בע"ה ד' שבט תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אישום: צעיר בדואי היכה באגרופים את חברתו היהודיה

השניים חברים בקבוצות ההתבוללות שחשפנו בתחקיר הקול היהודי. תושייתו של צעיר יהודי שהבחין באירוע הביאה למעצר התוקף

  • אלחנן גרונר, הקול היהודי
  • ט' אב תש"פ - 16:32 30/07/2020
גודל: א א א
אילוסטרציה (דוברות המשטרה)
אילוסטרציה (דוברות המשטרה)

עטא אלבריגי, צעיר בדואי כבן 25 מרהט, נעצר ביום שלישי האחרון עד לתום ההליכים נגדו, וזאת לאחר שהוגש נגדו כתב אישום בבית משפט השלום בקרית שמונה בגין תקיפה הגורמת לחבלה של ממש והיזק לרכוש במזיד.

על פי כתב האישום, אלבריגי תקף באלימות קשה צעירה יהודיה מראשון לציון עמה הוא נמצא בקשר זוגי כשנה וחצי.

כתב האישום מתאר כי אלבריגי הגיע יחד עם חברו ועם הצעירה ברכב לגן הצפון הסמוך לקיבוץ הגושרים. לאחר ששתה מספר כוסות וודקה החל אלבריגי להתווכח עם המתלוננת בדבר לבושה הלא צנוע.

בשלב מסוים הטיח את מכשיר הפלאפון שלה על הרצפה וניפץ אותו. לאחר מכן נכנס לרכב בו שהתה הצעירה ובמשך כשלוש דקות הטיח אגרופים בחלקי פניה השונים, עד שחברו הניא אותו ממעשיו וביקש כי יפסיק לתקוף אותה.

כתוצאה מהתקיפה נגרמו לצעירה חבלות של ממש בדמות נפיחויות בפנים, דימומים מהאף ומחלקי הפנים, שריטות אדמומיות וסימני חבלה נוספים.

מי שהביא למעצר הנאשם היה צעיר יהודי שהבחין באירוע והתקשר למשטרה ומסר את פרטי הרכב.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

שוטרים שדלקו אחרי הרכב עצרו אותו בכביש 6 והבחינו ברכב בו היו בקבוקי בירה, ובצעירה כשעל חולצתה כתמי דם.

בבקשת המעצר עד לתום ההליכים שהגישה התביעה נכתב כי תחילה נמנעה הצעירה היהודיה מלשתף פעולה עם המשטרה וטענה כי החבלות נגרמו לה לאחר ש"נפלה", זאת בשל חששה להסתבך עם הצעיר – עבריין מורשע שכבר ריצה עונש מאסר על עבירת הצתה. רק לאחר שאומתה עם הודאות חברו של הנאשם ועד הראיה הודתה כי הנאשם היכה אותה בצורה קשה.

תופעה זו של צעירות יהודיות הסובלות מאלימות קשה מצד בני זוג וצעירים ערבים אך חוששות להתלונן מוכרת לארגונים הפועלים למען אותן נערות וכן למשטרה. פעמים רבות המשטרה ובתי המשפט משחררים חשודים מאחר והמתלוננות מסרבות לשתף פעולה או חוזרות בהן מעדותן.

לפני שנתיים וחצי: בית המשפט הקל בעונשו של הנאשם

בדיקת הקול היהודי העלתה כי אלבריגי הוא עבריין מורשע.

הוא נידון לפני כשנתיים וחצי למאסר בפועל בגין אירוע אחר בו הצית רכוש של עסק ברהט מאחר ומשכיר העסק הסתכסך עמו.

שירות המבחן המליץ אז להקל בעונשו בשל עובדת היותו נשוי ואב לילדה שנולדה במהלך מעצרו והסכם סולחה שהתרחש בן משפחתו לבין בעל העסק במסגרתו פיצתה משפחת הנאשם את בעל העסק בסכום כסף, ובעל העסק סילק את השוכר המסוכסך.

כמו כן טענו בשירות המבחן בנוגע לנאשם כי "אין מדובר באדם בעל דפוסים עבריינים אלא במי שפעל בין היתר על רקע גילו הצעיר".

עם זאת קבע שירות המבחן כי התרשם ש"במצבים מסוימים בהם הנאשם חש השפלה או פגיעה בכבוד, הוא עלול לפעול באופן בריוני ואימפולסיבי".

נוכח המלצות אלו קבעה שופטת ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע גילת שלו כי יש לסטות לקולא ממתחם העונש שקבעה ולהסתפק בהטלת 18 חודשי מאסר בלבד.

כעת, זמן לא רב לאחר ששוחרר מהכלא התברר כי אלבריגי לא הורתע מהמאסר ותקף את חברתו היהודיה בצורה קשה.

מארגון להבה הנאבק בהתבוללות ובניצול נשים ונערות נמסר בתגובה לקול היהודי: "אנחנו מברכים את היהודי שראה שאחותו סובלת ולא שתק. אנחנו קוראים לכולם לפתוח עיניים ולשמור על הבנות שלנו.

זה הזמן לפנות אלייך. תפסיקי לחשוב שהחבר שלך הוא אחר. אין לך מה לחפש אצלם, זה מתחיל במילים יפות והבטחות ונגמר במכות. תעזבי אותו עכשיו".

הכתובת מרוחה על הקיר

בדיקת הקול היהודי העלתה כי גם הנאשם וגם חברתו, חברים פעילים בקבוצות הניצול וההתבוללות שחשפנו בתחקיר הקול היהודי.

בתחקיר חשפנו כי בקבוצות אלפי נערות יהודיות, חלק גדול מהן קטינות, וצעירים ערבים ובדואים הן אזרחי ישראל והן מיהודה ושומרון. בקבוצות מועלים באופן תדיר תמונות של נשקים וסמים, סרטוני וידאו של נסיעה פרועה, סכומי כסף עצומים במזומן ועוד. 

גם תמונת הנושא של הנאשם אלביריגי היא של רובה M16.

בנוסף מתבצעות בקבוצות פעולות לעידוד קשרים בין יהודיות לערבים, ותמונת הנושא של אחת הקבוצות - 'מעורבבים'  היתה של תעודת זהות ישראלית ושל הרשות הפלסטינית ולצידן שתי טבעות.

בתחקיר הזהרנו מפני מקרים קשים של ניצול פגיעה המבוצעים בחסות הקבוצות, אולם למרות זאת מרבית הקבוצות פעילות עד היום. חלקן נסגרו בעקבות התחקיר בשל חשש המנהלים שלהן מהפללתם, אולם לא ידוע על פעילות שביצעו הרשויות או רשת פייסבוק להסרת הקבוצות, שבחלקם אף מועלים תכנים קשים ביותר.

מאז התחקיר התרחשו עוד מספר מקרים קשים הקשורים בחברים וחברות בקבוצות, ובהם מותה הטראגי של אידה קרמר ז"ל בהתהפכות רכב בו נסעה עם שני צעירים ערבים מכפר מנדא שנמלטו משוטרים בנהיגה פרועה.

תגובות (9) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 26 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד