בע"ה ט' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אל"מ הרב הגר: יש לכבוש את עזה מחדש

"עזה רודפת אחרי מי שבורח ממנה. יש לכבוש אותה מחדש", אומר אל"מ הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית בית יתיר וסגן מפקד אוגדה במילואים. "פורום של למעלה ממאה קצינים בכירים התריע לפני ההתנתקות על המצב שאנחנו חווים היום".

  • אברהם בנימין
  • כ"ג אב תשע"א - 14:27 23/08/2011
גודל: א א א

 

"עזה רודפת אחרי מי שבורח ממנה. יש לכבוש אותה מחדש", אומר אל"מ הרב משה הגר, ראש המכינה הקדם צבאית בית יתיר וסגן מפקד אוגדה במילואים. "פורום של למעלה ממאה קצינים בכירים התריע לפני ההתנתקות על המצב שאנחנו חווים היום".

בשיחה עם הקול היהודי, שוטח אל"מ (מיל'), הרב משה הגר, העומד בראש המכינה הקדם צבאית בבית יתיר, והמשמש כמפקד אוגדה במילואים, את תפיסתו ביחס להתנהלות ישראל מול רצועת עזה. "החלטת הממשלה שלא להגיב כרגע היא לגיטימית ומקובלת. זה בכלל לא מול החמאס", הוא טוען, "אלא בגלל הרגישות האזורית כרגע, הן מול תורכיה והן בגלל המצב השברירי במצרים. כולם יודעים שעזה היא פצע פעור שצריך לטפל בו, והטיפול בו יגיע כשהזמן יהיה כשר לכך", הוא מאמין.

אתה מדבר על רגיעה משיקולים טקטיים, מה האסטרטגיה שצריך לנקוט בסוגיית עזה?

"דעתי לא השתנתה. מה שהתרענו עליו לפני ההתנתקות, נכון היום יותר מתמיד", אומר הרב הגר, שלפני שש שנים הקים עם אל"מ במיל' מוטי יוגב את פורום 'רוח אחרת'. בפורום היו שותפים למעלה ממאה קצינים בכירים בדרגת אל"מ ומעלה, שהתריעו על הסכנה הצפויה לכל הנגב בשל תכנית ההתנתקות. "אי אפשר לעזוב את עזה, בגלל שמי שבורח מעזה, עזה רודפת אחריו. הגדר לא עוזרת בירי תלול מסלול. נעשו כל השגיאות האפשריות – ציר פילדלפי ננטש".

"אתה יודע מה?", הוא אומר. "אפילו אם היו נערכים מבחינה צבאית ליציאה מרצועת עזה, עם שליטה בציר פילדלפי, עם גדר רצינית ואמצעי שליטה. גם זה לא קרה".

אז מה כן?

"הפתרון הוא שליטה מוחלטת על רצועת עזה, ועל ציר פילדלפי כמובן. רק כך יהיה ניתן להחזיר את המצב לקדמותו, ולשפר את השליטה גם על מה שקורה בסיני. הגבול עם מצרים כל כך רגיש עכשיו. אי אפשר להשאיר שם את גדוד 'קרקל' (גדוד חי"ר שרובו מורכב מלוחמות. א.ב.). צריך "לוחמים-לוחמים", הוא צוחק. "גולני, גבעתי".

בעידן השיוויון שצה"ל נוקט, זו לא אמירה פופולארית כל כך לומר.

"הוועדה שהקים האלוף יפתח רון-טל בנוגע לשילוב חייליות ביחידות הלוחמות הצביעה בבירור מה אפשר ומה לא. נשים יכולות להיות טייסות מצוינות, אך לא יכולות להיות לוחמות חי"ר או שיריון. זה לא שייך בגלל כל ההבדלים הפיזיולוגיים".

אני מבין שלכבוש את עזה זו ההשקפה שלך. השאלה היא איך הצבא מתפקד בפועל?

"צה"ל השתנה. אני מאמין שהדיסקט הוחלף", אומר הרב הגר חגיגית. "התפיסה שלו השתנתה בכל הנוגע ללחימה נחושה בטרור, גם במחיר של פגיעה באזרחים של האויב. אני מסכים שאם ערבי נהרג במהלך פעילות מבצעית יש לחקור זאת, אך ככלל, אסור שחיילים יהיו בחשש לפתוח באש. מה שתרם לשינוי התפיסה יותר מכל אלו שני השיעורים שספגנו לאחר הבריחה מלבנון ואחרי ההתנתקות. הערבים הבהירו היטב ששטח שאנחנו עוזבים הופך מייד למרבץ לארגוני מחבלים".

יש עצומה אזרחית שקוראת לנתק את החשמל לעזה. מה דעתך על צעדים כאלה? זה מוסרי?

"אני לא חושב שיש פה עניין או בעיה של מוסריות, צה"ל פועל ומשתדל להיות מוסרי. יש פה שיקולי פרקטיקה. צעדי ענישה כאלה בנושא של גלעד שליט או ההצעה לניתוק החשמל כשיורים טילים, הם צעדים שלא בהכרח ישרתו את ישראל. אני מאמין בעבודה איטית ויסודית על תוכנית מסודרת. איך להחזיר את השליטה שלנו ברצועת עזה, ואיך להסדיר את המצב בסיני. אני אמנם לא שייך היום לפיקוד דרום, אך אני מניח שזה הכיוון שחושבים בצה"ל".

תגובות (3) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 22 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד