בע"ה ד' תשרי תשפ"א
הרשמה לניוזלטר שלנו

Close
פעילי זכויות אדם?

בכיר ארגון השמאל הגן על גנב נשק ערבי

בלעדי: עבריין ערבי גנב נשק. להגנתו התייצב בביהמ"ש בכיר בארגון שמאל קיצוני שהעיד: "הוא אחראי ונעים הליכות"

  • אלחנן גרונר
  • י"ט אב תש"פ - 11:03 09/08/2020
גודל: א א א

בכיר ארגון תעאיוש הגן בבית המשפט על עבריין ערבי שגנב נשק, כך נודע לקול היהודי.

ד"ר עמיאל ורדי, ממייסדי ארגון תעאיוש ומהפעילים הבולטים בו התייצב לפני כשבוע בבית המשפט המחוזי בירושלים, וזאת כדי לשמש כעד אופי לטובת ערבי הנאשם בגניבת נשק.

ורדי העיד לטובת סאמי אשקיר, נהג הסעות ערבי שגנב לפני למעלה משנה נשק ממדריך טיולים תושב השומרון בעת סיור בבקעת הירדן. אשקיר הורשע בהסדר טיעון בעבירות של נשיאה והובלת נשק.

את אשקיר ייצגה עו"ד לאה צמל, ובדיון הטיעונים לעונש שנערך ביום ראשון שעבר הגיע להעיד עד אופי מפתיע יחסית - ד"ר ורדי, העובד כמרצה ללימודים קלאסיים באוניברסיטה העברית.

לקבלת עדכונים מהקול היהודי בווצאפ >>

ורדי העיד כי גנב הנשק אשקיר הוא "אדם מאוד אחראי, לומד מהר... איש מאוד נעים הליכות...". ורדי סיפר כי אשקיר הוא נהג הסעות שלאחר מות אחיו הפעיל את שירותי ההסעות בהם ורדי השתמש. ורדי מגיע באופן תדיר יחד עם פעילי תעאיוש ופעילים זרים לפרובוקציות ופעילויות כנגד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בפרט בדרום הר חברון.

"אני מביא איתי אנשים מחו"ל ולכולם נעים להיות איתו...", העיד בבית המשפט. "שמעתי רק דברים טובים מעולם לא מילה רעה".

אחראי ונעים הליכות?

אלא שמתברר שמלבד גניבת הנשק, גם עברו הפלילי של אשקיר מעלה כמה תהיות בנוגע לטעמו של "פעיל זכויות האדם" ורדי בנוגע לאנשים שעליהם הוא מתגייס להגן.

בדיקת הקול היהודי העלתה כי לא מדובר במקרה היחיד בו מעורב אשקיר בפלילים.

בעברו מספר הרשעות בעבירות רכוש, הסעת שב"חים והפרעה לשוטר. בין האירועים בגינם נעצר או הורשע: עימות עם שוטרים בעת פינוי בית ערבי בסילוואן, והסעת שב"חים במספר הזדמנויות.

בנוסף נראה כי מעסיקיו הקודמים של אשקיר יחלקו על עדותו של ורדי כי אשקיר "מאוד אחראי ונעים הליכות", שכן בעברו הרשעה בגניבת רכוש ממעסיקיו במאפיית הלמן בירושלים.

גם כאשר עבד בבית אבות באזור ירושלים הוא נעצר בחשד שגנב כרטיס אשראי של אחד הקשישים מבית האבות, וכאשר עבד בניקיון בעין חמד נעצר בחשד שהטריד באובססיביות נערה יהודיה ואף הגיע לביתה למרות בקשותיה שיניח לה.

כל זה לא הפריע לורדי להעיד לטובת העבריין המורשע.

ביום חמישי האחרון גזר עליו ביהמ"ש המחוזי בירושלים עונש קל ברף הנמוך של מתחם הענישה. השופטת רבקה פרידמן פלדמן קבעה כי נוכח מכלול הנסיבות, ירצה אשקיר 18 חודשי מאסר, מאסר על תנאי ופיצוי של 5,000 ₪ לנפגע העבירה.

ורדי עצמו סירב להגיב לפניית הקול היהודי וטען כי הוא אינו מוכן לדבר עם עיתונאים.

בתיעוד: ורדי מסביר כיצד השפיע על פקודות צה"ל ביהודה ושומרון (צילום: ארגון עד כאן)

לא הפעם הראשונה

יש לציין כי אין זו הפעם הראשונה בה אנשי ארגון תעאיוש מעורבים באירועים המטילים ספק בהיותם פעילי שלום וזכויות אדם.

בולט בכך הוא תחקיר עובדה במסגרתו חשף ארגון "עד כאן" כי בכיר תעאיוש עזרא נאווי הסגיר ערבי שנחשד במכירת קרקע ליהודים לידי הביטחון המסכל של הרשות הפלסטינית, שם הוא עונה.

נאווי תועד מסביר מה יעשו ברשות לאותו ערבי שהסגיר – "קודם זובור ואחר כך גזנגה".

בעבר פרסמנו כי במסמך רשמי של צה"ל נכתבו טענות בדואים לפיהן האנרכיסט גיא הירשפלד מתעאיוש איים עליהם כי אם לא יגיעו עימו לפרובוקציות בסמוך לישובים יהודיים בבקעת הירדן יסגיר אותם לידי הביטחון המסכל.

תגובות (0) פתיחת כל התגובות כתוב תגובה
מיון לפי:

האינתיפאדה המושתקת


0 אירועי טרור ביממה האחרונה
האירועים מה- 24 שעות האחרונות ליומן המתעדכן > 9 מהשבוע האחרון

סיקור מיוחד