בע"ה ד' סיון תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

עולם התשובה יוצא להשפיע

ההודעה של יובל דיין עוררה סערה, אך יש מי שרואה בה הזדמנות. "עולם התשובה צריך להשפיע על החברה הישראלית"

  • יהודה פרל, הקול היהודי
  • כ"ד סיון תשע"ט - 22:46 27/06/2019
גודל: א א א
הנחת תפילין בהודו
הנחת תפילין בהודו

עולמם של בעלי התשובה סוער בימים האחרונים ואיתו הרשתות החברתיות. יובל דיין, מי שב-25 שנים האחרונות מאז חזר בתשובה היה לסוג של 'גורו' עבור רבים וקרב ליהדות מאות אנשים, הודיע כי הוא "מוריד כל סממן דתי".

"אז למי שעוד לא מעודכן אספר שלאחרונה הורדתי כל סממן חיצוני דתי, שלא על מנת לכפור או להתריס כנגד אף אדם או מגזר באשר הוא מגזר. פשוט נגמר לי. והבנתי שבשביל שאוכל להמשיך לקחת בזה חלק אני צריך אמונה עיוורת, ואין לי יותר כזאת. אזלה לי", כתב. את הדברים פרסם דיין בעמוד הפייסבוק שלו והטיל פצצה שהכתה בבעלי תשובה רבים.

דמויות קטנות כגדולות, חוזרים בתשובה ודתיים מבית, הרגישו צורך מיידי להגיב לדברים. יש כאלו שחיזקו את ידיו של דיין ואמרו כי מדובר ב"פוסט אמיץ", בו דיין מסביר כיצד התנהלות החברה החרדית היא זו שזרקה אותו החוצה מהיהדות.

לעומתם, יש כאלו שהטיחו בדיין "כמה קל וחסר אחריות". הרב ארז משה דורון פרסם מכתב פתוח לדיין בו כתב בין היתר: "בא לך לעשות מה שליבך חפץ? לך על זה, אבל כמו גבר. בלי לחפש אשמים ולהתמסכן, בלי להתחפש לקדוש מעונה שהתפכח".

"הפוסט של יובל דיין לא מעניין אותי, מעניינת אותי ההיסטריה סביבו", כתבה אשת התקשורת סיוון רהב מאיר. "העובדה שאנשים שלחו לי בשיא הרצינות את "הטקסט האמיץ" ש"גורם להם לחשוב מחדש". אז קראתי. עצוב לראות אדם שמגיע למצב כזה. עצוב יותר לראות את ההיסטריה שטקסט לא ערוך של 600 מילה מעורר.

התחושה בחלקים בפיד היא שנכון, יש את תורת-משה, את התנאים, את האמוראים, את רש"י, את הרמב"ם, את הבעל שם טוב, את הגאון מווילנא, אבל עכשיו יש את הפוסט של יובל, ואנה אנו באים?".

גורם הפועל רבות בקרב בעלי התשובה אמר לנו כי "כואב לנו בעיקר שיובל מציג את זה כבירור רוחני עם עצמו. הוא עושה זאת רק כדי לנקות את עצמו מצפונית. הוא עבר קשיים בחיים, הגיע למקום נמוך ושפל ועזב את אשתו עם שבעה ילדים ועכשיו הוא מחפש תירוץ, לא מעבר. ברגע שהפך לחילוני הוא נהיה יקיר הברנז'ה והוא אוהב את זה".

   |  אמונה לא קונים במכולת

כיום ציבור החוזרים בתשובה בישראל מונה למעלה מ-300,000 איש, כך אומרים בפורום 'אחריות יהודית'.

הם מסתמכים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפיהם כ-267,000 איש בישראל שלא למדו בחינוך תורני, ילדיהם לומדים כיום בחינוך תורני. אם מצרפים למספר זה את הצעירים והרווקים שטרם נולדו להם ילדים, לצד אלו שנולדו בבתים דתיים-חזרו בשאלה-וחזרו בתשובה, "תגיע למספרים גדולים עוד יותר", אומר אלעד צדיקוב, ממייסדי הפורום, בשיחה עם הקול היהודי.

"בעלי התשובה חיים את הישראליות לחלוטין. הרבה פעמים מדובר על בוגרי צבא, בוגרי אקדמיה וכדומה שבשלב מסוים גילו את התורה והיהדות ובנו על החיים הקודמים שלהם קומה חדשה של תורה. הציבור החרדי, החרדיות, היא אינה סקאלה של יראת שמיים אלא זו חברה", מבקש צדיקוב להסביר.

"בדרך כלל, אדם שחוזר בתשובה ונקלט בחברה החרדית מגלה בשלב מסוים שהוא לא בשר מבשרה של החברה החרדית, הוא מקבל כוויה. אם זו דחיה של הילדים שלו ממוסדות החינוך, קושי בשידוכים או במקומות התעסוקה ועוד. הרבה פעמים בשלב הזה מגיעה האכזבה, משבר". עם זאת, צדיקוב מבקש להדגיש שמקרה כזה לא אמור להוביל בנאדם לעזוב את היהדות ואכן מקרים כאלו כמעט ואינם מתרחשים.

"כשאדם הופך מחילוני לדתי הוא לא קונה אמונה במכולת. אמון הוא דבר שנרכש אט-אט. ככל שהוא מתחבר יותר לתורה, לה' ולקדושה הוא בונה יותר אמון עד שהוא מגיע לנקודת אל-חזור והוא שומר תורה ומצוות כל הזמן. בשלב הזה הוא צריך לדאוג לשימור האמונה שלו על ידי קיום מצוות, שמירת העיניים, לימוד תורה ועוד. אדם כל הזמן צריך להתחזק באמונה שלו ואין לזה קשר למגזר כזה או אחר. אמונה היא עבודה יום-יומית ולא קניין רוחני חד-פעמי".

ניסנו להבין האם הפרשיה הזו משפיעה גם על כאלו שאינם נמנים מתלמידיו של יובל דיין ושוחחנו עם עודד מזרחי. מזרחי, בעל תשובה שבין היתר כתב את סדרת הספרים 'אור חוזר' המכילים סיפורי חזרה בתשובה רבים.

"הרגשתי בהלם", אומר מזרחי. "זה ממש שבר אותי. אני יודע שמדובר ביהודי רציני, יהודי משפיע. לא סתם איזה קל דעת. קשה מאוד לשמוע דבר כזה. הקדשתי הרבה שנים בחיי לסיפורי תשובה. שמעתי וראיתי כמה אנשים עברו כדי לחזור בתשובה ולאיזה ניסים היו זקוקים וכו'. פתאום אתה שומע דבר כזה, זה לא קל".

   | תהיה אתה. אל תחקה אף אחד אחר

מזרחי עבר לא מעט מאז חזר בתשובה. בעבר השתייך לקהילות שונות של ברסלב, של הציבור הדתי לאומי, חב"ד ועוד. "אני מזמן הבנתי שאין לי מה לחפש באופן אישי בתוך החברה החרדית. זו תובנה שהרבה מאוד בעלי תשובה מבינים אותה, זה די פשוט. אבל לוותר על היהדות חס וחלילה?! היהדות זה חיינו ואורך ימינו. זה כל הטוב שיש בעולם".

"באופן כללי אני יכול לומר שחשוב שתהיה מה שאתה. תהיה אתה עד הסוף ותהיה יהודי עד הסוף. אל תחקה אף אחד אחר, אל תיכנס לשום מגירה. אין מקום לחקיינות".

מזרחי מבקש לחדד את הדברים: "כתוב במסכת אבות 'עשה לך רב'. אני לא אומר שאדם צריך להיות לבד לגמרי, צריך שיהיה לך רב. אבל את העבודה שלך 'איך להיות יהודי' אף אחד לא יעשה בשבילך וחשוב שתדע מה אתה ומה מתאים לך".

מזרחי עצמו, כמו שהוא מעיד, מקיים את ציווי חז"ל "עשה לך רב". "אני קשור לרב יצחק גינזבורג אבל אני בפירוש מקבל דברים מרבנים אחרים, דברים שאני זקוק להם ברבדים אחרים של הנפש".

   | עולם התשובה צריך להיות דומיננטי ומשפיע

צדיקוב, שעוסק בחיזוק חברת בעלי התשובה, מנסה להתייחס לפרשה יותר מהזווית הציבורית שלה ופחות מהזווית האישית שלו.

"המקרה הזה בקבוצות שלנו מוגדר כ'פיגוע רוחני'", אומר צדיקוב אך מתעקש לדבר פחות על האדם והמקרה עצמו ויותר על חזרה בתשובה בכלל ועל ההשפעה שיש לעולם התשובה על הציבור הישראלי".

"במהלך היום הייתי בקשר עם כמה משפיעים בעולם התשובה ובעזרת ה' ביום רביעי נערוך כינוס לבעלי תשובה אצל רוני איילון בתל אביב ונדבר בקול ברור בעניין הזה", אומר צדיקוב ומספר כי לאירוע יגיעו גם אביתר בנאי ובעלי תשובה מוכרים נוספים.

"בכנס לא נדבר על המקרה עצמו, הוא לא שווה את זה. נדבר על הקשיים איתם מתמודדים בעלי התשובה. חינוך הילדים והדור השני וחוסן כלכלי. אלו הדברים שמטרידים בעיקר את ציבור בעלי התשובה. אבל לא רק, יש לנו המון מה להשפיע על עם ישראל".

מבחינת צדיקוב ציבור בעלי התשובה לא רק צריך לחזק את עצמו בעיתות משבר, אלא הוא רואה בו ציבור משפיע ומשמעותי לחברה הישראלית כולה.

"מאת ה' יצא הדבר. בעקבות הפרשה נעשה כנס, אך בו נדבר כיצד עלינו להשפיע. במקום שעולם התשובה יהיה גלגל רזרבי של הספינה החרדית הוא יהיה ציבור משפיע ודומיננטי שיש לו מה לומר ולתרום לשיח הישראלי ולעם ישראל.

חזרה בתשובה היא הסטרטאפ של החברה הישראלית. אנחנו צריכים לדבר בשפה לא מגזרית אלא בשפה כללית. עולם התשובה מטבעו נועד לייצר חיבורים בעם ישראל. אני חושב שזו השליחות של עולם התשובה".

תגובות (5) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


9 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 324 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד