בע"ה ט"ו סיון תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אברהם שלוש - היהודי הצעיר ביותר שקיבל הרחקה מנהלית מימי הבריטים

לאחר ששיטות חקירה מתוחכמות לא הצליחו לדובב את אברהם שלוש (15), שנעצר בחשד להצתת מסגד כ'תג מחיר', הונפק עבורו צו הרחקה מנהלי מיו"ש למשך חצי שנה. שלוש הוא היהודי הצעיר ביותר שמקבל צו הרחקה מנהלי מאז ימי המנדט הבריטי.

  • יהודה פרל
  • כ"ז אב תשע"ב - 18:06 15/08/2012
גודל: א א א
[caption id="attachment_40044" align="alignleft" width="100%" caption="המורחק הצעיר ביותר - אברהם שלוש"]

לאחר ששיטות חקירה מתוחכמות לא הצליחו לדובב את אברהם שלוש (15), שנעצר בחשד להצתת מסגד כ'תג מחיר', הונפק עבורו צו הרחקה מנהלי מיו"ש למשך חצי שנה. שלוש הוא היהודי הצעיר ביותר שמקבל צו הרחקה מנהלי מאז ימי המנדט הבריטי.

לאחר שבמחלקה היהודית בשב"כ ומחלק התשאול של ימ"ר ש"י לא הצליחו להפליל את אברהם שלוש בהצתת מסגד כפעולת 'תג מחיר', הוציא נגדו אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון, צו הרחקה מנהלי משטחי יהודה ושומרון לתקופה של שישה חודשים.

שלוש בן ה 15, שהוריו מתגוררים בנתניה, נעצר לפני כמה שבועות בחשד להצתת המסגד בכפר ג'בע בבנימין. סמוך למסגד רוססה הכתובת "תג מחיר, האולפנה", וככל הנראה בוצעה כמחאה על פינוי שכונת האולפנה בבית אל. יחד עם שלוש נעצר נער נוסף, כך השניים שוחררו לאחר שישה ימים במעצר, וזאת לאחר שלא נמצאה ראיה הקושרת אותם למקרה.

ביום שני השבוע נעצר נער שלישי בחשד למעורבות במעשה. הנער נעצר במהלך חופשה משפחתית באחד מחופי הכנרת ונלקח למשרדי ימ"ר ש"י. במקביל פשטו שוטרים ובלשים על המאחז גאולת ציון בבנימין, ועצרו את שלוש בפעם השניה. במהלך הפשיטה ננשך שוטר בידי כלבת שמירה הנמצאת במאחז ופונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

שני הנערים נחקרו מספר שעות בידי חוקרי ימ"ר ש"י וחוקרי שב"כ, אך למרות תרגילי החקירה המשיכו להכחיש את המיוחס להם ושמרו על זכות השתיקה. קצין החקירות של ימ"ר ש"י שמואל ג'רבי, אמר לשלוש במהלך החקירה, כי "עשיתם לנו מלחמת התשה וניצחתם".

\
r\n[caption id="attachment_35494" align="aligncenter" width="448" caption="המסגד שהוצת בכפר ג'בע בבנימין (באדיבות בצלם)"]

כאשר שוחרר שלוש מהמעצר, נמסר לו בידי השוטרים צו הרחקה מנהלי משטחי יהודה ושומרון לתקופה בת שישה חודשים. הצו הוצא בהמלצת השב"כ ובחתימתו של אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון. שלוש בן ה 15, הינו המורחק המנהלי היהודי הצעיר ביותר מאז ימי הבריטים שחוקקו את התקנות לשעת חירום, על פיהם נחתם הצו, בשנת 1945.

הקול היהודי ניסה לברר האם בימי הבריטים נחתם צו מנהלי לנער כה צעיר, אך העניין אינו ידוע.

רק לפני כשבוע, סיימו עקיבא הכהן ואליאב אליהו תקופת הרחקה מנהלית משטחי יו"ש שארכה 12 חודשים. במהלך תקופה הרחקתם חתמו האלופים אבי מזרחי וניצן אלון על כשלושים צווי הרחקה מנהליים. תוקפם של חלק מהצווים כבר פג, אך ישנם פעילים שעדין מורחקים.

בעבר הוציא השב"כ צווי הרחקה מנהליים רק עבור פעילים "כבדים", וכך נשארה הילת הסודיות של "טעמי בטחון החלטיים", סביב הוצאת הצווים. כיום, כאשר גיל מקבלי צווי ההרחקה יורד בהתמדה ומתקרב לגיל מצוות, נראה כי בשב"כ החליטו להסיר את "מסכת הבטחון" ולהוות בגלוי נשכן פוליטי כלפי ציבור אוהבי ארץ ישראל.

עוד בנושא:

שוב גירוש מנהלי: תושב רמת מגרון גורש מביתו לחצי שנה

גירוש מנהלי נוסף – הפעם לשנה לתושב יד בנימין

תג מחיר של השב"כ: הרחקה מנהלית לתושב בת עין

צה"ל פועל בנחישות – צו גירוש מנהלי לנער יהודי מחברון

מודעות תמיכה במורחקים נתלו ברחבי הארץ

תגובות (21) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 6 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד