בע"ה ג' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close

בג"ץ מעכב החזרת המסתננים לאפריקה

שופטי בג"ץ הוציאו היום (ה') צו מניעה ארעי שיעכב את החזרת המסתננים לאפריקה בניגוד לרצונם

  • מערכת הקול-היהודי
  • כ"ח אדר תשע"ח - 21:39 15/03/2018
גודל: א א א
בג"ץ צילום: יהודה פרל
בג"ץ צילום: יהודה פרל

בעקבות עתירות שונות שהוגשו בידי פעילי שמאל ומסתננים הודיע בג"ץ על צו מניעה זמני שיעצור זמנית את גירוש המסתננים ל"מדינות שלישיות" באפריקה.

באתר maco דווח כי עד כה התקבלה מהמדינה תשובה חלקית בלבד לעתירות הללו, והמדינה הודיעה כי לא תגרש בשלב זה מסתננים עד להגשת התגובה המעודכנת לבג"ץ בהמשך החודש. 

פסיקת בג"ץ מהיום מדגישה כי מדובר ב"צו ארעי", האוסר על המדינה לבצע הרחקה בפועל של מסתננים למדינות שלישיות. עם זאת, "הצו הארעי לא יחול על כל מי שמסכים לעזוב את הארץ מרצונו" - כלומר, מי שמעוניין לעבור למדינה שלישית בהתאם להסדר שכבר החל להתבצע, יוכל לעשות זאת בלא מניעה.

שפי פז, ממובילות המאבק לגירוש המסתננים, מסרה כי: "שלושת שופטי הבג"ץ בחרו לקבל עתירות חסרות כל בסיס על מנת לשחרר את עצמם ממשא התמיכה במתווה ההרחקה למדינה שלישית.

ברור לגמרי שהם מנסים להפוך את ההחלטה הקודמת שלהם ולרצות את מתנגדי הגירוש. ייתכן שהם לא הביאו בחשבון שרה"מ יצליח לנטרל את המוקש המתוחכם שהם שמו לו בפסיקה הקודמת. ויכול להיות שהם נשברו תחת לחץ הקמפיין של מתנגדי הגירוש, שהתעוררו לפתע מהתרדמת שאליה יפלו שוב בקרוב.

כך או כך, הם קמו היום ליטול מתושבי דרום תל אביב והשכונות את מעט התקווה שהצליחה לצמוח בחודשים האחרונים. מה קורה למי שגוזלים ממנו את שאריות התקווה? את זה נצטרך לראות בעתיד הקרוב", סיימה פז.

אמש נסגרו סופית שערי מתקן השהייה חולות בנגב, לאחר כארבע שנים, וזאת כחלק מתכנית גירוש מבקשי המקלט שקבעה הממשלה.

לקראת סגירת המתקן נערכו שימועים ל-300 שוהים העונים לקריטריון מתווה היציאה מרצון. במקביל לסגירת המתקן, המדינה העבירה לבג"ץ את תשובתה לדרישה להקפיא את הליך הגירוש עד לסיום הליך החקיקה בנושא. על פי עמדת המדינה, שיוצגה על ידי משרד היועץ המשפטי לממשלה, היא נכונה לשמור על המצב הקיים ולא לבצע הרחקה כפויה, בתמורה לכך שבג"ץ יימנע מלהוציא צו שימנע את המשך הגירוש.

אמש פרסמנו בקול היהודי על כך שבמהלך ביקור של כוכבת הילדים 'מיכל הקטנה' בעיר אילת ביקש להיפגש עימה משה בן זיקרי, פעיל מרכזי בעיר נגד תופעת המסתננים, ולתאר בפניה מעט מן הסבל שחווים תושבי הערים בהם מתגוררים מסתננים. בן זיקרי הצליח לומר לה כי ''"הילדים שלי אוהבים אותך, אבל כאב לנו שאת תמכת במסתננים כי אנחנו גרים איתם ואנחנו סובלים מזה שאת תמכת במסתננים". אחד מאנשי ההפקה דרש ממנו לעזוב את המקום ואמר כי "אנחנו כרגע לא מדברים על זה".

 

תגובות (1) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 11 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד