בע"ה כ"ב תמוז תש"פ
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

איסור המפגש הסתיים: "העצורים שותקים ונמצאים במצב רוח מרומם"

למרות איסור המפגש עם עו"ד, התרגילים והחקירות, נמצאים שלושת החשודים בהצתת רכב ערבי במצב רוח מרומם, מכחישים את המיוחס להם ושותקים. החוקרים השמיעו לכל אחד מהם מהדורת חדשות פיקטיבית בה נאמר שהחשודים האחרים הודו, אך העצורים פרצו בצחוק.

  • אלחנן גרונר
  • כ"ב כסלו תשע"ג - 11:19 06/12/2012
גודל: א א א
למרות איסור המפגש עם עו"ד, התרגילים והחקירות, נמצאים שלושת החשודים בהצתת רכב ערבי במצב רוח מרומם, מכחישים את המיוחס להם ושותקים. החוקרים השמיעו לכל אחד מהם מהדורת חדשות פיקטיבית בה נאמר שהחשודים האחרים הודו, אך העצורים פרצו בצחוק.
[caption id="attachment_50658" align="aligncenter" width="461" caption="הרכב שהוצת בדהרייה (תאעיוש)"]
אמש בשעה 24:00 הסתיים תוקפו של צו איסור המפגש בין שלושת העצורים החשודים בהצתת רכב ערבי בכפר דהרייה שבהר חברון.
לאחר שלושה ימים בהם נמנעה מהעצורים הזכות האלמנטרית של מפגש עם עו"ד, נכנסו במהלך הלילה והבוקר עורכי הדין יהודה שושן ואיתמר בן גביר שנשלחו מטעם עמותת 'חננו', לפגוש את העצורים.
ב'חננו' מדווחים כי מצבם של העצורים מרומם וכי כולם הכחישו מעורבות בעבירות על החוק ושמרו על זכות השתיקה. החוקרים לא הטיחו בהם ראיות הקושרות אותם להצתה, ובניגוד לדיווחי התקשורת והמשטרה, השלושה לא "נתפסו על חם" אלא נעצרו בשעה שנסעו ברכב באזור מרוחק ממקום האירוע.
השלושה מופרדים אחד מהשני ומוחזקים בשלושת תחנות משטרה שונות - בתחנת מעלה אדומים, תחנת חברון, ואחד בבית המעצר במגרש הרוסים. בימים האחרונים הם נחקרו בצורה אינטנסיבית והופעלו עליהם לחצים פסיכולוגיים שכללו תרגילי חקירה רבים והפעלת מדובבים, וכנגד חלק מהם הופעלה אלימות.
העצורים סיפרו כי לכל אחד מהם הושמעה מהודרת חדשות שהתבררה כפיקטיבית, ובה אמר הקריין כי שניים מהעצורים הודו והפלילו את חברם. כל העצורים לא האמינו לתרגיל, שכבר בוצע בעבר מספר פעמים לחשודים בפעולות נגד ערבים, ופרצו בצחוק.
עו"ד איתמר בן גביר שביקר את אחד העצורים, אמר לקול היהודי כי העצור סיפר שלאחר שהושמעה מהודרת החדשות, נכנס קצין החקירות שמוליק פיאמנטה והחל לצעוק על החוקרים, ואמר להם שהוא רצה שיפרסמו את זה בתקשורת רק בלילה ולא עכשיו ואיך הם נתנו לעצור לשמוע את זה. "העצור סיפר שהוא התפקע מצחוק מול החוקרים", אומר עו"ד בן גביר.
בנוסף אמרו החוקרים לעצורים כי מעורב בתיק 'איש מוסד' בגלל חומרת התיק. בחננו מציינים כי החוקרים הטיחו בעצורים שהם נתונים למעקב במשך חצי שנה. "חצי שנה של מעקב ללא כל תוצאה ראייתית, אני חושב שזה אומר דרשני", אומר עו"ד בן גביר. "נראה בעליל כי חומר הראיות שיש בידי המשטרה הוא הרבה פחות מבוסס ממה שהוצג לתקשורת. המשטרה מנסה להשיג ראיות בכל מחיר ומבחינתה בצדק. עם חומר ראיות כזה אין הרבה סיכוי בביהמ"ש" מסיים עו"ד בן גביר.
[caption id="attachment_50861" align="alignleft" width="100%" caption=""נסיונות נלוזים של המשטרה" - עו"ד יהודה שושן"]
עו"ד יהודה שושן המייצג את החשודים בביהמ"ש אומר לאחר ששוחח עם העצורים כי "משטרת ישראל מיהרה לצאת לתקשורת והפיצה חומרי חקירה רבים בזמן שהיא מנעה תקשורת של עורכי הדין עם העצורים. אין התקדמות בחקירה, למרות ניסיונות נלוזים של המשטרה לשכנע את מרשינו להודות במעשים אותם הם מכחישים. היום יתקיים דיון בערר שהגשנו בביהמ"ש המחוזי על תקופת מעצרם, בתקווה שישוחררו מהר ככל האפשר".
היום (ה') בשעה אחת בצהריים יערך בבית המשפט המחוזי דיון בערר שהגישה עמותת חננו על הארכת מעצרם של השלושה. את העצורים ייצג בדיון עו"ד יהודה שושן.
ביום שני הוארך מעצרם עד ליום ראשון הקרוב, ובשני דיונים נוספים שהתקיימו, דחו בית המשפט המחוזי והעליון את בקשת עורכי הדין של עמותת חננו להסיר את צו איסור המפגש שנועד למקרים חריגים של "פצצות מתקתקות".
על אף הצהרות המשטרה וכלי התקשורת שהשלושה נתפסו על חם, הדרך להוכיח את מעורבותם בהצתה אינה כה פשוטה, כיון שהם לא נעצרו באיזור בו הוצת הרכב. נראה שצו איסור המפגש, שנועד למנוע קבלת סיוע משפטי במטרה לשבור את העצורים, לא הצליח במיוחד ורוחם של השלושה עדיין איתנה.
תגובות (10) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד