בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

אנרכיסט לשעבר: צה"ל נכשל מול האנרכיסטים באיזור חברון

יצחק מגרפתה, פעיל שלום, ואנרכיסט בעברו המתגורר בחברון, זועם על היחס הרך של הצבא לאנרכיסטים בדרום הר חברון. "זהו כשלון מתמשך".

  • אברהם בנימין
  • ט' ניסן תשע"א - 19:17 13/04/2011
גודל: א א א

 
[caption id="attachment_7862" align="alignleft" width="259" caption="יצחק מגרפתה (תעיוש)"]
יצחק מגרפתה, פעיל שלום, ואנרכיסט בעברו המתגורר בחברון, זועם על היחס הרך של הצבא לאנרכיסטים בדרום הר חברון. "זהו כשלון מתמשך".

תושבי הר חברון בכלל ותושבי סוסיא בפרט, סובלים בשנים האחרונות מהתנכלויות חוזרות ונישנות של אנרכיסטים מהארץ ומהעולם, המייצרים פרובוקציות ומתסיסים את ערביי האיזור נגד התושבים היהודים.

ליצחק מגרפתה, דמות בלתי שגרתית בעליל, יש דעה מוצקה על התנהלות צה"ל מול האנרכיסטים המשתוללים בדרום הר חברון. "מדובר בכשלון מתמשך". מגרפתה, בשנות השלושים לחייו, המגדיר עצמו כפעיל שלום ומתגורר בחלק הערבי של העיר חברון, היה פעיל בולט בקבוצת האנרכיסטים בין השנים תשס"א לתשס"ו. "התפקחתי, ראיתי שם זוועות שאין לתאר", הוא אומר.

הזוועות עליהן מדבר מגרפתה, עוסקות בסטיות מיניות ואישיותיות הנפוצות מאוד בקרב האנרכיסטים. אחד מראשיהם, עזרא נאווי, הוא פדופיל שהורשע באונס נער. נער ערבי דווקא. נאווי הוא ממובילי הפרובוקציות כיום באיזור הר חברון ומזרח ירושלים.

לפעילות האנרכיסטים הוא הגיע בעקבות רצונו ליטול חלק בעשיית שלום בין יהודים לערבים. במהלך התקופה נולד למגרפתה בן משותף לו ולרחל מוזס, מראשי האנרכיסטים. מאוחר יותר ברחה מוזס עם בנם המשותף לצרפת.

אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, החליט לאחרונה, כי בני משפחת מור שהתגוררו עד לפני עשר שנים באיזור, ישובו אל המערות שבתוך שטחי המרעה של חוות 'הר סיני' הסמוכה לסוסיא. מיד לאחר הירצחו של יאיר הר סיני, נטשו בני משפחת מור את המערות בהם התגוררו. בדעיבד התברר כי הסיבה לכך היתה כי הרוצח היה אחד מבני המשפחה, והם, חששו מנקמה.

בשבוע שעבר הוציא אלוף הפיקוד צו סגירה לישראלים בלבד על כל איזור המערות. חיילי צה"ל קיבלו הוראה לאפשר לבני החמולה הרצחנית להיכנס אל לב שטחי חוות הר סיני.

משפחת מור ידועה כמזוהה עם ארגון החמאס, ולרצח יאיר קדמו עשרות מקרי תקיפה ועימותים של בני המשפחה עם אנשי החווה. גם כיום ממשיכים בני המשפחה במסכת האיומים וההצקות בשיתוף עם אנרכיסטים כדוגמת הפדופיל עזרא נאווי.

את מספר הטלפון של מגרפתה קיבלנו מאחד מראשי ההתיישבות היהודית בחברון, ששומר על קשרים טובים עם האיש. "אני ממש לא מסכים עם הגישה שלו וגם לא עם כל דבר שהוא עושה בחברון. מצד שני, כוונתו לטוב, והוא גם מתייעץ איתנו בנוגע לנושאים שונים", משבח האיש את מגרפתה.

בשיחה שקיימנו נשמע מגרפתה רהוט ונחרץ. "כל מה שקורה בתקופה האחרונה, כל ההתנהלות של ארגון האנרכיסטים באיזור וצו הסגירה האחרון, זו תוצאה של כל שמונה השנים האחרונות, בהם מערכת הבטחון לא נתנה שום מענה לאיום ולהתססות שלהם. כשזה המצב זו גם התוצאה. אני מתריע על כך הרבה שנים, אך לצערי אין מי שמרים את הכפפה".

אתה מדבר על ארגון האנרכיסטים. הגדרה קצת בעייתית למי שקורא לעצמו אנרכיסט.

"זה לא סותר, משום הם מאורגנים היטב, ובעלי אסטרטגיה ברורה וממוקדת. אני חושב שכל מערכת בטחון בעולם יכולה להתקנא במערכת ובארגון של האנרכיסטים. יש להם אג'נדה ברורה ורצון לפגוע בתושבים היהודים ובמדינת ישראל. רק כדי להבין - ראשיהם ניסו בעבר לפנות לחמאס והציעו להם להשתתף בפיגועים נגד יהודים. פרופסור חומסקי, המהווה להם דמות רוחנית נפגש עם מנהיג חיזבאללה. זה החומר האנושי שלהם".

למגרפתא, שהתגורר בעבר במרכז הארץ, מערכת קשרים גם עם חלק מיהודי חברון, והוא נוטל חלק בפעילויות משותפות בין יהודי לערביי העיר, בעזרת עמותה הנקראת "ברית הדרום לשלום", המפגישה בין יהודים לערבים. לפני כשלוש שנים נמנעה הריסת בית הכנסת 'חזון דוד' על ידי ארגוני השמאל הקיצוני. השייח' ג'עברי, מנכבדי חברון, שבית הכנסת הממוקם סמוך לקריית ארבע הוקם על אדמות משפחתו, שוכנע כי כוונתם של האנרכיסטים לפגוע במקום קדוש ולהתסיס את הרוחות בעיר. גולת הכותרת של פעילותו, מבחינתו, היה גירוש האנרכיסטים מחברון על ידי הערבים.

"הצלחנו ליצור ברנז'ה הנמצאת בתווך בין הקהילה היהודית לקהילה הערבית. הפגשנו את השייח' ג'עברי עם הקהילה היהודית, ולגרש את האנרכיסטים שבמשך תקופה ארוכה עשו שם כבתוך שלהם, כשהצבא לא ידע כלל כיצד להתנהל מולם. מי שגירש אותם אלו הערבים שהבינו שהאנרכיסטים מזיקים גם להם".

מגרפתא לא מאמין בשלום אוטופי, אבל סבור שחייב להיות דו קיום תועלתני בין יהודים לערבים.  "היהודים רוצים לעשות לעצמם חיים קלים, ולהפיל את האחריות על הצבא. עליהם להבין שהערבים הם פה, חלק מהאוכלוסייה. לא יהיה שלום אוטופי, אך יכול להיות חצי שלום. יש לבנות התנהלות נכונה." התנהלות נכונה לדעתו, היא שיתוף פעולה בין יהודים לערבים מתונים, כפי שקרה בחברון. דא עקא, כי בני משפחת מור אינם נמנים על חסידי אומות העולם.

"אנשים שבויים בקונספציה של שנות השמונים, עם העוזי והדובון, המציאות היא אחרת. צריך להשלים עם העובדה שהערבים והיהודים גרים פה. כמו שהקונספציה של אוסלו קרסה, כך גם הקונספציה הזו קרסה".

"יש שדה מערכה חדש, וצריך להתמודד עימו. אם לא נפעל כך, אנחנו בדרך לגוש קטיף מספר שנים. מי שלא רואה זאת, עיוור", הוא מסיים.

כאמור, יהודי חברון ממש לא מסכימים עם אמירות אלו, ולא מאמינים בדו קיום, עליו חולם מגרפתה, נראה כי לגבי סכנת האנרכיסטים יש תמימות דעים ביניהם.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 10 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד