לכן לחדור מלב אל לב זה רק דרך הסיפור. ככה מתחברים לבבות ומתקרבים לה'.

הרב שוויצה בראיון לקול היהודי בהילולת ר' שלמה אשתקד (צילום: אוריאל דויטש)

 

הפצת יהדות:

מידתו של אהרון היא אוהב את הבריות ומקרבן לתורה. אהבת ישראל אמיתית לא נגמרת בזה שאתה רק אוהב מישהו. אם אתה אוהב אותו אתה מקרב אותו ליהדות. מחבר אותו אל התורה.

סיפור:

לראות אותו יוצא מהופעה ולראות אותו מחלק את כל הכסף שהוא קיבל זה חורט אצלך חסד בנפש. היה פעם אחת שמישהו ביזה אותו ביותר. ר' שלמה הסתכל עליו ואמר לו אני מודה לקב"ה שהוא שם ואני פה. כלומר, אני לא נכנס למריבה שלו ולא עושה מזה עניין. אני כאן והוא שם.

עם ישראל:

בכפר יונה ישנה משפחה שלפני הרבה שנים עלו מרוסיה והאב אמר לי, "כשהייתי ברוסיה לא ידעתי עברית ולא ידעתי אנגלית חוץ ממילה אחת – קרליבך". כי פעם אחת ר' שלמה היה שם בהופעה ומאז זה חדר לו ללב. אצל ר' שלמה "עוד אבינו חי" הוא לא רק שיר אלא ההבנה שאבינו חי וממילא עם ישראל חי.

תגובות (6) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 14 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד