בע"ה א' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

הקול היהודי חשף: קבוצות התבוללות וניצול בפייסבוק

​במשך חודשים אספו תחקירני הקול היהודי מידע על שורת קבוצות ברשת, חלקן סודיות. התוצאות שנחשפו: אלפי בנות בסכנת ניצול, ועבריינים ערבים המעלים ללא חשש תמונות סמים וכלי נשק – תחקיר ועדות נדירה מבפנים

  • אלחנן גרונר
  • ז' אב תשע"ח - 08:10 19/07/2018
גודל: א א א
קבוצת מעורבבים (צילום מסך פייסבוק)
קבוצת מעורבבים (צילום מסך פייסבוק)

התחקיר שאתם עומדים לקרוא לא נמצא כאן במקרה...

צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תחקיר הקול היהודי חושף: שורת קבוצות ברשת הפייסבוק מהוות פלטפורמה לניצול נערות ונשים יהודיות, התבוללות ופשיעה חמורה.

תחקירני הקול היהודי חדרו לקבוצות ברשת פייסבוק, ובמשך חודשים אספו חומרים, חלקם מפלילים. התחקיר המלא מפורסם היום גם בעיתון בשבע.

מה שנחשף הוא תופעה בעלת מימדים גדולים במסגרתה אלפי בנות ונשים יהודיות, פעילות בקבוצות פייסבוק לצד אלפי ערבים, חלקם עבריינים. חלק מהקבוצות ייעודיות לצורך היכרויות ובילוי משותף של יהודיות וערבים. התחקיר הוצג בידי הקול היהודי לחברי כנסת ורבנים, חלקם נכנסו לעומק הסוגיה והחלו בטיפול במקרים.

התגובות לתחקיר הקול היהודי:

הרב שמואל אליהו: "הדבר חמור מאוד - צריך להיזהר לא להכניס אותם לבית"

ח"כ בצלאל סמוטריץ': "הרשויות צריכות להודות שיש היבט לאומני ושהתבוללות זה רע"

ח"כ שולי מועלם: "צריך להתחיל להציף את הנושא"

ארגון להב"ה: "גם בת טובה יכולה ליפול למקומות אפלים - קיבלנו בשבועות האחרונים שלושה מקרים בישובים תורניים ביהודה ושומרון"

אז איך נערה נשארת בקשר עם עבריין ערבי? - היועצת רחלי אלפסי מסבירה

"מעורבבים" – הכניסה לקבוצה הסודית

ברקע התחקיר עומד תחקיר הקול היהודי על פרשיית שווארמה 15, במסגרתה נחשפו מקרי ניצול חמורים של בנות יהודיות מצד עבריינים ערבים.

הכניסה לעומק הדברים הביאה להבנה כי קיימת תופעה של ממש בה חבורות של עבריינים ערבים מסרסרות בנערות יהודיות, שמודחות לפשיעה ומגיעות עד לסכנת מוות. המתברר כי בחסות הרשתות החברתיות הפכה התופעה לסוג של רשת קשרים ברמה ארצית.

מידע שהגיע לידי הקול היהודי הצביע על פעילותן של קבוצות ברשת פייסבוק המהוות פלטפורמה ייעודית להתבוללות, זנות וניצול. תחקירן הקול היהודי הצליח להיכנס לקבוצת "מעורבבים", שהיתה מוגדרת בפייסבוק כ"סודית" – כלומר איש לא רואה את קיומה אלא אם הוזמן אליה על ידי אנשי הקבוצה (בהמשך הפכה הגדרתה לסגורה).

תמונת הנושא של הקבוצה לא השאירה מקום לספק בנוגע למהותה: תעודת זהות ישראלית וירוקה משטחי הרשות, ולצדן שתי טבעות.

גם תוכן הקבוצה ברור – אלפי ערבים ויהודיות. שרשורי היכרות כאלו ואחרים, והעלאת תמונות מעולם הפשע.

אלא שבתוך דקות ומבלי ביצוע כל פעולה אקטיבית למעט כניסה לקבוצה, החלו להתרחש שני דברים. האחד, פניות רבות בהתכתבות פרטית מערבים, שנעו מבקשות חברות "רגילות", דרך הזמנה מיידית למסיבות טבע או בילויים, ועד לדרישה פלילית של ממש לקבלת תמונות חושפניות.

ארגונים המסייעים ליהודיות במצבים אלו מצביעים כבר מספר שנים על הפייסבוק כזירה בעייתית, ובפרט על דרישת תמונות חושפניות המשמשות לאחר מכן כקלף לסחיטה עבור המשך הקשר, שכן אם לא יתקבלו הדרישות תפורסם ההתכתבות לבני המשפחה והחברים.

תחקירני הקול היהודי נתקלו במקרים בהם ניסו ערבים לשכנע את מי שחשבו לנערה קטינה ובפועל היה תחקירן, להסתיר את הקשר מההורים, לספר ש"היא" מתכתבת עם חברה ולא עם ערבי, והכל בניסיון להשיג תמונות ושיחות וידאו עם מי שחשבו לקטינה.

בנוסף הגיעו בזו אחר זו הזמנות להצטרף לשורת קבוצות נוספות מהז'אנר, רובן סגורות.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי רוב הקבוצות הוקמו בשנה האחרונה. מדובר בקבוצות בהן אלפי חברים, ערבים ויהודיות.

מהחומרים והעדויות שנאספו במסגרת התחקיר עולה כי הקבוצות נועדו בראש ובראשונה לפלטפורמת היכרויות ובילויים משותפים של ערבים ויהודיות הכוללים ניצול ופשיעה, אך גם להוות מקום חברתי לאותן בנות שמרבית המקרים נטשו את החברה בה גדלו, ורבות ממשפחותיהן אף מנתקות עמן קשר.

"וודקה וסמים בחינם"

שרון, (שם בדוי) צעירה כבת 25 מאזור הדרום, מכירה את העולם הזה מבפנים, כולל את חלק גדול מהבנות והנשים בקבוצות והמנהלות בהן. היא היתה בקשר עם ערבי מספר שנים. כאשר ביקשה לעזוב את עולם הפשע והזנות נתקלה במסכת אלימות קשה.

בשיחה נדירה עם הקול היהודי היא מתארת את שמתרחש בקבוצות מבפנים. לדבריה, הקבוצות בראש ובראשונה מהוות פלטפורמה לקשר וניצול.

"פעם היו חבורות קטנות, ובת היתה יכולה להיות בקשר עם כמה ערבים, אבל היום זה מגיע למצב שכל בחורה או ערבי ימצאו מישהו זמין בכל רגע נתון ביממה כי יש אלפים בתוך הקבוצות האלו.

אז אחד כותב מי באה לאילת, או לטבריה והוא ישר ימצא. הבחורות הגיעו למצב שזה כבר לא מעניין אותן מי הערבי. הן מקבלות את הטובות הנאה וקשה מאוד לצאת מזה. זה כסף ובגדים ותכשיטים, וודקה בחינם, טיולים בחינם, סיגריות וסמים בחינם, מכוניות יוקרה בחינם, כמובן זה לא באמת בחינם אלא תמורת סיפוק של אותו ערבי שאיתו את נמצאת".

אחת המנהלות: חברתו היהודיה של מחבל

הקבוצות מאופיינות בנוכחות של בנות יהודיות מגילאי העשרה ועד שנות ה-30 המוקדמות בעיקר, וכן של צעירים ערבים בגילאים דומים.

ישנו מיעוט זניח אם בכלל, תלוי בקבוצה, של צעירים יהודים וצעירות ערביות הנמצאים בקבוצה.

המנהלים הם בדרך כלל ערבים המוכרים בתחום ויהודיות המוכרות ככאלו הנמצאות כמה שנים בקשר עם ערבים, חלקן אף מדברות בעברית וערבית מעורבבת ויש להן ילדים מערבים.

כך למשל צעירה שהתאסלמה באקט תקשורתי שהוצג בכלי תקשורת רבים כנובע מאהבת אמת חוצת גבולות, מוגדרת כמגשרת בחלק מהקבוצות ומזמינה עוד ועוד בנות להצטרף אליהן.

אותו בדואי שעמו היתה בקשר פעיל גם כן בקבוצות ומעלה תמונות של כלי נשק עם פנים גלויות, אך היא כבר עזבה אותו ונמצאה מאז בקשר עם מספר ערבים.

בנוסף, מי ששימשה תקופה כמנהלת באחת הקבוצות היא חברתו היהודיה של המחבל עלא זיוד מאום אל פאחם שביצע פיגוע דריסה בגן שמואל. נגזרו עליו 25 שנה ואף אזרחותו נשללה.

עיון בדף הפייסבוק של מעלה כי היא שומרת לו אמונים ומפרסמת פוסטים המביעים געגוע וציפייה לשחרורו.

המנהלים והמגשרים מכניסים עוד ועוד בנות יהודיות וצעירים ערבים לקבוצה, דואגים ל"הווי" שכולל שרשורי היכרות, מסיבות ובילויים משותפים ועוד.

כך למשל פתחה אחת מחברות הקבוצה בשרשור: "דברים שלא יודעים עליך" וכתבה: "התאסלמתי ונשואה באושר עם ערבי".

בדיקת הקול היהודי העלתה כי מדובר ביהודיה שהתאסלמה וגרה בכפר בשומרון. אחיו של בעלה נחשד כמחבל ונורה בידי צה"ל, אך בהמשך התברר כי ככל הנראה נורה בטעות.

ביום העצמאות התארגנה באחת הקבוצות מסיבה לכבוד 70 שנות קיומה של המדינה בוילה באשקלון. המסיבה מודרה באופן יחסי מאחר וככל הנראה נמצאו בה דברים לא חוקיים.

עוד בטרם התקיימה אחד החברים בקבוצה צילם את מסך הפלאפון שלו ובו המודעה על האירוע, לצד אקדח.

נשקים וסמים ללא חשש

מעבר לבילויים, מדובר גם בעניין חברתי עבור אותם נערות ונשים, שיוצרות פלטפורמה חברתית שבה זה לגיטימי להיות עם ערבים.

"מצד אחד המשפחה מנדה אותך ואומרת שאין סיכוי ותקנה, ומצד שני מי תהיה בסביבה שלך אחרי שבנית לעצמך שם של אחת שהולכת עם ערבים? אז מתחברים לבנות שגם נמצאות במצב כזה", מסבירה שרון.

באמצעות הפייסבוק נחשפות בנות חדשות לתופעה בפעם הראשונה באופן וירטואלי, והדרך למפגש שלא מאחורי המסך קצרה מאוד.

"הם מדרדרים את הבנות לזנות, מכירים אלכוהול וסמים לבנות שלא ידעו מה זה, ומעבירים את הבנות מיד ליד".

לצד המסרים על אהבה כביכול, בקבוצות מועלים תכני מדיה הכוללים בעיקר תמונות וסרטונים הקשורים ל"חיי פשע": אלכוהול, סמים, כלי נשק, קעקועים, סכומי כסף גדולים מאוד במזומן, רכבי פאר ותיעוד נהיגה פרועה.

סטטוסים בתכנים דומים, והבנות מעלות תמונות חושפניות הזוכות ל"תשבחות", וגם לעיתים תמונות מביקורים של חבריהם הערבים הנמצאים בכלא.

כך למשל מעיזים חלק מהעבריינים הערבים לצלם עצמם ללא חשש עם כלי נשק, חלקם צבאיים, לעיתים בפנים גלויות. בנוסף מועלים סרטונים ותמונות המתעדים נהיגה פרועה, חלקם בשידור חי, ולעיתים עד לרמה של 220 קמ"ש ויותר.

רבים מהחברים אף סוחרים בסמים וכך הועלו בחלק מקבוצות תמונות "סלפי" מחממת סמים או תמונה מזמן אריזת סמים וחלוקתם למנות, וכן תמונות של סכומי כסף גדולים ולצדם כמויות מסחריות של סמים, חלקם סמים קשים.

"בקבוצות הללו כולם במלחמה ותחרות. ככל שערבי ישים תמונה עם יותר כסף, רכב יותר יקר, ככה הוא יצליח ליצור קשר עם יותר בנות", מסבירה שרון.

"גם הן נכנסות למצב של תלות בכסף או בסמים ונמצאות בלחץ לספק את הסחורה כדי שהקשר ימשיך, כי בהתחלה הם נותנים הרבה כסף ואחר כך זה מדלדל ומתחילות עוד ועוד דרישות: תביאי בת חדשה, אני מביא חבר, ותקבלי "דמי תיווך", ואז הכנופיה מתרחבת. לפעמים בחורות נופלות כי מגיע סוף חודש ואין מה לאכול בבית, אז הם הולכות איתם והופכות לסרסורות. ".

דודו, ג'ימי ובועז

מאפיין נוסף שעלה בתחקיר הוא שימוש של ערבים רבים, חלקם מנהלי קבוצות, בשמות יהודיים או שאינם מזוהים כערבים, כגון, דודו, ג'ימי, עומר, בועז וכד'.

הדבר נועד להטעיה, וכך בנות המקבלות מהם פנייה בפרטי לא יזהו שמדובר בערבי ממבט ראשון אלא רק מעיון בפייסבוק, ולעיתים גם אז לא ימצאו סימני זיהוי ברורים שמדובר בערבי.

בנוסף, הכניסה לקבוצה ששמה למשל "דודו בום" ומנהלה הוא ערבי המכנה עצמו "דודי", לא מסגירה במבט ראשון את מה שעומד מאחוריה.

רשת האינטרנט והיכולת הוירטואלית מזמנת לקבוצות אלו גם ערבים מיהודה ושומרון ואף מחו"ל. כך התכתבו עם תחקירני הקול היהודי ערבים מאזור חברון ושכם ואף ממצרים.

הנושא מעלה חששות נוספים הקשורים לנושאי ביטחון. רבות מהבנות מבלות בשטחי הרשות וחלקן אף מתגוררות שם.

בקבוצות אותרו גם מספר חיילים וחיילות. החיילים הם ברובם בדואים והחיילות יהודיות או נוצריות שהגיעו עם משפחתן מחבר העמים במסגרת חוק השבות.

מדובר בנושא שצריך להדליק נורת אזהרה, בפרט לאור הקשרים הברורים של עברייני נשק בקבוצות אלו. הנושא הפלילי והלאומני מתערבב באופן הדוק כפי שעולה למשל מסיפורה של חברתו היהודיה של המחבל מאום אל פאחם.

יש לציין כי בעבר נחשף ש"הביטחון המסכל" של הרשות וג'יבריל רג'וב ניסה לגייס בנות יהודיות כסוכנות באמצעות ערבים מירושלים שעבדו יחד איתן והציעו להן כסף וסמים, וכן נחשפו מספר מקרים של חיילות ומאבטחות שהעבירו נשקים לחבריהן הערבים.

בנוסף לאחרונה פורסם על מאמצי חמאס לשתול תוכנות ריגול במכשיר פלאפון של חיילים דרך התכתבויות ברשתות.

"אין אהבה בסיפור הזה"

ברבות מהקבוצות רוכבים המנהלים על נרטיב השוויון והסרת המחיצות בין העמים, אותו מקדם השמאל בישראל.

שם הקבוצה וכן תמונות שמועלות מדברות על התנגדות לגזענות, שלום ואחווה.

לשרון ברור כי מדובר רק במצג שווא שנועד ליצור לחץ פסיכולוגי על הצעירות היהודיות.

"יש זלזול מטורף בבחורות מצד אותם ערבים, שום כבוד", אומרת שרון ומתארת מצבים מחרידים להם היתה עדה, שלא ניתן להעלות על הכתב מרוב חומרתם.

"מכות רצח, חריטות על הגוף, סמים קשים וטריפים בכמויות שיכולות להרוג. ראיתי בנות ששלושה ימים לא קמות מהמיטה מרוב סמים שדחפו להם", הוא אומרת.

"אין אהבה בסיפור הזה. גם מי שכביכול מצמיד אליו "חברה" קבועה זה מבחינתו רק בשביל לעלות בדרגה - את שלי נקודה, ואף אחד אחר לא מתקרב אלייך".

דוגמאות לשליטה והאכזריות ניתן למצוא גם בפוסטים שמפרסמים ערבים פעילים בקבוצות. כך למשל כתב אחד המנהלים: "למרות הכל את עדיין אוהבת אותו, למרות הכל הוא עדיין פוגע בך", כשלצד המשפט מופיע אייקון של שריר והכיתוב: "אחלה בוקר".

צעיר ערבי אחר כתב: "אל תסמכי אל זה שיש לי לב טוב כי אני אכזרי מאוד כשצריך" – צהריים טובים ואייקון לבבות.

ערבי שהולך עם יהודיה זה דבר רגיל אצלם

כמי ששהתה מספר שנים בכפר ערבי, מכירה שרון את התרבות הערבית מקרוב ומסבירה מדוע דווקא הבנות היהודיות מהוות טרף קל לגברים ערבים, תוך שילוב של תאוות ולאומנות.

"אין דבר כזה שבחורה מהכפר תלך ותדבר עם סתם גבר כי יש כבוד משפחה. גבר ערבי שיצאה איתו ערביה זו בושה עבורו כי יגידו לו איך יצאת עם פרוצה? הרי היא צריכה להישמר בבית עד לחתונה. אבל יהודיה מבחינתם זה התפקיד שלה - להיות נשלטת ופרוצה והם מתייחסים לזה כ"כל הכבוד לך, איך הצלחת, שאפו".

שרון מסבירה כי שלא מדובר רק בתופעה הקשורה לעבריינים בחברה הערבית או לצעירים בלבד.

"המבוגרים וגם הצעירים זו אותה שיטה. במקום להגיע בהיחבא לבית בושת בדרום תל אביב, הוא משלם לבחורה יהודיה, קונה לה דברים ונוסע איתה ברכב כמו מלך ומקבל כבוד בכפר.

המבוגרים אמנם יותר זהירים אבל ראיתי ערבים בני 60 עם נערות יהודיות בנות 18. וזה לא רק עבריינים. אותי ניסה לקנות בכסף צעיר ערבי שהוא בן של קבלן עשיר. אחר הציע לי מכונית. כשהם רואים שיש דחייה זה יותר מושך אותם. ערבי שהולך עם יהודיה זה דבר רגיל אצלם".

"אף אחד לא מבין את עוצמת התופעה"

שרון עצמה לא גדלה בחברה דתית לאומית או חרדית, אך היא יודעת לומר כי התופעה לא פוסחת על אף מגזר.

"זה הפך לתופעה מזעזעת שאף אחד לא מבין את העוצמה שלה. יש לי חברות דתיות וחרדיות שהכרתי דרך הערבים, נשים נשואות שמנהלות חיים כפולים, חלק מהתנחלויות. זה לא יאומן. אחת אומרת לא ידעתי בהתחלה שהוא ערבי, אחת ככה אחת אחרת".

למרות הקושי והאיומים, שרון הצליחה לצאת מהמעגל הזה, בין השאר בסיוע של ארגון להב"ה. ביקורת חריפה היא מעבירה על המשטרה.

"הבנות זרוקות מסטולות, עוברות מרכב לרכב אבל על זה אסור לדבר בטלוויזיה כי זה גזענות. ערבים מבריחים בנות מהפנימיות שהן נמצאות בהן והמשטרה לא עושה כלום.

"למה ילדה מסוממת בתוך כפר כשהאמא לא מסכימה?"

לדברי שרון, המכירה מבפנים עשרות רבות של מקרים כאלו באופן אישי, גם המשפחות נמצאות בתסכול עמוק נוכח אזלת היד של המשטרה.

"הרבה פעמים ההורים לא יכולים לעשות כלום כי במקרים שאני מכירה בנות צעירות הזמינו משטרה נגד ההורים וטענו שהם כולאים אותן ולא נותנים להן לצאת לכפר. אז המשטרה עוד באו בטענות להורים ורצו לעצור אותם על כליאה.

למה ילדה צריכה להיות מסוממת בתוך כפר כשהאמא לא מסכימה? המשטרה יודעת מה קורה ולא עושה כלום בטענה שהילדה רוצה כביכול. אבל יש פה בעילת קטינה? זה כבר נהיה רגיל ולא אכפת. אף אחד לא עושה סטופ. ברגע שירתיעו ויעצרו אותם הם יפסיקו.

זה מקום שאין בו דרך חזרה. אין שם שום רצון. גם כשרוצים לצאת. לקח לי שנתיים וחצי לצאת מזה, אף אחד מהרשויות לא מימן לי סיוע, והגעתי למצבים שאין לי אוכל להביא לילדים שלי.

המדינה צריכה לעזור לממן את הטיפול, להעמיד דירות לבנות האלו, לשקם אותן וללמד אותן להתנהל כלכלית. יש בנות שברחוב מגיל 14, אז גם אם הן יצאו איך אתה מצפה שהן ידעו להתנהל כלכלית? הם יודעות לעשות דבר אחד כשהן צריכות כסף וככה הן נשאבות עוד ועוד לזנות והתמכרות.

גם ברווחה, קטינה שנכנסת למוסד כבר יודעת את הנוהל. תברחי פעם פעמיים שלוש, תגרמי להם להתייאש ממך והם כבר לא רוצים אותך. למה שהיא תרצה להיות במוסד כשהכל בחוץ בחינם? ילדה קטנה שמקבלת סכום של משכורת?".

לביא: "העבריינים "לא סופרים" את המשטרה"

בארגון לביא שמחלקת התחקירים שלו סייעה לתחקיר הקול היהודי, מבקשים להצביע דווקא על חוסר האכיפה בקרב האוכלוסייה הערבית שעולה מאותן קבוצות פייסבוק.

"מדהים להיווכח פעם אחר פעם שהגורמים העברייניים המעורבים בניצול הנערות 'לא סופרים' את משטרת ישראל, ומפרסמים בקבוצות הפייסבוק את פעילותם העבריינית, הכוללת שימוש באמצעי לחימה וגידול סמים", אומר יוסי בן ברוך מנכ"ל לביא.

"ההפקרות החוגגת בריש גלי, ממחישה את הביטחון ממנו נהנים עבריינים אלו, ואת אזלת היד של רשויות האכיפה ומשטרת ישראל בטיפול בעבריינות במגזר הערבי".

יש לציין כי במהלך העבודה על התחקיר הועברו מהקול היהודי פרטים וחומרים לחברי כנסת, אישי ציבור שונים וכן למשטרה, ואף בוצעו בעקבות כך מעצרים.

במסגרת התחקיר, אף סייענו יחד עם ארגון להב"ה לאחת הנשים שהגיעה לסכנת חיים לאחר שלא קיבלה מענה מצד הרשויות, ואף התברר כי המענה שקיבלה מאיתנו ומלהב"ה הציל את חייה מאחר והיה בכוונתה לשלוח יד בנפשה.

בעקבות התחקיר קראו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ושולי מועלם מסיעת הבית היהודי, להכיר בתופעה ולטפל בה הן מבחינת אכיפה מצד המשטרה והן מצד גורמי הרווחה והטיפול, על מנת לתת מענה עבור המאפיינים הייחודיים שלה, ואף החלו לפעול בנושא.

רבה של צפת הרב שמואל אליהו קרא למשטרה לפעול, ולציבור להתעורר ולמנוע את הסכנה מבנותיו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה לקול היהודי: "משטרת ישראל פועלת באופן נחוש ומקצועי לאכיפת החוק, לרבות באתרים שאינם מנוהלים בישראל ואינם כפופים לדין הישראלי. אכיפת הנושא מטופלת במלוא החומרה על ידי מערך מיומן ומקצועי של חוקרי סייבר הנמצאים במחוזות השונים ובלהב 433. כל תלונה שתובא לידי המשטרה, תטופל באופן הראוי ביותר".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר לקול היהודי: "מדי שנה משקיע משרד העבודה והרווחה כ-70 מיליון ₪ בטיפול בנערות וצעירות בסיכון, ומטפל בכ-4,000 נערות במסגרות בתים חמים בקהילה המעניקים מעטפת טיפולית בשעות אחר הצהריים, ובמאות נערות וצעירות נוספות במסגרות ותוכניות שונות לאיתור, טיפול ושילוב מחדש בחברה, שינוי דפוסי התנהגות מסכנים, הגנה מיידית במצבי חירום ועוד.

בנוסף מטפל המשרד מדי שנה בכאלף נערות במסגרות שונות בחסות הנוער הכוללות שני מעונות נעולים, כפר טיפולי ייעודי לנערות נפגעות תקיפה מינית, מסגרת לטיפול בנערות עם הנמכה קוגניטיבית, פנימיות והוסטלים בקהילה.

השנה החל המשרד ביישום רפורמה ברשות חסות הנוער, במסגרתה ישקיע בשנתיים הקרובות 150 מיליון ₪ ויערוך תכנית שיפוץ תשתיות נרחבת הכוללת בניית מבנים חדשים ושיפוץ מבנים קיימים בהשקעה של 15 מיליון ₪ נוספים. התקציב לכל קבוצה של 12 נערים ונערות הוגדל ב-33% מ-127 אלף ₪ לחודש ל-170 אלף ₪ בחודש, ומספר העובדים במעונות הנעולים הוגדל לכ-400 עובדים, כך שיושקעו בכל נער ונערה יותר תשומות וכח אדם טיפולי. עם החלפת המפעילים הקודמים בחדשים במרבית המעונות הנעולים במסגרת הרפורמה, הועלתה השנה התפוסה מ-60% ל-95%, תקינת כ"א הגיעה לאיוש כמעט מלא וכעת ניתן לראשונה לפתוח קבוצות נוספות במעונות שיגדילו את פוטנציאל התפוסה ולהתמודד עם התור להשמה. החל מה-1 במאי נפתחה קבוצה חדשה, חמישית במספר במעון צופייה, שתגדיל את פוטנציאל התפוסה בכ-50 נערות מדי שנה. מדובר בגידול של כ-25% בפוטנציאל התפוסה במעון שיצמצם באופן משמעותי את ההמתנה.

בריחות מתרחשות על פי רב במהלך חופשות אותן מחוייבת חסות הנוער לאפשר על פי תקנות. נדגיש כי החופשות הינן בתיאום מלא עם המשפחה ו/או גורמי טיפול בקהילה".

התחקיר המשמעותי שביצענו, לא הגיע במקרה...

צוות הקול היהודי משקיע יום-יום המון מחשבה ועבודה קשה כדי להביא לגולשים שלנו חדשות ומידע שאין בשום מקום אחר, ולתת במה לקול היהודי, שפעמים רבות מושתק בידי כלי התקשורת והרשויות במדינה.

כעיתונות עצמאית, אנו פועלים ללא מטרות רווח. כעת יצאנו לקמפיין גיוס המונים מוגבל בזמן, כדי להקים מערכת תחקירים חדשה שתיצור שינוי משמעותי במציאות.

הצטרפו עכשיו לפרויקט – והיו שותפים בתקשורת יהודית-ערכית ועצמאית

לחץ כאן

תגובות (28) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 15 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד